Pietro Mascagni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pietro Mascagni
Pietro Mascagni 1903
Pietro Mascagni 1903
Doğum 7 Aralık 1863
Livorno, İtalya
Ölüm 2 Ağustos 1945
Roma, İtalya
Meslek Müzisyen. Opera bestecisi.

]Pietro Mascagni (d. 7 Aralık 1863 Livorno, İtalya - ö. 2 Ağustos 1945 Roma, İtalya). İtalyan opera bestecisi. 19. yüzyıl sonunda ortaya çıkan gerçekçilik (verismo) ekolunun başta gelen temsilcilerindir.

Yaşamı ve eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hocası Amilcare Ponchielli'nin katı disiplinine uyum gösteremediği için Milano Konservatuvarı'ndan ayrılarak gezici bir opera kumpanyasına girdi.

Giovanni Verga'nın, Sicilya'da geçen bir melodramına dayalı Cavalleria rusticana (Köylü Namusu) adlı tek perdelik operasıyla katıldığı bir yarışmada ilk ödülünü kazandı (1889). Yapıt Mayıs 1890'da Roma'daki Teatro Costanzi'de sahnelendiği ilk günden başarıya ulaştı. O günden sonra genellikle, Ruggero Leoncavallo'nun bir perdelik (Palyaçolar (Pagliacci) ile birlikte sahnelenmektedir.

Commedia dell'arte tarzını canlandıran Le Maschere (Maskeli Balo) pek başarı kazanmadıysa da, müzik açısından daha üstün bir yapıttı.

1929'da Arturo Toscanini'nin ardından Milano'daki La Scala'nın müzik yöneticiliğine getirilen Mascagni'nin öbür operaları L'amico Fritz (1891; Fritz Arkadaş), Iris (1898) ve Mussolini'yi yücelten Nerone 'dir (1935).

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]