Apache OpenOffice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(OpenOffice.org sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Apache OpenOffice
OpenOffice.org 2 icon.svg
Geliştiren(ler) Apache Yazılım Vakfı
Güncel sürüm 4.1.1
(23 Haziran 2013)
İşletim sistemi Windows, Mac OS X, Linux, BSD, Unix
Yazılım türü Ofis yazılımı
Lisans Apache Lisansı (3.4 sürümünden itibaren)
Resmî sitesi www.openoffice.org
OpenOffice.org Writer

Apache OpenOffice, Apache Yazılım Vakfı önderliğinde özgür yazılım topluluklarınca geliştirilen, bir ofis yazılımları ailesidir. Kelime işlemci, hesap tablosu, sunu, çizim ve veritabanı bileşenlerini içerir.

Apache OpenOffice, pek çok farklı platform için uygundur; Microsoft Windows, Unix temelli işletim sistemleri (Solaris ve Linux vb.) ve MAC OS X gibi. Microsoft Office ve OpenDocument dosya biçimlerini destekler, tamamen özgür ve ücretsizdir.

Apache OpenOffice ya da eski adıyla OpenOffice.org, StarOffice'in kodlarını temel alır. StarDivision tarafından geliştirilen StarOffice, 1999 Ağustos'ta Sun Microsystems tarafından satın alınır. Ürünün kaynak kodu, 2000 yılının Temmuz ayında açık hale geldi; Microsoft Office'in pazar egemenliğini kırma amacıyla, yüksek kaliteli ve özgür bir seçenek durumuna geldi. Uygulama paketi için kaynak kodu, daha önceden iki farklı ruhsata sahipti: GNU kısıtlı umumi, (LGPL) ruhsat verir, ve Sun sanayi tekbiçim kaynak ruhsatı (SISSL); 2.0 sürümüyle birlikte kod, sadece LGPL ile ruhsatlı duruma geldi.

OpenOffice'in 1. sürümü için Java Runtime Environment (JRE) gerekmekteydi ve bu ise SUN firmasına bağlı olmak anlamına geldiği için 2. sürümden itibaren farklı ve açık kaynak kodlu Java ürünlerinin altında çalışması (örneğin GNU Classpath) için çabalar yoğunlaştı. Sonucunda Red Hat, Fedora'da bunu başardı ve şu anda SUN ileride Java'yı da GPL ruhsatı altında dağıtacağını duyurdu.

Telif hakları yasalarından dolayı yazılım "OpenOffice" değil, "OpenOffice.org" olarak anılmaktaydı. Genel olarak OO.org veya OOo olarak kısaltılmaktaydı. Apache Yazılım Vakfı'na devredildikten sonra Apache OpenOffice olarak kullanılmaktadır.

Apache OpenOffice, ISO onaylı uluslararası tekbiçimlere dayalı belge biçimi olan ODF (Open Document Format) biçiminin yanı sıra, Microsoft Office dosyalarını da kullanabilmektedir. OpenOffice belgeleri PDF ve Macromedia Flash dosyaları olarak kaydedilebilir; bu dosya biçimlerinin yaygınlıkları, söz konusu belgelerin taşınabilirliğini arttırır.

Apache OpenOffice'in Türkçe arayüz ve dil denetim desteği bulunmaktadır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Desteklenen platformlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Apache OpenOffice, aralarında Linux, Solaris, BSD, Microsoft Windows, OpenVMS, OS/2 and IRIX gibi ortamlarında bulunduğu çok sayıda platform tarafından desteklemektedir.

Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

GNU/Linux altında KDE sunumuyla Openoffice ofis sisteminden 4 yazılım. Sırasıyla Kelime İşlemci, Sunu, Hesap Tablosu ve Veritabanı yazılımları

Apache OpenOffice, çağdaş bir ofis yazılımından beklenen özellikleri sağlayabilen, birbiriyle yakın çalışan uygulamaların toplamıdır.

