Ovacık, Gebze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ovacık
—  Köy  —
Kırıkkale in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Kocaeli
İlçe Gebze
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 416
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 262
İl plaka kodu 41
Posta kodu 41400
İnternet sitesi: [2]

Ovacık, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür. 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 416'dır. İle uzaklığı 72 km, ilçeye uzaklığı ise 27 km'dir. Köyün muhtarı Ziya Güler'dir.

Halk, tarım ve hayvancılıkla geçinmekte olup, içme suyu da önemli bir gelir kaynağıdır. Ovacık İçme Suyu adıyla dolum tesisleri kurulmuş olup, suyun dağıtımı kurulan bir şirket tarafından yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski yerleşim alanı küçük bir ovadır. Düşman eziyetinden ve yağmalarından dolayı 1500 m kuzeyinde bulunan iki sıralı tepelerin arasına yerleşmiş ve köyü bu alana taşımışlardır. Yaklaşık 600/700 senelik bir tarihi vardır. Üç ayrı yerde mezarlığı bulunmaktadır. Birçoğunun mezar taşlarında isim yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı Türklerin manav soyundandır. Birçok âdet gelenek ve göreneklerden etkilenmiş şu an tamamen modernleşmiş bir halktan oluşmaktadır. Köyde genç nüfus çoğunluktadır. Orman köyüdür fakat yeni AB yasalarına göre orman kesmek yasaklanmıştır. Köy halkı sera ve sebzecilik yapmaktadır. Genç nüfus ise çevrede bulunan sanayi kuruluşlarında işçi olarak çalışmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ovacık köyü kuzeyde Mudarlı, batıda Pendik'in Göçbeyli, güneyde Kadıllı ve kuzeybatıda Şile'nin Bıçkıdere köylerine komşudur. Kocaeli iline 72 km, Gebze ilçesine 27 km uzaklıktadır. İstanbul park 15 dakikadır. Her ne kadar Kocaeli'nin köyü olsa da İstanbul'a çok yakındır. Yaz aylarında gündüzleri sıcak geceleri serin, kışın ise yağış ve don olayları olmaktadır. Çevresi meşe ormanlarıyla kaplı şirin bir köydür. Ekilecek ve dikilecek alan çok kısıtlıdır. Buna rağmen halk sebze ve sera işleriyle uğraşmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 416
1997 455

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin Büyükşehir sınırları içerisine alınması ile birlikte köyün tüzel kişiliği kaldırılmış, yerine temsilen mahalle muhtarlığı seçimleri yapılmaktadır. 2014 seçimlerinde yeni muhtar Enver Koçar olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [ Sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]