SüngerBob KareŞort

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Süngerbob sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
SüngerBob KarePantolon
SpongeBob SquarePants
2009Spongeboblogo.png
SüngerBob KareŞort Logosu
Format Çizgi Dizi
Tür Çocuk televizyon serisi
Yaratan Stephen Hillenburg
Geliştiren Derek Drymon
Tim Hill
Nicholas R. Jennings
Senarist Derek Drymon
Vincent Waller
Yönetmen Aaron Springer
Walt Dohrn
Paul Tibbitt
Yaratıcı yönetmen(ler) Stephen Hillenburg
Seslendiren Tom Kenny
Bill Fagerbakke
Rodger Bumpass
Carolyn Lawrence
Clancy Brown
Lori Alan
Mary Jo Catlett
Doug Lawrence
Dee Bradley Baker
Sirena Irwin
Jill Talley
Tema müziği bestecisi Jeremy Wakefield
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dili Türkçe
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 200 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Stephen Hillenburg
Derek Drymon
Yapımcı Paul Tibbitt
Editör Bradley Carow
Lynn Hobson
Gösterim süresi 25 dakika
Yapım şirketi United Plankton Pictures
Nickelodeon Animation Studios
Dağıtıcı firma MTV Networks
Yayın bilgileri
Kanal Türkiye Nickelodeon
Resim formatı 480i
1080i (HDTV)
Ses formatı Advantage Audio Services (1999–2009) (NTSC)
Advantage Audio Services 8.0 (2009–Günümüz)
Dolby Surround 5.1 (2009–Günümüz) (NTSC)
Yayın tarihi 1 Mayıs 1999 – günümüz
Durumu Devam ediyor
İlişkili programlar The Fairly OddParents, Madagaskar Penguenleri, Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness

SüngerBob KareŞort, Nickelodeon kanalı için Stephen Hillenburg tarafından yaratılmış bir çizgi film. SüngerBob Nickelodeon'da yayınlanmaktadır. Fakat bu çizgi film kanalı sadece Digitürk'ten izlenelebilmektedir. İzlenim süresi yaklaşık 25 Dakikadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi film, Büyük Okyanus'un ortasında ve Bikini Adası'nın altında bulunan Bikini Kasabası'nda yaşayan SüngerBob ile arkadaşları Patrick, Squidward, Bay Yengeç, Sandy ve Plankton'un maceralarını konu alır.

SüngerBob KareŞort filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, bir gemi dolusu korsanın bulduğu sandıklardan SüngerBob Filmi Bileti bularak sinemaya gitmeleriyle başlar. Filmde Çıtır Yengeç (Yengeç Restoranı'nın filmdeki ismi) 2'nin açıldığı gün başlar. SüngerBob yerine Squidward Çıtır Yengeç 2'nin müdürü olur. SüngerBob bunalıma girer. O saatlerde Neptün'ün tacı çalınır. Bu Plankton'un Z planının 1. aşamasıdır. Sabah Neptün Çıtır Yengeç 2'ye gelir ve Bay Yengeç'i enseleyeceğini söyler. Plankton, Bay Yengeç'e iftira atmıştır. SüngerBob o anda gelir ve Bay Yengeç'in ne kadar kötü patron olduğunu söyler. Neptün'ün gazabını hissedince kendine gelir ve patronunu kurtarmak istediğini söyler. Sonra Neptün ona 10 gün verir, ama Patrick yüzünden 6 güne düşürülür. Bu yüzden Yengeç dondurulur. SüngerBob ve Patrick Kabuk Şehir için yola çıkar. Deniz Kızı Mindy (Neptün'ün kızı) onlara Sihirli Rüzgar Kesesi verir. İşte bu olaydan birkaç saat sonra Yengeç Burger formülü çalınır. Daha sonra Patrick ve SüngerBob Yengeç Burger arabasıyla yola çıkarlar. Plankton SüngerBob'tan kurtulmak için Denis adında bir adam kiralar. SüngerBob'un arabasını bir adam alır. SüngerBob ise anahtarı almayı başarır. Sonrasında ilk olarak "Goofy Goober" testinden geçmelidir. Sonunda başarır ve arabayı alıp yola çıkarlar. Daha sonra iskelet dolu bir yere gelirler ama aldırmazlar. Ve SüngerBob; orada duran bir dondurmacı kadına doğru gider. Patrick ise arabada bekler. Patrick anlar ama o salak kafası onu hemen unutup dondurmasının çikolatalı olmasını ister. Ve SüngerBob çikolatayı alınca eline yapışır ve yaşlı kadının aslında canavarın dili olduğunu görür. Ve canavarın ağzı kapanmaya başlar. Ve SüngerBob dondurma ve dili arasındaki yeri koparır. Daha sonrasında ise Patrick arabayla o düşeceği sırada tutar. Kaçarken yaşlı kadın tekrar dondurmayla gelir ve; "Çikolatalı dondurma alır mısınız? Eğer alırsanız siyah kedimi sevebilirsiniz." şeklinde konuşur. SüngerBob ve Patrick o sırada susup sonra bağrırlar. Ve SüngerBob Patrick'e "Atla!" der ve atlarlar. Canavar ise arabayı yutar. Sonunda yine arabasız kalırlar ve yol ise çok uzaktadır.

