Poğaça

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Poğaçalar

Poğaça, bir tür çörek.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalyancada "külde pişmiş küçük hamur işi" anlamına gelen focaccia kelimesinden Türkçeye geçmiştir.[1]

İlknur Haydaroğlu’nun 2009 yılında yayınlamış olduğu Osmanlı Saray Mutfağından Notlar kitabında Sultan III. Murat döneminden poğaçanın önemli konuklar için hazırlandığı, sofralarda yer aldığını ve bohça olarak adlandırdığını bildirmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli, yörelerde çeşitli şekilde poğaçaların hazırlandığını belirtmiştir.

Tarifi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeteri kadar un, yumurta, yağ, yoğurt, tuz ve suyla yoğrulan hamur birkaç kez açılıp katlandıktan sonra küçük yumaklar halinde hafifçe unlanmış tepsiye dizilir. Kurumaması için üzerine hafif nemli bir bez örtülür. Böylece yarım saat kadar dinlenen hamur yeniden ele alınır. Yumaklar elle ya da oklava ile açılır. İçli yapılacaksa, maydanozla ufalanmış peynir ya da çentilmiş soğanla birlikte kavrulmuş kıyma konur ve kapatılır. Yağlanmış tepsiye dizildikten sonra üstüne yumurta sarısı sürülür. Hafif ısıya ayarlanmış fırında 25-30 dakika pişirilir.

Daha çok sade, kıymalı ve beyaz peynirli çeşitleri yaygın olsa da kaşar peynirli, zeytinli, ıspanaklı, patatesli, sucuklu, kuruyemişli, patlıcanlı, biberli ve çikolatalı gibi çeşitleri de vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]