Need for Speed: Hot Pursuit 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Need for Speed: Hot Pursuit 2
NFSHP2 PC.jpg
Lamborghini Murciélago temalı oyun kapağı
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) EA Black Box
EA Seattle
Seri Need for Speed
Sürüm 2.4.2 (25 Ocak 2003)
Oyun motoru EAGL
Platform(lar) GameCube,
Playstation 2, Xbox,
Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i
  2002
  Tür(ler)i Araba Yarışı
  Biçim(ler) Tek Oyunculu,
  Çok Oyunculu

  Need for Speed: Hot Pursuit 2, Need for Speed serisinin altıncı oyunudur. Electronic Arts tarafından 2002 yılında satışa sunulmuştur. Altıncı nesil konsollar için çıkmış ilk Need for Speed oyunudur. 1998 yılında çıkmış olan Need for Speed III: Hot Pursuit oyununun devamıdır. Oyun Japonya'da satışa sunulmamıştır.

  Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyun temel olarak arabayı ve rengini seçip yarışmaya dayanıyor. Hot Pursuit (Sıcak Takip) yarışlarında oyuncu, polis tarafından kovalanmaktadır. Polis, seviyesine göre helikopter çağırabiliyor, barikat kurdurabiliyor ve barikatın yanına koyduğu çivilerle oyuncunun aracının lastiklerini patlatabiliyor. Aynı şekilde polis olarak oynanabiliyor. Championship (Şampiyona) yarışlarında ise polis tarafından kovalanmak yok. Hot Pursuit'te 33 yarış ve Championship'te 33 yarış olmak üzere toplam 66 tane yarış var. Bu yarışlar sonucunda altın, gümüş veya bronz madalya alıp puan kazanılıyor. Kazanılan bu puanlar kullanılarak yeni araçlar açılıyor. Oyunda herhangi bir senaryo bulunmamaktadır.

  Atmosfer[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyunda tropik, volkanik, ormanlı, sonbahar havasını yansıtan, Akdeniz evlerinin ve limanlarının olduğu çeşitli doğal mekanlara yer verilmiştir. Oyunda vakit gündüz ve hava güneşlidir. Kar, yağmur gibi hava durumları ve şehir, sokak gibi mekanlar yoktur. Yollarda bazı kestirmeler mevcuttur. Grafik olarak altıncı nesil konsollara geçişin etkisiyle önceki oyunla arasında büyük farklar vardır. Çevrede hareket etmeyen nesnelerin gölgesi gerçek zamanlı değildir fakat arabaların gölgesi gerçek zamanlıdır. Arabaların üzerinde ve yerdeki su birikintilerinde de gerçek zamanlı yansıma efektleri mevcuttur.

  Yarış türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Normal yarış (Single race): Polis, trafik, tur sayısı, rakip sayısı ve zorluk seviyesi ayarlanabilen yarış türü. Harita olarak sprint (bir noktadan bir noktaya) ve circuit (turlu) tipi haritalar seçilebilmektedir.

  Tur elemeli (Lap knockout): Her turda sona kalanın elendiği yarış türü. Sadece circuit tipi haritalar seçilebilmektedir.

  Polis olma (Be the cop): Polis olarak oynanan yarış türü. Helikopter çağırma, barikat kurdurma ve destek çağırma gibi seçenekler mevcut. Bu oyun modu 2010 yılında çıkan Need for Speed: Hot Pursuit'e kadar seride gözükmemiştir.

  Turnuva (Tournament): Birkaç yarıştan oluşan turnuva. Her yarış sonucunda belli bir puan yazılıyor ve en sonunda birinci belli oluyor.

  Serbest sürüş (Free run): Arabayı ve rengini seçip haritalarda serbestçe sürülen yarışın olmadığı oyun modu.

  Zamana karşı (Time Trial): Belli bir zaman içerisinde haritayı turlamaya dayalı yarış tipi. Hot Pursuit ve Championship'te mevcut.

  Teslimat (Delivery): Belli bir zaman içerisinde aracı bir noktadan bir noktaya götürmeye dayalı yarış tipi. Hot Pursuit ve Championship'te mevcut.

  Çok oyunculu (Multiplayer): İnternet üzerinden ve LAN üzerinden oynanabilmektedir.

  Arabalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyunda 15 araba markası ve 24 araba modeli bulunmaktadır. Bunların arasından 23 tanesi yarış arabası ve 10 tanesi polis arabasıdır. Her yarış arabasının (BMW'ler hariç) NFS Edition adı altında özel bir renge sahip ve vinyl bulunan ikinci bir versiyonu bulunmaktadır. Bu ikinci versiyon arabalar hem iki katı fiyata sahiptir hem de daha hızlıdır. Arabalar oyun içerisinde çok az da olsa hasar almaktadır. Arabaların şoför ve kabinleri gözükmektedir fakat önceki oyunların aksine kokpitten kamera açısı yoktur. Bu oyundan sonra Need for Speed: Shift'e kadar çıkmış Need for Speed oyunlarında şoför ve kabin hiç gözükmemektedir. Bu oyundan sonra Ferrari marka arabalar, Need for Speed: Shift'te indirilebilir içerik olarak gelene kadar Need for Speed serisinde gözükmemiştir.

  Birinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  İkinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Üçüncü sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dördüncü sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Beşinci sınıf[değiştir | kaynağı değiştir]

  Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

  Oyunda ilk 8 şarkının enstrümantal versiyonları dahil 23 parça bulunmaktadır. Müzikler EA Trax etiketiyle çıkmıştır. Oyun, EA Trax etiketiyle çıkan ilk Need for Speed oyunudur. Tür olarak rock müzik kullanılmıştır. Hot Pursuit yarışlarında ve Be The Cop modunda polis telsizi ile şarkının karışmaması için enstrümantal müzikler çalmaktadır. Championship yarışlarında ise sözlü müzikler çalmaktadır. Fever for the Flava ve Going Down on It şarkılarının sözleri oyunun atmosferine uygun olacak şekilde değiştirilmiştir.

  Need For Speed: Hot Pursuit 2
  # Parça Söz ve beste(ler) Süre
  1. "The People That We Love" (Golden State albümünden) Bush 3:29
  2. "Ordinary" (Disconnected albümünden) The Buzzhorn 3:09
  3. "Wall of Shame" (Superkala albümünden) Course of Nature 4:08
  4. "Fever for the Flava" (Hot Action Cop albümünden) Hot Action Cop 4:05
  5. "Going Down on It" (Hot Action Cop albümünden) Hot Action Cop 4:52
  6. "Build Your Cages" (Headspace albümünden) Pulse Ultra 3:55
  7. "One Little Victory" (Vapor Trails albümünden) Rush 5:08
  8. "Keep It Coming" (No Stranger to Shame albümünden) Uncle Kracker 3:23
  9. "Bundle of Clang"   Matt Ragan 3:04
  10. "Cone of Silence"   Matt Ragan 3:00
  11. "Flam Dance"   Matt Ragan 3:00
  12. "Cykloid"   Rom Di Prisco 4:12
  13. "Black Hole"   The Humble Brothers 3:05
  14. "Brake Stand"   The Humble Brothers 2:54
  15. "Sphere"   The Humble Brothers 5:01