Raks Müzik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Raks müzik sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Raks Müzik
Raks muzik.jpg
Tip Müzik
Tür Plak Firması
Kuruluş 1990
Şehir İstanbul
Ülke Türkiye
Önemli kişiler Aslan Önel
Alan Müzik
Ana sayfa Resmi sayfası

Raks Müzik Yapım, 1964'de kurulan elektronik şirketi Raks'ın bir parçasıdır. Özellikle 90'lı yıllarda oldukça aktif olan firma, başka yapım şirketlerine bağlı olan, dönemin önemli şarkıcılarını kendi bünyesine katmakla beraber; Serdar Ortaç, Çelik, Sibel Tüzün, Bendeniz, Ebru Gündeş gibi günümüzün önemli isimlerini de müzik dünyasına kazandırmıştır.

Başlangıç Ve Bölünme[değiştir | kaynağı değiştir]

Aslında sadece bir kaset & cd fabrikası olan Raks, 80'li yıllardan itibaren başladığı dağıtım işi boyunca birçok müzik yapım şirketinden çıkan kasetlerin dağıtımlarını üstlenmiştir. 1993 yılından itibaren faaliyetlerine müzik prodüksiyonlarını da eklemiştir. 1995 yılının ikinci yarısından itibaren kendi içinde Marş Müzik, Plaza Müzik, Tempo Müzik, Karma Müzik, S Müzik ve Neşe Müzik olarak altı prodüksiyon şirketine bölünmüştür. Albümlerini Raks Müzik'ten çıkarmaya devam eden sanatçılar, belli kıstaslar dahilinde bu prodüksiyon şirketlerine dağılmışlardır. Bu dönem içinde yayınlanan tüm albümlerde, Raks Müzik logosuyla birlikte prodüksiyon şirketinin logosu da yer almıştır.

PolyGram, Universal Müzik Dönemi Ve Kapanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Raks Müzik, 1998 yılında Hollanda kökenli yapım şirketi PolyGram'a devredilmiştir. Ancak PolyGram'ın 1999 yılında Universal Music Group'a satılması nedeniyle, ülkemizdeki ismi de "Universal Müzik Türkiye" olarak değişmiştir. 1995'te Raks Müzik döneminde faaliyete başlayan prodüksiyon şirketlerinden Tempo Müzik, Universal ile olan anlaşmasını noktalamış ve bir süre Müyada Dağıtım bünyesinde kalmıştır. Plaza Müzik, tüm haklarını Universal Müzik'e devrederek isim ve logo aktivitesini bitirmiştir. Sezen Aksu'ya ait Karma Müzik, 1999 yılında Şebnem Ferah'ın Artık Kısa Cümleler Kuruyorum albümünü yayınladıktan sonra kapanmıştır. Marş Müzik, 1995'ten 1999'a kadar Koral Sarıtaş tarafından yönetilip, Universal Müzik dönemiyle birlikte Neşe Müzik'in sahibi Neşe Demirkat'a devredilmiştir. Marş Müzik de 2002 yılında Serdar Ortaç'ın Okyanus albümünü yayınladıktan sonra kapanmıştır. Kalan iki prodüksiyon şirketi S Müzik ve Neşe Müzik, 2003 yılında Universal Müzik ile yollarını ayırıp Tek Müzik Dağıtım ile anlaşmış, bir süre sonra da kapanmıştır. Universal Müzik ise 2004 yılında iflas ettiğini açıklayarak Türkiye'deki aktivitesini sona erdirmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]