Recep Ankaralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

10 Nisan 1968 tarihinde İstanbul’da doğdu. Sırasıyla Küçükyalı Merkez İlkokulu ve Küçükyalı Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1989 yılında İstanbul’da Kadir Özçelik ve Necip Kapanlı tarafından açılan Temel Hakem Kursunu tamamlayarak İstanbul’da aday hakem olarak düdük çalmaya başladı. 1992 yılında A klasmanı olan Recep Ankaralı 1995 yılından itibaren de FİBA hakemi olarak görev yapmaya başladı.2000-2001 sezoununda Euroleague in kurulmasıyla Euroleague de görev yapmaya başlayan Ankaralı Euroleague de yüzü aşkın maç yönetmiş ve 3 kez de Euroleague dörtlü finalinde görev yapma başarısı göstermiştir. Türkiye'nin en iyi basketbol hakemlerinden biri olan Recep Ankaralı 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na çağırılan hakemler arasında yer almıştır. Ankaralı ayrıca 2012 Londra Olimpiyatlarına da davet edilmiştir. Recep Ankaralı hakemlik ile beraber Türkiye Basketbol Federasyonu Hakem Eğitim Koordinatörlüğü görevini de yapmaktadır.

Tarhe Geçti[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu Efes SK ile Minnesota Timberwolves arasındaki karşılaşmada görev yapan Recep Ankaralı tarihe geçti. Euroleague hakemliği yapan Recep Ankaralı, bir NBA takımının maçında görev yapan ilk Türk hakem oldu. ABD'den gelen NBA hakemleri Jack Nies ve Luis Grillo, Recep Ankaralı ile birlikte karşılaşmayı yönetti.

Basketbol Hakemliği Daha Zor[değiştir | kaynağı değiştir]

Recep Ankaralı futbol ve basketbol arasında hakemlik açısından farklılıklar bulunduğunu söylemiş ve daha önce Cüneyt Çakır'ın kendisine basketbol hakemliğinin, futbola göre daha zor olduğunu söylediğini anlatan Ankaralı, Basketbolda saliseler içinde karar vermeniz gerekiyor. Futbolda bu süre birkaç saniyeyi bulabiliyor. Örneğin basketbolda maçın bitimine 2 saniye kala anlık bir karar vermeniz gerekebiliyor, bu da maçın sonucunu etkileyebiliyor. Futbolda 40-45 bin kişi önünde kararlar vermeniz gerekebiliyor. Bu nedenle teknik olarak basketbol hakemliği, psikolojik olarak da futbol hakemliği daha zor demişti.

Görev Aldığı Önemli Turnuvalar[değiştir | kaynağı değiştir]


Görev Aldığı Önemli Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]