Regalianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Regalianus
Roma İmparatoru & İsyancı
Antoninianus-Dryantilla-RIC 0002.jpg
Önce gelen Gallienus
Sonra gelen Gallienus
Tam adı P. C(assius?) Regalianus
Ölüm tarihi 260
Sulpicia Dryantilla

P. C(assius?) Regalianus (ö. 260), İmparator Gallienus'a karşı ayaklanan isyancı.

Regalianus hakkında ana bilgi kaynağı Historia Augustadır. Diğer kaynaklar, onu Trebellianus diye çağıran Eutropius, Aurelius Victor ve Regillianus adıyla aktaran Epitome dir. Otuz Tiran, onun hakkında Daçya kökenli ve Decebalus'ın akrabası olduğunu yazar. Belkide senatoryal sınıftandı.

İmparator Valerian'ın 260 yılında Doğuda esir alınması üzerine sınır boylarındaki nüfus tedirgin olmuş ve yabancı nüfus hareketlerinin tehditlerine karşı huzurlarını koruyabilmek için kendi imparatorlarını seçmişlerdi. Pannonia halkı ve ordusu Ingenuus'u seçmş ve onu imparator ilan etmişlerdi ancak yasal imparator Gallienus, isyancıyı bozguna uğratmıştı.

Gallienus, Alamanni işgali ile uğraşmak için yönünü İtalya'ya çevirmişti. Sarmatyalılar tehdidi ile karşı karşıya kalan yerel halk, Regalianus'u imparator seçti. Durumunu güçlendirmek için karısı Sulpicia Dryantilla'ya Augusta ünvanı veren Regalianus, Sarmatyalılara karşı cesurca savaştı. Zaferden sonra, kendi adamları ve Roxolani'den oluşan bir koalisyon tarafından öldürüldü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki 30 Mayıs 2007 tarihli Regalianus maddesi

Önce gelen:
Gallienus
Roma İmparatoru & İsyancı
260
Sonra gelen:
Gallienus