Olgun, Ergani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Olgun aşağı çayan
—  Köy  —
Diyarbakir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Diyarbakır
İlçe Ergani
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 969
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21950
İnternet sitesi: [2]

Olgun aşağı çayan, Diyarbakır ilinin Ergani ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köye bağlı 4 mezra vardır.Bunlar:

1.Şêğık 2.Rıhanok 3.Holo (ASLANLAR) 4.Siyahmed 5.Aşağı Çayan(ASLANLAR) Köyün ilk sahipleri Ermeniler dir.Sonradan buraya Kürtler yerleşmiştir.Tehcir den sonra köy tümüyle ileri gelenlere kalmıştır. Köy kan davaları nedeniyle yıklıp kurulmuştur.Bu köyün ileri gelenleri maden efendileri takma adlı URFA dan gelen MILA(MİLLİ) Aşiretinin KURANLI (KURİ)Koludur.. köyün yarısı arazi bakımından Kuranlı aşireti mensubu mexsıkan boyuna aittir..diger yarısı ise diger köylülerindir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyün gelenekleri arasında ekonomik bir özellik gösteren örüklü peynir üretimi ön plana çıkar ayrıca yemek gelenği çok çeşitli olu köyde lezetli yemek kültürü vardır. örnek dolma salata,mehir çorbası,ilk baharda çeşitli otlardan yapılan yemekler,Kavurma yapma,Bağ işleri(pestil,pekmez,kesme,köy helvası(üzüm şırasından yapılır)önemlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Diyarbakır iline 55 km, Ergani ilçesine 30 km uzaklıktadır.Diyarbakır Ovasına(DEŞTA AMEDÊ) yakındır ve yeri yüksektir.Bu yönüyle ova bu köyden net görülebiliyor. KÖY ERGANİ OVASINDAN TOROS DAĞ SİSTEMİNİN UZANTISI OLAN YÜKSELYİLERİ İLE AYRILMAKTADIR KÖYÜN BULUNDNĞU OVA VERİMLİ ARAZİLERE SAHİPTİR

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. toros dağ sisteminin güneyide bulunan ve karacadağ volkan kütlesine kadar uzanan ayrancı ovasının merkezi kısmında yer alan olgun köyü kurak bir iklimin etkisdedir yağışlar ggenelde kışın düşer kışın karı yerde kalma süresi 6 gündür dicle nehrinin kollarından 2 ergani çayı köyü ikikye ayırır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 969
1997 974

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca baraj suyunun çekilmesiyle açığa çıkan arazilere ACUR ekilerek geçiminin büyük bir kısmını karşıladığınıda söyliye biliriz.aŞAĞI ÇAYAN köy arazılerınde çok sayıda petrol kuyusu vardır.bu kuyuların bir kaçı aktıf çoğunlukla kapalı petrol kuyuları da vardır..TPAO halen köyde petrol kuyuları acma çalışmaları yapmaktadır.. Ayrıca köylülerin çoğu BİÇERDÖVER ve GEZER PATOS işini yapmaktadır..Köyün merası yeterlı degıldır,bu sebeple bahar aylarında hayvanların otlatılması büyük bir sıkıntıdır. DSİ sulama amaçlı kanal yapımına baslamıştır,kademelı olarak sulu tarıma gecılmektedır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: (1998) hüseyin kılıçaslan (2008) ALİ EKER.(2014-NEŞAT METE Yeni seçilen Muhtar)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde çok yetersiz bir ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Devletin yolsuzlukları yüzünden yapılan yollar 1 yıl ancak dayanıyor.elektrık trafoları çok güçsüz ve elektrik direkler yaklaşık 30 yıldır aynı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]