Nerelerde geçiyor?[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dizi, Bikini Kasabası adında bir kasabada geçer. Bikini Bottom, Büyük Okyanus'tadır. Şehirde birçok yer vardır.
 • Yengeç Restoran: Bikini kasabasındaki bir fast food restoranıdır. Sahibi Bay Yengeç'tir. SüngerBob ve Squidward burada çalışır.
 • SüngerBob KareŞort'un evi: Bir ananastır. Süngerbob Karepantalon ve Salyangoz Gary orada yaşarlar. Bir bölümde evin hikayesi verilmiştir. Hikayeye göre Süngerbob o sırada Bikini Kasabası'na yeni taşınmıştır ve kendine bir ev aramaktadır. Fakat Bikini Kasabası'ndaki satılık olan hiçbir evi beğenmemiştir ve çaresizce ona ev tavsiye eden emlakçıyla beraber yürümektedir. Fakat tam o sırada denizin üstünden geçen bir korsan gemisinden bir ananas denize ve tam da Süngerbob ve emlakçının o sırada geçtiği ve Patrick ve Squidward'ün evinin yanında bulunana yere düşer. Emlakçı şaşırarak "Tabii bu evi söylememiştim," der ve Süngerbob evi çok beğenir. Ve hemen evi satın alır ve ardından filmdeki hayatı başlar.
 • Deniz Yıldızı Patrick'in evi: Büyük bir kaya parçasıdır. Kumdan odalar vardır. Ayrıca televizyon hariç (bir bölümde o da kumdandı) bütün eşyalar kumdandır. Bu evi Patrick kendisi yapmıştır. Genelde evin tavanına yapışarak uyur.
 • Squidward Dokunaç'ın evi: Kayadan yapılmış ahtapot kafasına benzeyen bir evi vardır. Squidward evinde genelde berbat da olsa klarnet çalar. Dizide bütün ahtapotların evleri aynı görünümdedir.
 • Bayan Puff Sürücü Okulu: Sünger Bob'un ehliyet almaya çalıştığı fakat sürekli feci kazalar yapıp başaramadığı, Bayan Puff'ın bu durumdan bıktığı ve açtığına pişman olduğu sürücü okuludur. Sünger Bob burada girdiği ehliyet sınavlarının hepsinde başarısız olmuştur.
 • Bay Yengeç'in evi: Bay Yengeç'in evi çapaya benzer. Kızı Pearl ile orda yaşar.
 • Bay Yengeç'in annesinin evi: Annesinin evi de Bay Yengeç'in evi gibi bir çapadır. Bay Yengeç'in annesi tek başına burada kalır. Bay Yengecin evinin tam karşısındadır.
 • Bikini Ormanı: Kasabanın ormanı. Ormanın cankurtaranı Bikini Kasabası'nın vücut geliştiricisi olan Istakoz Larry'dir.
 • Barg'n Mart: Kasabanın marketi. Ucuza ürünler satar. Ayrıca Sünger Bob ile oranın kasiyeri arkadaştır. Ama kasiyer daha sonra onu görmeye tahammül edemez olmuştur.
