Nükleer enerji santrali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
"Cattenom" Nükleer Santrali, Fransa

Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

NASA'ya göre nükleer santraller termik santrallerin neden olacağı ölümleri azaltmaktadır[1]. Nükleer santraller şimdiye kadar termik santrallerin neden olacağı 1,84 milyon ölümü ve 64 gigaton karbondiyoksit salımını önlemiştir.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Reaktörün kalbinde, elde edilen ısıl enerji suya aktarılır, su almış olduğu bu enerji sebebiyle faz değiştirir ve kızgın buhar haline dönüşür. Elde edilen bu buhar daha sonra elektrik jeneratörüne bağlı olan buhar türbinine verilir. Su buharı, türbin mili üzerinde bulunan türbin kanatları üzerinden geçerken daha önceden almış olduğu ısıl enerjiyi kullanarak, türbin milini döndürür. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısıl enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda (kondenser) yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucu da su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.

Ülkelerin nükleer enerjiye göre konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkelerin nükleer enerjiye göre konumu: ██ çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa eden ülkeler ██ çalışan reaktörü olan ve yeni reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler ██ reaktör inşa eden ülkeler ██ reaktörler inşa etmeyi planlayan ülkeler ██ çalışan reaktörü olan ve durumu değişmeyen ülkeler ██ çalışan reaktörü olan ama aşamalı olarak kapatacak ülkeler ██ sivil nükleer enejinin yasal olmadığı ülkeler ██ reaktörü olmayan ülkeler

Nükleer santrale sahip ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nükleer santral inşa eden ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez veya yeni nükleer santral kurmayı düşünen ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce nükleer santrali bulunmuş fakat şu an bu santralleri devre dışı olan ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Serbest nükleer bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]