Ramazan Kadirov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ramzan Kadırov sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov
Doğum 5 Ekim 1976
Tsentoroi, Çeçenistan

Ramzan Kadırov (Rusça: Рамзан Ахматович Кадыров, Çeçence: Къадар АхIмат-кIант Ръамазан; d. 5 Ekim 1976, Tsentoroi, Çeçenistan), Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenya Cumhuriyeti'nin üçüncü devlet başkanı.

Çeçenya Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı Alu Alkhanov'un ölümünden sonra Vladimir Putin'in desteği ile[kaynak belirtilmeli] Çeçenya Cumhuriyeti devlet başkanı olmuştur. Devlet başkanı olmadan önce başbakanlık görevini de yapmıştır. Birinci Rus - Çeçen Savaşı'nda babası Ahmet Kadirov ile ruslara karşı direnmiş, İkinci Rus - Çeçen Savaşı'nda ise Rusların yanında yer almıştır. Bu ve bu tür davranışlarından dolayı ona, 2004 yılında Vladimir Putin tarafından Rusya Federasyonu Kahramanlığı Madalyası verilmiştir. Kadirov evli ve beş çocuk babasıdır.

Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında yeniden 4 seneliğine Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti başkanı olarak seçilmiştir. Seçim öncesinde verdiği en önemli vaadi başkanlık döneminde Çeçenistan'ın imarı için çalışacağı olmuştur. Ayrıca Rusya'nın kuklası olduğu iddia edilen Kadirov, halkını, tek-parti diktatörlüğü altında yönetmektedir. Kadirov, Çeçenistan halkı tarafından özellikle direnişçiler ve ailelerine yaptığı işkencelerle anılmaktadır[1][2].

Başkanlığa seçilmesinin ikinci senesinde başkent Grozny şehrinde 20, 30 ve 40 katlı binalar inşaatı için start vermiştir. Aynı zamanda yol ve altyapı için de çalışmalar devam etmektedir. 2008 yılında Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de Türkiye'den gelen ustalara Kafkasya'nın en büyük camisi olan ve Sultanahmet Camisi'nin bir kopyası olan Kadirov Camisini inşa ettirmiştir[3]. Bu ve benzeri çalışmalarla Çeçenistan'da savaşın bittiği ve herhangi bir sorun kalmadığı imajını oluşturmaya çalışmaktadır. Direnişe yakın kaynaklar ise Kadirov'un evine 29 Ağustos 2010 tarihinde kapsamlı bir operasyon yapıldığını belirtmişlerdir[4].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Alu Alkhanov
Çeçen Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
2007 - günümüz
Görevde