 • Uçan Hollandalı'nın gemisi: Kasabadaki hayalet Uçan Hollandalı'nın kaldığı gemidir. Yeşilimsi bir renkte olup, o gemiye ayak basan kişiler o gemide ebediyen çalışmak zorunda kalırlar.
 • Bikini Kasabası hapishanesi: Kasabada suçluların kaldığı genelde suçlulara taş kırma ve yemek yapma cezası verilen hapishanedir.
 • Squidward'ın annesinin evi: Tek bölümde çıkmıştır. Squidward'ın annesi ise 2-3 bölümde çıkmıştır.
 • Sandy'nin evi: Sandy'nin evi bir akvaryuma benzer ve içi hava doludur. Sandy oradaki bir ağacın içinde yaşar. SüngerBob ve Patrick oraya girerken su dolu bir başlıkla girer.
 • Kabuk Şehir: Sünger Bob ve Patrick'in kralın tacını almak için gittikleri yer ve tekgözün koruduğu yer.
 • Sünger Bob'un amcasının evi: Sünger Bob'un amcasının evidir. Tek bir bölüm oraya gitmiştir.
 • Sünger Bob'un annesi ve babasının evi Sünger Bob'un annesi ve babasının evidir. 5-6 bölümde çıkmıştır.
 • Denizanası Tarlaları Bikini Kasabası'nın yakınındaki yeşil ve kırlık alan. Bu alanda yemyeşil otlar, ara sıra yosunlu kayalar ve denizanaları ve ara sıra yosunlar ve kayalar bulunur. Sünger Bob ve Patrick sık sık oraya denizanası avlamaya giderler.
 • Squillium'un evi: Evi tek bir bölümde çıkmıştır.İlk katı Squidward'ın eviyle aynıdır. Diğer katları ise çok gösterişlidir. Evi, bir TV programına konu olmuştur.
 • Chum Bucket Yengeç restoranın tam karşısındadır. Restoran olabildiğince pistir ve bu bir bölümde gösterilmiştir. Ayrıca restoranın yıllardır hiç müşterisi olmamıştır (Bazı bölümlerde Plankton formül dışındaki yollarla Bay Yengeç'in müşterilerini çalmış, fakat hepsinin sonunda Bay Yengeç müşterilerini geri almıştır. Restoranın sahibi Plankton'dur ve bilgisayar karısı Karen'le birlikte orda yaşar.
 • İhtiyar Jenkins'in evi: İhtiyar Jenkins'in tahtadan yapılmış evi. 3. bölümde çıkmıştır. Ayrıca yayınlanmaya 2007 yılında başlayan yeni bölümlerde de çıkmıştır.
 • Sandy'nin roketi: Sandy'nin bir bölümde Aya gitmek için kullandığı rokettir.
 • İhtiyar Jenkins'in tarlası: Tek bir bölümde çıkmıştır. Sünger Bob ve Patrick, uçaklarını denemek için oraya gitmişlerdir.
 • Yengeç Kulesi: Bay Yengeç in yaptırdığı oteldir. Aslında Yengeç Restaurant'a çok kat eklenmiş halidir. Bir bölümde çıkmıştır.
 • Kaya Kasabası: Sünger Bob ve Patrick'in bir bölümde yanlış otobüse binip gittiği kasabadır.90 derecelik bir açıyla inilir.Denizin en dip noktasıdır(İngilizce Rock Bottom kelimesinin anlamı en dip noktadır.) Bu kasabadaki yaratıklar her kelimenin sonunda dillerini çıkartıp "Pppppp!" diye ses yaparak anlaşırlar. Ve o bölümde eldiven dünyasına gitmişlerdir.
 • Eldiven Dünyası: Bikini Kasabası'nın Luna Parkı'dır. Birbirinin devamı olan iki bölümde gösterilmiştir. İçinde bir Roller Coaster vardır. Birbirinin devamı olan iki bölümün ilkinde bu Roller Coaster'a binmeye gitmiş ve sonunda korkularını yenmişlerdir. İkinci bölümde ise yanlış otobüse binip Kaya Kasabası'na gitmişlerdir.
