Need for Speed: Hot Pursuit 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Need for Speed: Hot Pursuit 2
NFSHP2 PC.jpg
Lamborghini Murciélago temalı oyun kapağı
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) EA Black Box
EA Seattle
Seri Need for Speed
Sürüm 2.4.2 (25 Ocak 2003)
Oyun motoru EAGL
Platform(lar) GameCube,
Playstation 2, Xbox,
Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i
  2002
  Tür(ler)i Araba Yarışı
  Biçim(ler) Tek Oyunculu,
  Çok Oyunculu

  Need For Speed: Hot Pursuit 2, Need for Speed serisinin altıncı oyunudur. EA tarafından 2002 yılında satışa sunulmuştur. Altıncı nesil konsollar için çıkmış ilk Need for Speed oyunudur. 1998 yılında çıkmış olan Need for Speed III: Hot Pursuit oyununu devamıdır. Oyun Japonya'da satışa sunulmamıştır.

  Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyun temel olarak arabayı ve rengini seçip yarışmaya dayanıyor. Hot Pursuit (Sıcak Kovalamaca) yarışlarında polis tarafından kovalanıyoruz. Polis seviyesine göre helikopter çağırabiliyor, barikat kurdurabiliyor ve barikatın yanına koyduğu çivilerle aracımızın tekerleklerini patlatabiliyor. Aynı şekilde biz de polis olarak oynayabiliyoruz. Championship (Şampiyonluk) yarışlarında ise polis tarafından kovalanmak yok. Hot Pursuit'te 33 yarış, Championship'te 33 yarış olmak üzere toplam 66 tane yarış var ve bu yarışlar sonucunda altın, gümüş veya bronz madalya alıp puan kazanıyoruz. Kazandığımız bu puanlarla yeni araçlar açıyoruz. Herhangi bir senaryo yok.

  Atmosfer[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tropik yollara, volkanik yollara, ormanlı yollara, sonbahar havasını yansıtan yollara ve Akdeniz evlerinin ve limanlarının olduğu yollara yer verilmiştir. Kar, yağmur ve şehir yoktur. Hava gündüz ve güneşlidir. Yollarda bazı kestirmeler mevcuttur. Grafik olarak altıncı nesil konsollara geçişin etkisiyle önceki oyunla arasında büyük bir fark var. Çevre grafikleri ve gölgeler gerçek zamanlı değil. Arabamızın gölgesi ise gerçek zamanlı. Araba üzerinde gerçek zamanlı yansıma efektleri ve yerdeki su birikintilerinde yansıma efektleri mevcut.

  Yarış türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Normal yarış (Single race): Polis, trafik, tur sayısı, rakip sayısı ve zorluk seviyesi ayarlanabilen yarış türü. Harita olarak sprint (bir noktadan bir noktaya) ve circuit (turlu) tipi haritalar seçilebilmektedir.

  Tur elemeli (Lap knockout): Her turda sona kalanın elendiği yarış türü. Sadece circuit tipi haritalar seçilebilmektedir.

  Polis olma (Be the cop): Polis olarak oynanan yarış türü. Helikopter çağırma, barikat kurdurma ve destek çağırma gibi seçenekler mevcut. Bu oyun modu 2010 yılında çıkan Need for Speed: Hot Pursuit'e kadar seride gözükmemiştir.

  Turnuva (Tournament): Birkaç yarıştan oluşan turnuva. Her yarış sonucunda belli bir puan yazılıyor ve en sonunda birinci belli oluyor.

  Serbest sürüş (Free run): Arabayı ve rengini seçip haritalarda serbestçe sürülen yarışın olmadığı oyun modu.

  Zamana karşı (Time Trial): Belli bir zaman içerisinde haritayı turlamaya dayalı yarış tipi. Hot Pursuit ve Championship'te mevcut.

  Teslimat (Delivery): Belli bir zaman içerisinde aracı bir noktadan bir noktaya götürmeye dayalı yarış tipi. Hot Pursuit ve Championship'te mevcut.

  Çok oyunculu (Multiplayer): İnternet üzerinden ve LAN üzerinden oynanabilmektedir.

  Arabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyunda 15 araba markası ve 24 araba modeli bulunmaktadır. Bunların içinde 23 yarış arabası ve 10 polis arabası var. Her yarış arabasının (BMW'ler hariç) NFS Edition altında özel bir renge sahip ve vinyl bulunan ikinci versiyonu bulunmaktadır. Bu ikinci versiyon arabalar hem iki katı fiyata sahip hem de daha hızlıdır. Arabalar oyun içerisinde çok az da olsa hasar almaktadır. Arabaların şoför ve kabinleri gözükmektedir fakat önceki oyunların aksine kokpitten kamera açısı yoktur. Bu oyundan sonra Need for Speed: Shift'e kadar çıkmış NFS oyunlarında şoför ve kabin hiç gözükmemektedir. Bu oyundan sonra Ferrari uzun bir süre Need for Speed serisinde gözükmemiştir. Ancak Need for Speed: Shift'te DLC olarak gelmiştir.

  Birinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  İkinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Üçüncü sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dördüncü sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Beşinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Müzikler EA Trax etiketiyle çıkmıştır. Oyun, EA Trax etiketiyle çıkan ilk Need for Speed oyunudur. Tür olarak rock müzik kullanılmıştır. Hot Pursuit yarışlarında polis telsizini engellememesi için enstrümental müzikler çalmaktadır. Championship yarışlarında ise sözlü müzikler çalmaktadır. Fever for the Flava ve Going Down on It şarkılarının sözleri oyunun atmosferine uygun olacak şekilde değiştirilmiştir. İlk 8 şarkının enstrümental versiyonları da mevcuttur.

  Need For Speed: Hot Pursuit 2
  # Parça Söz ve beste(ler) Süre
  1. "The People That We Love" (Golden State albümünden) Bush 3:29
  2. "Ordinary" (Disconnected albümünden) The Buzzhorn 3:09
  3. "Wall of Shame" (Superkala albümünden) Course of Nature 4:08
  4. "Fever for the Flava" (Hot Action Cop albümünden) Hot Action Cop 4:05
  5. "Going Down on It" (Hot Action Cop albümünden) Hot Action Cop 4:52
  6. "Build Your Cages" (Headspace albümünden) Pulse Ultra 3:55
  7. "One Little Victory" (Vapor Trails albümünden) Rush 5:08
  8. "Keep It Coming" (No Stranger to Shame albümünden) Uncle Kracker 3:23
  9. "Bundle of Clang"   Matt Ragan 3:04
  10. "Cone of Silence"   Matt Ragan 3:00
  11. "Flam Dance"   Matt Ragan 3:00
  12. "Cykloid"   Rom Di Prisco 4:12
  13. "Black Hole"   The Humble Brothers 3:05
  14. "Brake Stand"   The Humble Brothers 2:54
  15. "Sphere"   The Humble Brothers 5:01