Süpürtü, İnegöl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Süpürtü
—  Köy  —
[[Dosya:kod|250px|none|]]
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe İnegöl
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 462
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16700
İnternet sitesi: [2]

Süpürtü, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

SÜPÜRTÜ KÖYÜ İNEGÖLE 12KM UZAKLIKTA OLUP TARİHİ 1487 YILINDA HAMZA ADLI BİRİ BU KÖYÜ KULLANMAKTAYMIŞ BU ŞAHIS YERESÜCÜ MEHMET EFENDİNİN TIMARIYMIŞ İSMİNİ KÖYLÜLER TARAFINDAN SÜPÜRMEKTEN GELDİĞİ SÖYLENİR FAKAT RUMCA ADI SİBORTİ OLUP DAHA SONRA SÜPÜRTÜ OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.BİR DİĞER KAYNAĞA GÖRE DE SU PÜRDÜ DEN YANİ SUYUN FIRKIRDIĞI YER MANASINADA GELMEKTEDİR.KÖYE OSMANLININ DOĞUŞ YILLARINDA DOMANİÇ YÖRESİNDEN GETİRİLEN SİPAHİLER YERLEŞTİRİLMİŞTİR. ŞUANDADA ISPALAR OLARAKTA BİLİNEN LAKAP KÖY İÇİNDE KULLANILMAKTADIR.DAHA ÖNCE ERTUĞRUL SANCAĞINA BAĞLI OLUP 1926 YILINDA İNEGÖLLE BİRLİKTE BURSA YA BAĞLANMIŞTIR.İNEGÖL YÖRESİNDE OYNANAN ÇİFTETELLİNİNDE DOĞUŞ YERİ OLARAK BİLİNMEKTEDİR.CUMARTESİ AKŞAMI ÇİÇEKLİ ÇEŞMESİNDE TOPLANILIRMIŞ. İSMİNİN BİR RİVAYETE GÖRE SPORDE(LATİNCE SPOR YAPILAN YER) DEN GELDİĞİ SÖYLENİR. KÖYÜN ALTINDA YER ALAN BÜYÜK ÇAYIRLIK ALANIN FETİH YILLARINDAN ÖNCE BİZANS ASKERLERİNİN TALİM ALANI OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. KÖYÜN KURULUŞU İSE 13. YYLIN SON ÇEYREĞİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. BU DÖNEMDE KÖY ÜSTÜNDE YER ALAN KOLCAHİSAR KALESİ KUSATILDIĞINDA KÖYÜN İLK OLUSUMUDA BAŞLAMISTIR. KOLCAHİSARIN OSMANLININ İLK ZAPTETTİĞİ BİZANS KALESİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE OSMANLININ BİZANS TOPRAKLARINDA Kİ İLK YERLEŞİM BİRİMİ SÜPÜRTÜ KÖYÜDÜR. KÖYÜN İLK KURULUŞ YERİ KOCA MEZARLIK DENEN DÜZLÜK BÖLGEDİR.SEL VE SONUCUNDA BATAKLIK HALİNE GELEN BÖLGE YAŞANMASI ZOR OLDUĞUNDAN ŞİMDİKİ YAMACA YERLEŞİM YAPILMIŞTIR.KOCA MEZARLIK DENEN YERDE KİMLERİN YATTIĞI BİLİNMİYOR AMA MEZAR TAŞLARI HALA AYAKTADIR.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 57 km, İnegöl ilçesine 12,5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, ekvatoral iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 612
2000 462
1997 580

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının büyük bölümü (%60) CP piliç kesimhane ve küçükçalık tekstil fabrikalarında (%30) çalışmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

== Dış