 • Panayır: Sadece Sevgililer Günü bölümünde gösterilmiştir.
 • Yengeç Restoran 2: Sadece Spongebob filminde gösterilmiştir. Müdürü Spongebobdur.Ayrıca Yengeç restoran reklam filminin çekiminde de kullanılmıştır ama çok pahalı olduğu için Bay Yengeç SüngerBob,Squidward,Bay Yengeç ve Pearl'den oluşan ekiple filmi çekmiştir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

NOT: Karakter adlarının yanında bulunan parantezlerde, o karakteri Türkçe seslendirenlerin adları bulunmaktadır...

Soldan sağa doğru; Plankton, Bay Yengeç, Sandy, SüngerBob, Squidward, Patrick ve salyangoz Garry.
 • SüngerBob KareŞort (Fatih Özkul)"[1]), filmin ana karakteridir. Süngerbob'un soyadının Karepantalon olmsının sebebi kare şort giymesidir. Gömleği ve kravatıyla dikkat çeker. Görenler önce peynir sansalar da o bir deniz yaratığı olan süngerdir. Kendisi Bikini Kasabası'nın en gözde restoranında aşçıdır. Çok iyi burger yapar. Bikini Kasabası'nda herkes onu sever. Yengeç Restoranı'nda baş aşçıdır. Denizanası avlamaktan ve işte çalışmaktan hoşlanır. Birçok kupası vardır. Süngerbob aslında bir deniz süngeridir fakat yapımcılar daha komik olsun diye Sünger Bob'u bulaşık süngeri gibi yaratmışlardır. Sandy'den hoşlanır. En çok istediği şey sürücü ehliyeti almaktır. 18 yaşından beri her yıl ehliyet sınavına girmektedir ama hep heyecanı yüzünden sınavı geçemez.
 • Patrick Yıldız (Hakan Akın[2],Haldun Boysan[1]), bir kayanın altında yaşar ve oradaki televizyon dışındaki bütün eşyalar kumdandır. Evini kendi yapmıştır. Yengeçburgeri çok sever. Patrick o kadar uyuşuktur ki hiçbir şey yapmama konusunda rekor kırmış ve kupa almıştır.Atlantis Kareşortis adlı bölümde kayıp ülke Atlantis'in taşının yarısı kayıp değerli taşının diğer yarısını Sünger Bob'la beraber bulmuştur.O kadar şapşaldır ki Legents of bikini bottom da bir bölümde bilmeden bir canavar yaratmıştır.
 • Squidward Dokunaç (Köksal Engür[2], Ali Ekber Diribaş[1]), sessiz, uyumlu, sanatkar, müzisyen, mimari ve servet için yaşayan biridir. Her zaman Sünger Bob ve Patrick'ten uzak kalır ve ikisinden de nefret eder. Yengeç Restoranı'nda kasiyer olarak çalışır. İşinden hiç memnun değildir. Çok kibirli biridir. Klarnet çalmaktan, resim yapmaktan ve güneşlenmekten hoşlanır. Evinin odalarından biri kendi portreleriyle doludur. Her zaman Sünger Bob'un kötülüğünü ister fakat onun üzülmesine asla dayanamaz.
 • Bay Yengeç (Mazlum Kiper[1]), paradan başka şey düşünmeyen biridir. Her zaman para ile yaşar. Yengeç Restoranı'nın patronudur. Her zaman Sünger Bob'u en iyi eleman seçmiştir (Filme göre 374 kez). Baş tutkusu para ve ardından gizli formülünün gizli kalmasını sağlamaktır.
 • Sheldon James Plankton (Atilla Şendil[1]) Bay Yengecin çocukluk arkadaşıdır. Fakat artık ondan nefret etmektedir, çok kötü ve acımasız biridir. Yengecin restoranının karşısında rakip bir restoranı vardır (Chum Bucket) İşleri çok kötüdür ve hiç müşterisi yoktur. Tek amacı yengeç burgerin gizli formülünü çalmaktır. Karen adlı bir bilgisayar ile evlidir.
