Prayers for Bobby

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dualar Bobby için
Prayers for Bobby

Filmin posteri
Yönetmen Russell Mulcahy
Yapımcı Stanley M. Brooks
David Permut
Daniel Sladek
Chris Taaffe
Damian Ganczewski
Senarist Katie Ford
Oyuncular Sigourney Weaver
Henry Czerny
Ryan Kelley
Müzik Christopher Ward
Cinsi Televizyon filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2009
Süre 120 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce

Dualar Bobby için (Özgün adı: Prayers for Bobby), 24 Ocak 2009'da Lifetime kanalında ilk gösterimini yapan 2009 yapımı televizyon filmi. Prayers for Bobby: A Mother's Coming to Terms with the Suicide of Her Gay Son adlı kitaptan uyarlanmıştır. Leroy F. Aarons tarafından yazılan kitap, kendi hayat hikayesi ve Bobby Griffith adındaki, annesi ile cemaatin homofobisi yüzünden intihar eden eşcinsel bir gencin mirasından uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Bobby Griffith'i Ryan Kelley ve annesi Mary'yi ise Sigourney Weaver oynamıştır.

Film iki Primetime Emmy Ödülü'ne aday gösterildi. (Outstanding Made for Television Movie; Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Movie - Sigourney Weaver). Ayrıca aynı kategoride, Sigourney Weaver 2010 Screen Actors Guild Ödülü dışında 2010 Altın Küre Ödülü'ne de aday gösterildi. Film 2010 GLAAD Ödülü'nü kazandı ve yapımcılar 2010 Producers Guild of America Ödülü'ne aday gösterildi. Ayrıca film Seattle Gey ve Lezbiyen Film Festivali'nde İzleyici Gözdesi Ödülü'nü kazandı.

Once Upon A Times Films, Ltd ve Permut Presentations and Sladek Taaffe Productions ortaklığında üretilen filmin, yönetici yapımcıları Daniel Sladek, Chris Taaffe, David Permut ve Stanley M. Brooks'dur.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary Griffith (Sigourney Weaver) çocuklarını Presbiteryen Kilisesi'nin tutucu öğretileriyle yetiştiren dindar bir Hristiyan'dır. Oğlu Bobby'nin (Ryan Kelley) ağabeyine gey olabileceği sırrını verdikten sonra, Mary'nin bu sırrı öğrenmesiyle tüm aile için hayat değişir. Bobby'nin babası ve kardeşleri yavaş yavaş "come to terms with his homosexuality"; fakat Mary Tanrı'nın onu "iyileştireceğine" inanır. Onu bir psikiyatriste götürür ve Bobby'nin değişecepini umarak onu daha çok dua etmeye ve kilise etkinliklerinde teselli bulmaya ikna eder. Desperate for his mother's approval, Bobby does what is asked of him, but through it all, the Church's disapproval of homosexuality and his mother's attempts to suppress his growing behaviors in public causes him to grow increasingly withdrawn and depressed.

Suçluluk duygusuna kapılan Bobby, bir gün annesinin kendisini kabul edeceğini umarak kuzenine taşınır. Eşcinselliği yenme umutlarını yitirerek Oregon'a taşınır. Bir gey barda David (Scott Bailey) adında bir erkek arkadaş bulur. Fakat Marry, oğlunun bu şekilde devam etmesini hâlen istemediğini açıkça ortaya koyar. David'in her şeyin yoluna gireceği garantisini veren ebeveynleriyle tanışmasına karşın, Bobby annesinin sözlerini düşünmeye devam eder ve bunun yanında David'i başka bir erkekle birlikte görür. Sonunda, Bobby'nin "mükemmel" evlat olmamasından kendini suçlaması gibi geçirdiği bunalım ve kendinden nefret etmesi artar ve bir gece, ilerleyen on sekiz tekerlekli bir tırın önüne otoyol üst geçidinden aşağı kendini serbest bırakır ve anında hayatını kaybeder. Ertesi gün ailesi korkunç haberi alır ve mahvolurlar.

Trajedileriyle yüzleşen Mary, kendisini ve kilisesinin Kutsal Kitap yorumlarını sorgulamaya başlar. Uzun ve duygu dolu yolculuğunda, Mary yavaş yavaş eşcinsel topluluğuna elini uzatır ve birçok beklenmedik kaynaktan umulmadık desteklerin olduğunu keşfeder. Lezbiyen ve Geylerin Ebeveyn, Aile ve Arkadaşları'nın (PFLAG) bir mitingine katılmaya onu ikna eden yerel bir din adamıyle tanışmış olur. Orada Bobby'nin conception'dan farklı olduğunu bildiğini ve kendi doğrularının kendi kalbinde yatan değerler olduğunu fark eder.

Bir eşcinsel hakları savunucusu olur ve sonunda yerel bir "eşcinsel günü"nü desteklemek üzere toplanan bir belediye meclisinde konuşma verir. İnsanları homofobiyi konuşmadan, dile getirmeden veya desteklemeden önce düşünmeye çağırır; çünkü "bir çocuk dinlemektedir". Oylama reddedilir, fakat o ve ailesi ortak PFLAG üyeleriyle beraber San Francisco'ya seyahat eder ve bir eşcinsel onur yürüşüne katılırlar. Bu esnada geçidi izlemekte olan Bobby'ye benzer başka bir genç erkek görür. Ona doğru yürür ve ona sarılır, sonunda oğlunun ölümünü kabullenir ve geylerle lezbiyenlerin hakları için mücadele etmeye kendine söz verir.[2]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Littleton, Cynthia (18 Mayıs 2008 (2008-05-18)). "Weaver answers 'Prayers': Actress to star in Lifetime movie". Variety. http://www.variety.com/article/VR1117986035.html. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2009 (2009-05-14). 
  2. ^ "Prayers For Bobby". MyLifetime.com. http://www.mylifetime.com/on-tv/movies/prayers-bobby. Erişim tarihi: 2009-01-10. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]