OOoWriter.svg Sözcük İşlemci Microsoft Word ile benzer bir görünüme sahip olan sözcük işlemci kullanıcıya birçok işlevsel ve yararlı araç sunar. Ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz.
OOoCalc.svg Hesap Tablosu Microsoft Excel'e benzeye bir hesap tablosu yazılımıdır. Hesap tablosu Excel'in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınız direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar.
OOoImpress.svg Sunum Microsoft PowerPoint'e benzer bir sunum yazılımıdır. Sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint'in .ppt dosyalarını okumak ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir.
OOoBase.svg Veritabanı Microsoft Access'e benzer bir veritabanı yazılımıdır.
OOoDraw.svg Çizim CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık yazılımları ile benzer özelliklere sahiptir.
OOoMath.svg Denklem Düzenleyicisi Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi'ne benzer. Formüller diğer OpenOffice bileşenlerinin içine gömülebilir. Birçok fontu destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.
  • Hızlı başlatıcı (QuickStarter)

Bilgisayar açıldığında başlayan Windows ve Linux'ta çalışan küçük bir yazılımdır.

Dosya biçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Apache OpenOffice bir ISO/IEC standardı olan OpenDocument (ODF) dosya formatında öncü ofis yazılımlarından biridir. Ayrıca birçok değişik dosya biçimini okumayı (bazı durumlarda yazmayı da) destekler. OpenOffice dosyaları kaydetmek için bağımsız ve varsayılan biçim olarak 1.x sürümlerinde OpenOffice XML dosya biçimi kullanmaktadır. OpenOffice.org XML dosya biçimi hâlâ Apache OpenOffice'in tüm sürümlerinde desteklenir. OpenOffice ayrıca Unified Office Format (sürüm 3.), DocBook (sürüm 1.1), Data Interchange Format, TXT gibi formatları da desteklemektedir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Staroffice[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenOffice, birçok özelliği Staroffice'den miras almıştır.

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşınabilir[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenOffice'un USB flash bellekler için olan sürümü OpenOffice Taşınabilir tasarlanmıştır.

Eklentiler[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenOffice 2.0.4 sürümünden beri Mozilla Firefox'a benzer bir şekilde eklentileri desteklemektedir.

Sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

OpenOffice sürümleri
Sürüm Çıkış tarihi Açıklama
Build 638c Ekim 2001 İlk kilometre taşı sürümü
1.0 1 Mayıs 2002
1.0.3.1 2 Mayıs 2003 Windows 95 için önerildi
1.1 2 Eylül 2003
1.1.1 30 Mart 2004 TheOpenCD'de toplandı
1.1.2 Haziran 2004
1.1.3 4 Ekim 2004
1.1.4 22 Aralık 2004
1.1.5 14 Eylül 2005 Last release for 1.x product line

Final version for Windows 95
It can edit OpenOffice 2 files
1.1.5secpatch 4 Temmuz, 2006 Security patch (macros)
2.0 20 Ekim 2005 Kilometretaşı
2.0.1 21 Aralık 2005
2.0.2 8 Mart 2006
2.0.3 29 Haziran, 2006
2.0.4 13 Ekim, 2006
2.1.0 12 Aralık, 2006
2.2.0 28 Mart, 2007 Included a security update;
Reintroduced font kerning[1]
2.2.1 12 Haziran 2007
2.3.0 17 Eylül 2007 Çizge (grafik) bileşeni güncellendi
2.3.1 4 Aralık 2007 Kararlılık ve güvenlik güncellemesi
2.4 27 Mart 2008 Hata düzeltme ve yeni özellikler
3.0 13 Ekim 2008
3.1 7 Mayıs 2009
3.1.1 31 Ağustos 2009 Güvenlik ve hata güncellemeleri
3.2 11 Şubat 2010 Performans artışı ve yeni özellikler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]