Ric Flair

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Ric Flair
Ric Flair'nın resmi.
İstatistikler
Ring Adı(lar) Ric Flair, The Black Scorpion
Boyu 185 cm
Kilosu 105 kg
Doğum 25 Şubat 1949
Bilinmiyor
Debut 1972

Richard Morgan Flierh Ric Flair adı altında güreşen bir Amerikan güreşcisidir.25 Şubat, 1949 yılında doğmuştur.Zamanında AWA , NWA ve WCW`de güreşmiştir.Şu an WWE`de güreşmeye devam etmektedir. Lakabı ise "The Naturel Boy" yani "Doğal oğlan"`dır. Güreşe 36 sene devam etmektedir.

İlk maçını AWA federasyonunda George Gadadaski ile yapan Flair berabere kalmıştır.

Bu federasyonda 2 sene güreştikden NWA federasyonun Mid-Atlantik bölgesinde güreşmeye başlamıştır."Naturel Boy" lakabını burada almıştır. Bu federasyonda Paul Jones`i yenerek Televizyon Şampiyonu olmuştur.

Ric Flair bir trafik kazası geçirdikten sonra doktorlar bir daha güreşemeyeceğini söylemiştir. Fakat 1976 senesinde güreşe dönderek Dünya takım şampiyonluğunu Greg Valentine ile kazandı.Fakat mayıs ayında geri kaybettiler.

1977 yılında ise Bobo Brazil`i yenerek Amerika şampiyonluğu kazanmıştır.Ricky Stemboat ile sayısız maç yapan Flair hem televizyon şampiyonluğunu hem de Amerika şampiyonluğunu kaybetti.

1978 yılında Greg Valentine ile kemerleri bir kez daha kazandılar.Fakat nisan ayında yine kaybetmişlerdir.Flair nisan ayında yeniden Amerika şampiyonu olmuştur. Stemboat Flair`ı yine yenerek şampiyonluğuna son vermiştir.1979 Flair, Stemboat`ı yenerek Amerika şampiyonluğunu üçünçü defa kazanmıştır.

Flair , Steamboat ile takım olduktan sonra Dünya takım şampiyonluğunu kazanmıştır.Amerika şampiyonluğunu aynı anda devam edemiyeceği için kemeri bırakmıştır.Flair takım kemerlerini kaybettikten sonra yeniden Stemboat ile çekişmeye devam etti.Ric , Stemboat`ı yenerek yeniden Amerika şampiyonu olmuştur.Fakat Stemboat onu tekrar yener , sonra yine Flair kazanarak 5 kere Amerika şampiyonu olma imkânını kazanmıştır.

Sonuncu Amerika şampiyonluğunu ise Roddy Riper`a 1981 yılında kaybetmiştir.Flair , Dusty Rhodes`i yenerek ilk defa Dünya şampiyonu oldu.Kemeri Ted Dibiase , Austin Rodel , Bruiser Brody , Ole Andersen , Dusty Rhodes , Paul Orndorf ve Jerry Lawler gibi birçok isme karşı korumuştur.

Şampiyonluğunu 1983 yılında Harley Race`ye kaybetmiştir.Fakat bir kafes maçında kemeri geri kazanmıştır.Flair artık dünya şampiyonu olduğu için Amerika dışında Asya ve Avusturalya`da da maçlara çıkmakttaydı.Bu turlardaki kemerlerin el değişimi sayılmazdı.Çünki Kitle İletişim araçları yetersizliğinden Amerika`dakiler olaydan haberdar değildir.

1984 yılına geldiğimizde Flair kemeri kaybetmesine rağmen Japonya turnesinde geri kazandı.Jim Corket firması Miad-Atlatic`i bünyesine katınca Flair artık NWA`da daha az güreşmeye başladı.Bu arada kuzenleri ile birlikte The Four Horsemen adlı güreş takımını oluşturdular.

1986 senesine geldiğimizde Ole Andersen sakatlanınca grup bir ara sarsıldı.Fakat Haziran ayında geri döndüler.Bu ardada 3 senedir Dünya Şampiyonunluğunu hemem hemem herkese karşı korudu.Temmuz ayında Rhodes`e kemeri kaybetmesine rağmen 2 hafta sonra 5. Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.

1987 yılında Garvin`e kemeri kaybeden Flair 1 ay sonra yeniden kemeri kazanarak 6.Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştır.Bu sıralarda Ole Andersen Horsemen grubundan ayrılımış olup yerine Lex Luger gelmiştir.Fakat Dünya Şampiyonu olmak istediğinden grubtan ayrıldı ve yerine Barry Windham doldurdu.Hoursemen grubunda Flair Dünya Şampiyonu , Barry Amerika şampiyonu ve Andresen ise Takım Şampiyonu idiler.

