Pencea (Ölümsüzlük İksiri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Pencea (Ölümsüzlük İksiri), Simyacıların vazgeçilmez ve simyacılıkta en son seviye olarak görülen; karışımlarla bulunması ümit edilen bir madde. Kişi bu iksiri içtiği zaman ölümsüz olacak ve sonsuza dek yaşayacaktır.

Simyacılar genellikle, insanların hayal edemeyeceği olguları hayal eden insanlardı. Bazı hayalleri hayal olarak kalsa da, deneme-yanılma yoluyla şu an Kimya'da kullanılan birçok madde, element gibi önemli buluşların temeli simyadır. Ünlü simyacılar, simyacılık tarihleri boyunca iki temel amaç belirlemişlerdir. Bunlardan ilki maddeleri altına çevirebilmek. İkincisi ölümsüzlük iksirini bulmak. Bazı simyagerler, iksiri bulduklarını iddia etmişlerdir. Ama Asya ve çevresi bölgelerde ki kimyagerler fiziksel ölümsüzlük adına işler yapmışlardır. "Fiziksel ölümsüzlük, ruh ölümsüzlüğünden iyidir." felsefe sözü, onları bu işe doğru sokmuştur.

Çinli simyagerler ve simyager olmayan Çin halkı, her zaman ölümsüzlüğü tatmak istemiştirler. Bu sebeple, Çin bölgesindeki simyagerler daha da çok Ölümsüzlük üzerine çalışmalar yapmışlardır. Bu zamana ve bu zamanda olan gelmiş geçmiş bütün simyagerler ölümsüzlük iksirini yapmakla uğraştılar, ama şu ana kadar hiçbiri bunu başaramamıştır.

Kaynak: 9. Sınıf Kimya Konu Anlatımlı, Ramazan Kaya. Sayfa: 8,9.