Sürekli Dizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sürekli Dizi
Regular Show
Regular Show Logo.svg
Tür Animasyon Durum Komedisi
Yetişkin Animasyonu
Sitkom
Gerçeküstü Mizah
Kara Mizah
Kinaye
Fantezi
Yaratan J. G. Quintel
Yönetmen Denetleyici Yönetmenler:
John Infantino
Sean Szeles
Animasyon Yönetmenleri:
Robert Alvarez
Brian Sheesley
Lindsey Pollard
Sanat Yönetmeni:
Paula Spence
Yaratıcı yönetmen(ler) Mike Roth
John Infantino
Seslendiren J. G. Quintel
William Salyers
Sam Marin
Mark Hamill
Roger Craig Smith
Janie Haddad
Minty Lewis
Linda Cardellini
Besteci Mark Mothersbaugh
Ülke ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 6
Bölüm sayısı 183 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı J. G. Quintel
Cartoon Network Studios İçin:
Brian A. Miller
Jennifer Pelphrey
Cartoon Network İçin:
Curtis Lelash
Rob Swartz
Rob Sorcher
Yapımcı Janet Dimon
Ryan Slater
Denetleyici Yapımcılar:
Chris Reccardi
Mike Roth
Sean Szeles
Gösterim süresi 11 dakika (normal bölüm)
22 dakika (yarım saatlik bölüm/özel)
Yapım şirketi Cartoon Network Studios
Yayın bilgileri
Kanal Cartoon Network
Resim formatı ABD:
1080i (16:9 HDTV)
Türkiye:
576i (4:3 SDTV)
Ses formatı ABD:
Stereo (2010)
5.1 Surround Sound (2010–günümüz)
Türkiye:
Stereo (2012-günümüz)
Yayın tarihi ABD:
6 Eylül 2010 - günümüz
Türkiye:
1 Şubat 2012 - günümüz
Durumu Yayında

Sürekli Dizi (Özgün adı: Regular Show), J. G. Quintel tarafından yapılmış ABD çizgi dizisi. İlk gösterimini ABD'de Cartoon Network'te 6 Eylül 2010 tarihinde yapmıştır. Türkiye'de ise ilk önce ve hâlâ da 1 Şubat 2012 tarihinde Cartoon Network'te, daha sonra da 4 Şubat 2012 tarihinde TNT'te gösterime girmiştir. Mavi Alakarga Mordecai ve Rakun Rigby adlı parkta çalışan iki arkadaşın heyecanlı maceralarını konu almaktadır. Onlar dışında ana karakterler: Benson, Skips, Pops, Kas Adam, Çak Beşlik Hayalet, Margaret, Eileen ve CJ.

J. G. Quintel, Kaliforniya Sanat Enstitüsü'nde (California Institute of the Arts) öğrenci olduğu günlerde kendisini geliştirme amaçlı olarak çoğu Sürekli Dizi karakterini orada geliştirmiştir. Ayrıca 2005 ve 2006 yıllarında kendince geliştirdiği kısa filmleri de bulunmaktadır: The Naive Man from Lolliland (Lolliland'den Saf Adam) ve 2 in the AM PM (Öğlenden Önce Öğlenden Sonra'da 2). [1] Quintel, Cartoon Network'ün Cartoonstitute projesi için Sürekli Dizi programını seçmiştir. Proje yeşil ışık olmuştur ve 6 Eylül 2010'da başlamıştır.

Sürekli Dizi başladığından beri Cartoon Network için başarılı reytingler almıştır. Mayıs 2013'te, programın her hafta yaklaşık 2-2.5 milyon arası izleyicisi oldu. Seri eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı ve gençler ile yetişkinlerin izlemesi gelişmiştir. Sürekli Dizi birçok ödül için aday olmuştur— iki Annie Ödülleri ve dört Primetime Emmy Ödülleri dahil— "Mükemmel Yumurta" (3. sezon, 18. bölüm) bölümü için bir ödül kazanmıştır.