 • Sandy Cheeks (Oya Prosçiler [1]), karadan gelip maymunların ev sahibi olduğu bir kürede yaşar. Başlığı olmadan suda nefes alamaz. Evine sadece başında su dolu küre olan deniz canlıları girebilir. Baş tutkusu bilim ve Karete'dir. Teksas'tan gelmiştir ve işi maymunlara araç yapmaktır. Çok zekidir.
 • Salyangoz Gary (Tom Kenny), Sünger Bob'un evcil salyangozudur.Sünger Bob onu çok sever. Arada bir tatsızlık olur ama yine de hemen barışırlar. Kabuğu kırıldığında hemen yenisi çıkar. Have You Seen Gary bölümünde kaçmıştır ama birçok tehlikeyle karşılaşan Gary yeniden evine (Sünger Bob'un evine) geri dönmüştür. Kitap okumayı çok sever (Uykuda adlı bölümde rüyasında kütüphanededir.). Aynı zamanda bozuk paraları mıknatıs gibi çekme özelliği vardır. Bunun nedeni bir mıknatıs yutmasıdır. Aslında çok akıllıdır ama konuşamadığı için kimse bunu bilmez.
 • Bayan Puff, Sünger Bob'un sürücü kursu öğretmenidir. Onunla başı derttedir. Hep kaza yapar, Bayan Puff'ı kızdırır ve şişirir. Sünger Bob'dan hiç hoşlanmaz.
 • Bay Puff, Bayan Puff'ın kocasıdır ama o yakalanıp süs lambası yapılmıştır.
 • Pearl Krabs, Bay Yengeç'in kızıdır. Fazla duygusal ve biraz sorunlu bir genç kızdır. Balina olduğu için Plankton ondan çok korkar. Dans etmeyi ve arkadaşlarıyla alış veriş merkezlerini gezmeyi çok sever.
 • Cankurtaran Larry, hep kas geliştirir. Güçlüdür ve akıllıdır. Oldukça yeteneklidir. Sahilde cankurtaran olarak görevlidir.
 • Squilliam Fancyson Squidward'ün liseden arkadaşıdır. O da Squidward gibi sanatı ve gösterişi çok sever. Squidward'ün hayal ettiği her şeye sahiptir ve bu yüzden Squidward onu çok kıskanır. Çok zengin ve başarılı biridir. Her fırsatta Squidward'ü ezer.
 • Stephen, Sünger Bob filmindeki gerçek insan. Aslında o, SpongeBob SquarePants'in yaratıcısı Stephen Hillenburg'dan başkası değildir. Stephen Hillenburg'un İlk Sünger Bob filminde görünüşüdür.
 • İhtiyar Jenkins, Bay Yengeç ve annesine zor zamanlarında yardım etmiştir. Yengeçburgeri ilk o tatmıştır. her bölümde farklı yüzlerle çıkmıştır.

Ödülleri ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kurum Kategori Aday Sonuç
2000 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölümler: "Denizkızı Adam ve Midye Oğlan" ve "Turşu" Kazandı
2000 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Ses Bölüm: "Karateciler" Kazandı
2001 Annie Awards Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Female Performer in an Animated Television Production Mary Jo Catlett as Bayan Puff in "Bedava Binmek Yok" Adaylık
2001 Annie Awards Outstanding Individual Achievement for Voice Acting by a Male Performer in an Animated Television Production Tom Kenny as SüngerBob in "Wormy" Adaylık
2001 Annie Awards Outstanding Individual Achievement for a Song in an Animated Production Peter Straus and Paul Tibbitt for the song "The Very First Christmas" Adaylık
2001 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Ses Bölümler: "Kaya Kasabası" ve "Arrgh" Kazandı
2001 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölümler: "Nisan 1" ve "Neptün'ün Spatulası" Adaylık
2002 Emmy Awards Outstanding Animated Program (1 saatten az süreliler) Adaylık
2002 Golden Reel Award Televizyonda En İyi Ses Düzenlemesi – Animasyon Bölümler: "Sır Kutusu" ve "Bandocular" Kazandı
2002 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölümler: "Denizanası Avcısı" and "Izgaracı Olimpiyatları" Adaylık
2002 Television Critics Association Awards Outstanding Achievement in Children's Programming Kazandı
2003 Emmy Awards Outstanding Animated Program (1 saatten az süreliler) Bölümler: "Yeni Öğrenci" ve "Midyeler" Adaylık
2003 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölümler: "Islak Boyacılar" ve "Yengeç Restoran Eğitim Videosu" Kazandı
