Percy Jackson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Percy Jackson
Percyjackson1.gif
İlk görünüm Şimşek Hırsızı (PJO #1)
Son görünüm Hades'in Evi
Canlandıran Logan Lerman
Yaratan Rick Riordan
Genel bilgiler
Doğum Perseus Jackson
18 Ağustos
New York, New York
Cinsiyeti Erkek
Yaşı 16
Takma adı Yosun Kafa
Eşi Şu anlık sevgilisi ama gelecekteki eşi Annabeth Chase

Perseus Percy Jackson, Percy Jackson & Olimposlular serisinin baş karakteridir. Serinin ilk kitabı Şimşek Hırsızı'nda ilk kez görünen Percy, serinin ilk kitabında annesi ve üvey babası Gabe'le, Manhattan'da, Yukarı Doğu Yakası'nda yaşıyordu, annesiyle küçük evlerinden taşınan Percy, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yüzünden, pek çok kez okullardan atıldı.

Percy, serinin bütün kitaplarında görüldü, devam serisi "Olimpos Kahramanları"nın ilk kitabında kayıp olan Percy, Neptün'ün Oğlu'nda anlatıcı olarak tekrar karşımıza çıktı.

Kitaplara Göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson ve Olimposlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson, seride ana karakterdir. Seri basitçe bir kehanetten bahseder. 70 yıl önce bir kahin tarafından yapılmıştır ve üç büyük tanrının çocuklarından birinin Olimpos'u kurtaracak ya da yıkacak bir karar vereceğini söyler, bu yüzden üç tanrı çocuk sahibi olmayacağına yemin eder ama tutamazlar.

Perseus (Percy) Jackson'ın son derece yakışıklı olmasından dolayı Rachel, Annabeth ve Reyna ona aşık olur. Fakat Percy ilk serinin sonunda Annabeth ile çıkmaktadır. Halbuki Poseidon ve Athena ezeli düşmandır ve Athena zeki kızı Annabeth'in asi ruhlu Percy ile olan birlikteliğine hep karşı çıkmıştır. Ama Percy aşk tanrıçası Afrodit'in en çok sevdiği melezlerden biridir.

Olimpos Kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıp Kahraman[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy kaybolmuştur ve Annabeth onu ararken onun yerine Jason, Piper ve Leo adında üç tane melez bulur. Jason'ın hafızası silinmiştir. Jason , Piper ve Leo Hera'nın kaçırıldığını görünce onu kurtarmaya giderler. Sonunda Percy'nin başka bir kampta ve hafızası silinmiş olduğu ortaya çıkar.

Neptün'ün Oğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Roma Melezlerinin olduğu kampı bulmuş ve orada yaşamaya başlamıştır. Arkadaşları Hazel ve Frank ile Ölüm'ü kurtarmak için bir arayış başlar çünkü Ölüm kurtarılmazsa canavarlar ölmeyecektir.