Türkiye'de ise bazı bölümler gösterilmemiştir. Çünkü bazı bölümler çok fazla şiddet içeriyor ya da nedeni bilinmemektedir. Grave Sights, Cool Cubed, The Thanksgiving Special ve New Year's Kiss bölümleri yasaklanmıştır. Ayrıca çoğu bölümlerin bazı kısımları kesilerek gösterilmiştir. Bay Maellard ile ilgili bazı sahneler kesilmiştir nedeni pipo içmesidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli Dizi'nin ana karakterleri Mordecai ve Rigby.

Seri, 23 yaşındaki iki eski arkadaşın — Mordecai adında mavi alakarga ve Rigby adında rakun — günlük yaşamlarının etrafında döner. Bir parkta işçi olarak çalışırlar ve günlerini işten kaytarmak için harcarlar, herhangi bir yolla kendilerini eğlendirirler. Onları en fazla sıkan şey patronlarının Benson — sakız makinesi — olmasıdır. Diğer bir çalışanı olan Skips'in — bir yeti — parkta bulunması ve parkın müdürünün Pops — koca kafalı bir lolipop — olması işlerine gelmektedir. Diğer çalışanlar da şişman ve yeşil Kas Adam ve Çak Beşlik Hayalet denen hayalettir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mordecai : Park'ta çalışan 23 yaşında mavi bir alakargadır. Rigby ile çocukluktan beri iyi arkadaşlardır, çok tembellerdir ve birlikte işlerinden kaytarırlar. Mordecai, Rigby'ye göre daha dürüst, olgun, ahlakla ilgili etkili davranır, bazı zamanlarda çeşitli kaotik sorunların nedeni Rigby olsa da çözümler bulmada iyidir. Rigby gibi, Mordecai da video oyunlarını sever ama Rigby'den daha iyidir. Margaret Smith ile çıkmışlardır, Margaret lokal kahve dükkanında çalışan bir dişi bülbüldür. Mordecai sıklıkla onla çıkmıştır. Rigby, Eileen Roberts ile birlikte, onunla bir ilişki başlatmak için birçok girişimde bulunmuştur. İkili Margaret'ın üniversite için ayrılmasına kadar dördüncü sezonun sonunda çıkmaya başlamışlardır, ondan sonra ilişkileri bitmiştir. "Kamp Yapmak İyi Olabilir" bölümünde Park'ta çalışmadan önce sanat okuluna katıldığını ona söyledi; buna rağmen, kötü portre becerileri nedeniyle okulu bitirememiştir, "Kötü Portre" bölümünde bu durum ortaya çıkmıştır.
 • Rigby : 23 yaşında bir rakundur. Çok yaramaz ve eğlence delisidir. En iyi arkadaşı Mordecai'dır. Dizinin en çılgın karakteridir ve Mordecai'a göre daha çocuksu bir ruha sahiptir. Çok tembeldir ve sürekli tuhaf ve farklı şeyler yapmak ister. En kötü huyu sürekli yalan söylemesidir ve bu birçok kez Mordecai ve kendisinin başına çok kötü işler açmıştır ve Mordecai onu birçok beladan kurtarmıştır. "Kızarmış Sandviç Delüks" bölümünde Rigby, Benson'ın sandviçiyle dünyayı kurtardığını söyler. Bu doğru olsa da Benson buna inanmaz. Mordecai yanlışlıkla sandviçini ezdik deyip yalan söyleyerek Rigby'yi kurtarmıştır. Benson'la hiç geçinemez. Kendisinden daha çekici ve kaslı kardeşi Don'u çok kıskanır ve ondan nefret eder. Ancak kardeşiyle olan sorununu çözmüştür. Video oyunlarında berbat olmakla beraber yumruğa ve her türlü vuruşa karşı dayanıksızdır. 3. sezon'un sonlarında Eileen'e aşık olmaya başlamıştır. "Günlük" adlı bölümde Eileen'in gözlüksüz iken ateşli olduğunu söyler. Ve o bölümün sonunda Eileen gözlüksüzdür.
 • Benson : Benson bir sakız makinesidir ve parkın müdürüdür. Benson'a herkes güvenir çünkü çok sorumluluk sahibi ve çalışkandır. Mordecai ve Rigby'ye hiçbir zaman tam olarak güvenmez ve sürekli onları azarlar. Benson kızdığında yüzü kıpkırmızı olur ve bu sayede Mordecai ve Rigby'ye sözünü geçirir ve sürekli onları parktan kovmakla tehdit eder ama hiçbir zaman bunu yapmaz.