2003 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi Bölümler: "Kirli Burger" ve "Aptal Kutusu" Kazandı
2003 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2004 Emmy Awards Outstanding Animated Program (1 saatten az süreliler) Bölüm: "SüngerBob K.Ö. (Komediden Önce)" Adaylık
2004 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölümler: "Büyük Salyangoz Yarışı" ve "Orta Yaş Krizi". Kazandı
2004 Golden Reel Award Televizyon Animasyonunda En İyi Ses Düzenlemesi — Müzik Bölüm: "Orta Yaş Krizi". Adaylık
2004 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2005 Annie Awards Best Animated Television Production Kazandı
2005 Emmy Awards Outstanding Animated Program (1 saatten az süreliler) Bölümler: "Yengeç Burger Korkusu" and "Bir Adamın Kabuğu" Adaylık
2005 Golden Reel Award Best Sound Editing in Television: Animated Bölümler: "Şakacılar" and "SüngerBob Ayıboğan'a Karşı" Adaylık
2005 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2005 Satellite Awards En İyi Gençlik DVD'si İkinci Sezon DVD'si Adaylık
2005 Television Critics Association Awards Outstanding Achievement in Children's Programming Adaylık
2006 Annie Awards Best Writing in an Animated Television Production C.H. Greenblatt, Paul Tibbitt, Mike Bell, ve Tim Hill: "Yengeç Burger Korkusu" Kazandı
2006 Golden Reel Award Televizyonda En İyi Ses Düzenlemesi: Animasyon Bölüm: "Bu Salyangozu Gördünüz Mü?" Adaylık
2006 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2007 Emmy Awards Outstanding Animated Program (1 saatten az süreliler) Bölümler: "Bummer Vacation" and "Wigstruck" Adaylık
2007 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2007 Television Critics Association Awards Outstanding Achievement in Children's Programming Adaylık
2008 Annie Awards Best Voice Acting in an Animated Television Production Tom Kenny: "Casus Dostlar" Adaylık
2008 Golden Reel Award Televizyonda En İyi Ses Düzenlemesi: Animasyon Bölüm: "Süngertaşı" Adaylık
2008 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Adaylık
2008 Emmy Awards Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour) Bölümler: "The Inmates of Summer" and "Squidward'ün 2 Yüzü" Adaylık
2008 Philippines Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2009 Kids' Choice Awards Favori Çizgi film Kazandı
2009 Indonesia Kids Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2009 Annie Awards Direction in an Animated Television Production Bölüm: "Kayıp Sent" Adaylık
2009 Golden Reel Awards En İyi Ses Kurgusu: Televizyon Canlandırma Bölüm: "Suction Cup Symphony" Adaylık
2009 Teen Choice Awards Choice TV Animated Show Kazandı
2009 Emmy Awards Special Class Animasyon Programı Bölüm: "Sevgili Vikingler" Adaylık
2010 Golden Reel Awards En İyi Ses Kurgusu: Televizyon Canlandırma Bölüm: "SpongeBob ve Büyük Dalga" Adaylık
2010 Annie Awards Best Home Entertainment Production "SpongeBob ve Büyük Dalga" DVD Adaylık
2010 Annie Awards Çocuklar için en iyi animasyon Adaylık
2010 Annie Awards En iyi ses üretimi hareket Tom Kenny in "SpongeBob's Truth or Square" Kazandı
2010 Kids' Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2010 Indonesia Kids Choice Awards Favori Çizgi Film Kazandı
2010 Emmy Awards Outstanding Special Class Animated Program Kazandı
2011 Annie Awards Çocuklar İçin En İyi Televizyon Programı Üretimi Kazandı
2011 Annie Awards Televizyon müzik Prodüksiyonu Jeremy Wakefield, Sage Guyton, Nick Carr, Tuck Tucker Kazandı
2011 Kids' Choice Awards Favori çizgi film Kazandı
2011 Emmy Awards Outstanding program, animation program Bölüm: "That Sinking Feeling" Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]