Narlı, Gemlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Narlı
—  Köy  —
Bursa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Gemlik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 462
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16600
İnternet sitesi: [2]

Narlı, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Narlı köyünün tarihi Cenevizlilere kadar dayandığı iddia edilir. Köyün ilk yerleşim yeri şu an Eski Narlı olarak bilinen yerdir. Korsan saldırıları sonucu köy şu anki köyün tepelerine taşınmıştır.Köy Osmanlı döneminde vakıf köyü olarak kurulmuştur.Köyün ahalisi Osmanlı döneminde saraya çiçek yetiştirmekteydi,hala dağlarda o dönemde kalan soğanlı bitkiler(Sümbül,Lale)bulunmaktadır.Ayrıca köyde Osmanlı donanma kadırgalarına kürek üretilmekteydi. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde yazdığı gibi yukarı Narlıda yetiştirilen ekşi narlar saray mutfağında Padişah ve ailesinin şerbet ihtiyacını karşılamaktaydı. Kurtuluş savaşında Yunanlar tarafından Gemlik ve civar işgal edilmiş Rum işbirlikçiler tarafından köy ahalisi çocuk kadın ve erkek cami ve köy hamamına toplanarak yakılmış köy tamamıyla ateşe verilmiş bu soy kırımda kurtulanlar sandallarla İstanbul'a sığınmıştır. Yakılan cami ve hamam yanmış ve yıkılmış vaziyete ibret abidesi olarak durmakta.Yunan işgalinin son bulmasıyla köylüler Narlıya dönmüşler ancak eski yukarıdaki köyün tamamıyla yakılıp yıkıldığını görüp yerine şu andaki sahildeki köyü inşa ederek yaralarını sarmaya çalışmışlardır.Bu yıllarda ipek böcekçiliği köyün geçim kaynağı olmuş, ancak iklim değişiklikleir ve tarım ilaçlarının yaygınlaşmasıyla ipek böcekçiliği 1960 yıllarda bitmiştir. Narlı köyü sakinlerinden Durmuş kaptanın öncülüğünde deniz taşımacılığı ve balıkçılık önem kazanmış ancak Gemlik körfezinde kirlilik balıkçılığı olumsuz profesyonel balık avcılığı bitme noktasına gelmiştir. Köyün son yıllardaki en büyük geçim kaynağı turizm ve zeytinciliktir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir Ege-Marmara kültürü bulunmaktadır.Zeytin ve zeytinyağı yemek kültürüne önemli bir yer tutar .

   Ayrıca turistik bir tatil köyüdür.Deniz kenarındaki bu köy huzuru arayanların ilacıdır.

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 47 km, Gemlik ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 462
1997 457

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım,ormancılk,balıkçılık,hizmet sektörü ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Salim ÖZDEMİR
2004 - Hasan Çavdar
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]