 • Skips : Skips aslında dağlardan gelen bir yetidir ama çok dost canlısı ve olgun olduğu için yıllardır parkta çalışmaktadır. Ancak onun üzerinde şöyle bir sözü vardır eğer her yıl doğum gününde geleneksel dansını yapmazsa ölecektir zaten bu sayede yıllardır yaşamaktadır. Genelde yürüyemediği için zıplayarak hareket eder. Çoğu zaman Mordecai ve Rigby'ye yardım eder ve bir sorunları olduğu zaman çözmeye çalışır. Sürekli zıpladığı için ismi Skips olmuştur. Sürekli zıplamasının nedeni eskiden bir kız arkadaşı vardır ve onlar hep zıplarlar ama kız arkadaşı ölünce Skips çok üzülür ve devamlı zıplayacağına söz vermiştir. Gerçek ismi Kaymaktır. Çizgi filmin en bilge ve en akıllı karakteridir ve parkta 260 yıldan beri yaşamaktadır. Ayrıca harika bir bowling oyuncusudur. "Alt Etmek" adlı bölümde Rigby'yi bilek güreşinde istemeden de olsa öldürmüş, Ölüm adlı ruh alıcı geldiğinde onunla bir anlaşma yapmış ve bilek güreşinde hileyle de olsa Ölüm'ü yenip Rigby'yi kurtarmıştır. Skips'in Stresi bölümünde kendi stresi ile savaşmıştır. Kuzeninin adı Quips'tir. Ama kuzenini kimse sevmez çünkü Quips berbat espriler yapar. Ölümsüz olmadan önceki adı ise Walks'tur.
 • Pops : O parkın sahibidir. Park ona babası Bay Maellard'dan kalmıştır. O her zaman çok sakin bir karaktere sahip olmuştur ve hiçbir olaya kızgınlıkla yaklaşmaz. Her zaman pozitif düşünür ve çok temiz yüreklidir. Onun her zaman çocuksu bir ruhu vardır. Mordecai ve Rigby onu her zaman tuhaf bulur. O dizide genelde Mordecai ve Rigby ile takıldığı görülmüştür. Bu ironiktir çünkü Mordecai ve Rigby ona hiç saygı göstermezken, Pops'ın onlara büyük bir saygısı vardır. Ödemelerini para ile değil de şeker ve lolipop ile yapar. O şiiri çok sever.
 • Mitch Sorenstein (Kas Adam) : Çizgi dizinin yeşil bedenli, kısa boylu, şişko ve huysuz karakteridir. Mordecai ve Rigby ile uğraşmayı çok sever. Ona göre kendisi çok güçlü ve kaslı diğerleri kassız ve zayıftır. Zaten Kas Adam lakabını kendi takmıştır. Her zaman Mordecai ve Rigby'le atışır ve her zaman Annem şakaları yapmayı çok sever ama bu şakaları ona komik gelirken çevresindekiler bundan rahatsız olmaktadır. Asıl ismi Mitch Sorenstein'dır. En iyi arkadaşı Çak Beşlik Hayalet'tir. Sevgilisi Starla'dır. Starla, Kas Adam gibi yeşil renklidir. Kas Kadın bölümünde ayrıldıkları için Mordecai ve Rigby onun işlerini yapmışlardır. "Şaka Yok" adlı bölümde ise istemeden Pops'ı yaralamış ve şaka yapmaktan vazgeçmiştir.
 • Çak Beşlik Hayalet : Kas Adamın en iyi arkadaşıdır. Annem şakalarına her zaman gülse ve her zaman Kas Adam ile takılsa da Mordecai ve Rigby'ye herhangi bir düşmanlık beslemez. Genelde konuşmaz ama konuştuğu zaman çok yüksek bir ses tonu kullanır.
 • Thomas  : Kas adam ile takılırdı ve kimseye düşmanlık beslemezdi. Ancak gerçek şu ki asıl adı Nicolai'dır, bir Rus ajanıdır. The Real Thomas bölümünde bu ortaya çıkmıştır ve Thomas'ın son göründüğü bölümdür.