1988 yılında Andersen NWA`dan ayrıldı. Stemboat ise Flair`in şampiyonluğuna son verdi.1989 yılında 7. kez Dünya Şampiyonu oldu. Bu arada Horsemen grubu yeniden kurulmuştu. Fakat Ole Andersen grubtan ayrılıp yerine Sid Vicius gelmiştir.

1990 yılında Sting onu yenerek kemeri kazandı.1991 yılında ise Flair 8`nci kez Dünya şampiyonu olmuştur.Bu sırada WCW federasyonu NWA federasyonundan ayrıldı.Flair 9. Dünya Şampiyonluğunu kazanmış oldu.Fakat Tajimuri`ye yenilerek NWA kemerini kaybetti.WCW ise gerçek şampiyonun Sting olduğunu söyledi.

Flair ise WWF adlı federasyon ile anlaşma sağladı.1992 yılındaki Royal Rumble`yi kazanarak 10. Dünya Şampiyonluğuna erişti.Flair , kemeri Sagave`e keybetti.Fakat Flair kemeri kazanarak 11. Dünya Şampiyonluğuna ulaştır.12 Ekim`de Bret Hart`a kemeri kaybetti.Mr Perfect ile keybedenin federasyondan gideceği maçta yenildi ve WCW`ye geri döndü.

Flair NWA`dayken

NWA federasyonundaki son maçında yeniden Dünya şampiyonu oldu.1993 yılında Rick Rude`ye kemeri kaybetti ve NWA federasyonundan temeli ayrıldı.WCW federasyonunda ise Vader`ı yenerek Dünya Şampiyonluğunu kazandı.Stng`i de yenerek İntercontinel ve Heavygweight kemerlerini birleştirdi.

1994 yılında Hulk Hogan`a kemeri kaybetti.O sıralarda Lex Luger , Sting ve Fliar Dünya Şampiyonu olmak istiyolardı.27 aralık 1995 yılında Flair her ikinide yenmiş hem de Dünya Şampiyonu olan Randy Savage`ı yenerek 14`cü kez bu kemeri kazanmış oldu.

1 ay sonra kemeri Savage`ye geri kaybeden Flair, 11 Şubat 1996 yılında kemeri geri kazandı.2 ay sonra Flair`ın 15.Dünya Şampiyonluğuna Giant`ın son vermesi üzerine Amerika Şampiyonluğu kemerine yöneldi.7 Temmuz 1996 yılında Konnan`ı yenerek 6.Amerika Şampiyonluğuna ulaştı.

nWo takımın ortaya çıkması üzerine Flair hikâyeler gereği saldırıya uğranmış gibi gözüktü ve bir süre dinlendi.1996 yılında WCW`de iki mühim grubu olan nWo ve Four Horsemen grubu arasında uzun sürecek rekabet başlamış oldu.Fakat Horsemen üyesi olan Curt Hennig nWo takımına geçti.

1988 yılına geldiğimizde Ric Flair WCW federasyonunun başkanı oldu.1999 yılında Hogan`ı yenerek yeniden Dünya şampiyonu oldu.Fakat 4`lü bir maçta Diamond Dallas Page`ye kaybetti.2000 yılına geldiğimizde Jeff Jarret`ı yenerek 17.Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.1 hafta süren şampiyonluğundan sonra Kevin Nash`ı yenerek hayatının son Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.

2000 yılının Haziran ayında emekli olan Flair WCW federasyonunun batmadan önceki son maçına katıldı ve Sting'e yenildi. 2001 yılında WWE fedrasyonunun ½50`sini satın aldı. O sıralarda WCW ve ECW federasyonunun WWE federasyonu tarafından satın alınmasıyla kadro fazlalağından ikiye bölündü. Bir kısmı Pazartesi bir kısmı ise Perşembe güreşmeye başladı.

10 Haziran 2002 yılında WWE federasyonundaki hisselerinide kaybetti.

Flair ve Micheals, Mikey`i döverken
Flair ve Carlito
Flair ve Carlito ile Torrie

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • NWA World Tag Team kemeri ,
  • NWA United States kemerini 5 defa ,
  • NWA World Heavywieght kemeri 9 defa ,
  • WCW World Heavywieght kemeri 7 defa ,
  • WWE World Heavywieght kemeri 2 defa ,
  • WWE Tag Team kemeri 3 defa ,
  • WWE İntercontinental kemeri ve
  • WCW United States kemeri