 • Margaret : Mordecai ondan hoşlanır ve sürekli Mordecai ile Margaret öpüşmek için fırsat bulurdur ama Mordecai bu fırsatı değerlendiremezdir.
 • Eillen : Rigby'den sürekli hoşlanır ama Rigby asla ondan hoşlanmaz, Margaret'ın kahve dükkanında çalışır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seri, 11 dakika süreli olarak, şu ana kadar 6 sezonda 161 bölüm yayınlanmıştır. İlk gösterimini 6 Eylül 2010'da "Güç" adlı bölümüyle başlamış, "Mordecai ve Rigbyler" bölümüyle ilk sezon tamamlanmıştır. 2. sezon "N'aber Müdür?" bölümüyle başlamış, "Karaoke Videosu" bölümüyle son bulmuştur. 3. sezon "Masa Hokeyi" bölümüyle gösterime girmiş, "Ağız Kokusu" bölümüyle toplamda 39 bölümle son bulmuştur. 4. sezonun 30 dakikalık "Çıkış 9B" bölümüyle prömiyeri yapılmış, "Amadeus Restoranı" bölümüyle tamamlanmıştır. 5. sezon ise "Çamaşır Derdi" ve "Gümüş Adam" adlı bölümlerle 2 Eylül 2013'te gösterime girmiştir, "Gerçek Randevu" bölümü sezonun son bölümüdür. 6. sezon 9 Ekim 2014'te "Yükselme ve Rahatlama" bölümüyle başlamıştır.[2]

Sürekli Dizi seri görünümü
Sezonlar Bölümler Amerika Yayın Tarihi Türkiye Yayın Tarihi Sezon DVD'si çıkış tarihi Sezon Blu-ray'i çıkış tarihi
Sezon başlangıcı Sezon finali Sezon başlangıcı Sezon finali Bölge 1 Bölge 4 Bölge A
Pilot bölüm 1 14 Ağustos 2009 (2009-08-14) Yok
1 12 6 Eylül 2010 (2010-09-06) 22 Kasım 2010 (2010-11-22) 1 Şubat 2012 (2012-02-01) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) 16 Temmuz 2013[3] 2 Ekim 2013[4] 16 Temmuz 2013[5]
2 28 29 Kasım 2010 (2010-11-29) 01 Ağustos 2011 (2011-08-01) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) 6 Kasım 2013[6]
3 39 19 Eylül 2011 (2011-09-19) 03 Eylül 2012 (2012-09-03) 1 Kasım 2012 (2012-11-01) 27 Mayıs 2012 (2012-05-27) 17 Temmuz 2014[7] 9 Temmuz 2014[8] TBA
4 37 1 Ekim 2012 (2012-10-01) 12 Ağustos 2013 (2013-08-12) 1 Ekim 2013 (2013-10-01) 13 Aralık 2013 (2013-12-13) TBA TBA TBA
5 37 2 Eylül 2013 (2013-09-02) 14 Ağustos 2014 (2014-08-14) 2 Haziran 2014 (2014-06-02) 26 Aralık 2014 (2014-12-26) TBA TBA TBA
6 40 9 Ekim 2014 (2014-10-09) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) 2 Mart 2015 (2015-03-02) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA TBA TBA
7 TBA TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA (style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | TBA) TBA TBA TBA

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Aday(lar) Sonuç
2011 Annie Ödülleri Çocuklar İçin En İyi Animasyon TV Programı[9] Sürekli Dizi Adaylık
Emmy Ödülleri En İyi Bir Saatten Daha Kısa Animasyon Programı "Mordecai ve Rigbyler" Adaylık
BAFTA Children's Award (UK) Kids Vote Powered By Yahoo! – Top 10s – Television[10] Regular Show Adaylık
International[11] Janet Dimon, J. G. Quintel, and Mike Roth Adaylık
2012 Annie Awards Storyboarding in a Television Production Benton Connor Adaylık
Emmy Awards Outstanding Short-format Animated Program "Eggscellent" Kazandı
2013 Outstanding Short-format Animated Program "A Bunch of Full-Grown Geese" Adaylık
Outstanding Animated Program "The Christmas Special" Adaylık
2014 Primetime Emmy Award Outstanding Short-Format Animated Program[12] For "The Last LaserDisc Player" Adaylık
Teen Choice Ödülleri Choice TV: Animated Show[13] Regular Show Adaylık
Kids' Choice Awards Colombia Favorite Animated Series[14] Regular Show Belirlenmedi
Kids' Choice Awards Mexico Favorite Animated Series[15] Regular Show Belirlenmedi
British Academy Children's Awards BAFTA Kid's Vote - Television [16] Regular Show Adaylık

Türkçe seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirmen Karakter
Harun Can Mordecai
Özgür Özdural Rigby
Levent Sülün-Tugay Erverdi Benson
Fatih Özacun Skips
Mustafa Dinç Pops
Tarkan Koç - Erol Eren - Kadir Özübek Kas Adam
Mert Aydın Çak Beşlik Hayalet
Berna Başer Margaret
Işıl Kılıç Eileen
Gökhan Akçakara Thomas[17]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kısa filmleri
 2. ^ http://www.broadwayworld.com/bwwtv/article/Cartoon-Network-to-Premiere-Season-Six-of-REGULAR-SHOW-109-20140919
 3. ^ "Regular Show: Season 1 & Season 2 (2013)". Amazon.com. June 1, 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.amazon.com/Regular-Show-Season-Various/dp/B00BUAMQS8/. Erişim tarihi: May 21, 2013. 
 4. ^ "Regular Show: Season 1 on DVD-Video". EzyDVD. http://www.ezydvd.com.au/DVD/regular-show-season-1/dp/6144053. Erişim tarihi: July 3, 2014. 
 5. ^ "Regular Show: Season 1 & Season 2 [Blu-ray (2013)"]. Amazon.com. June 1, 2013 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.amazon.com/Regular-Show-Season-Blu-ray/dp/B00BUAJZGY. Erişim tarihi: May 31, 2013. 
 6. ^ "Regular Show: Season 2 on DVD-Video". EzyDVD. http://www.ezydvd.com.au/DVD/regular-show-season-2/dp/6145033. Erişim tarihi: July 3, 2014. 
 7. ^ "Regular Show: Season 3 (2014)". Amazon.com. March 25, 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B00H3JJCW8. Erişim tarihi: March 25, 2014. 
 8. ^ "Regular Show: Season 3 on DVD-Video". EzyDVD. http://www.ezydvd.com.au/DVD/regular-show-season-3/dp/6151693. Erişim tarihi: July 3, 2014. 
 9. ^ "Nominations Announced for the 38th Annual Annie Awards". PR Newswire. December 6, 2010. http://www.thestreet.com/story/10939356/nominations-announced-for-the-38th-annual-annie-awards.html. Erişim tarihi: May 27, 2013. 
 10. ^ "2011 BAFTA Kids Vote Powered By Yahoo! – Television". British Academy of Film and Television Arts. http://awards.bafta.org/award/2011/childrens/bafta-kids-vote-powered-by-yahoo-top-10s-television. Erişim tarihi: November 28, 2011. 
 11. ^ "2011 Children's International". British Academy of Film and Television Arts. http://awards.bafta.org/award/2011/childrens/international. Erişim tarihi: November 28, 2011. 
 12. ^ "66th Annual Primetime Emmy Award Nominations". http://www.emmys.com/sites/default/files/Downloads/66th-nominations-list.pdf. Erişim tarihi: 10 July 2014. 
 13. ^ "FIRST WAVE OF "TEEN CHOICE 2014" NOMINEES ANNOUNCED". http://www.teenchoiceawards.com/tcnews.aspx. Erişim tarihi: 12 July 2014. 
 14. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Colombia". http://kidschoiceawardscolombia.mundonick.com/votacion/. Erişim tarihi: 19 July 2014.  Note: on page 10 of voting options (İspanyolca)
 15. ^ "Votacion - Kids Choice Awards Mexico". http://kidschoiceawardsmexico.mundonick.com/votacion/. Erişim tarihi: 19 July 2014.  Note: on page 4 of voting options (İspanyolca)
 16. ^ "Children's in 2014". British Academy of Film and Television Arts. November 23, 2014. http://awards.bafta.org/award/2014/childrens. Erişim tarihi: November 23, 2014. 
 17. ^ Türkçe seslendirme