Murat Beyazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Murat Beyazıt[değiştir | kaynağı değiştir]

(d.15 Mayıs 1960- İstanbul) Türk İş Adamı,girişimci,parekendeci ve Galatasaray Spor klübünün önde gelen isimlerindendir.2. kuşak Türk girişimcilerinin başında gelen isimdir ve yurtiçi/yurtdışı birçok olumşum,yapılanmada etkin rol almıştır.

Eğitim Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanayci,Galatasaray eski başkanı ve duayen ismi Selahattin Beyazıt'ın oğlu olan Murat Beyazıt orta ögrenimini English High School Istanbul'da tamamlamdı,yüksek öğrenimini ise Cornell University'de gördü.1984 yılında ise The Fletcher School of Law and Diplomacy'de yüksek lisansını tamamladı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenim yıllarının akabinde Birleşik Devletlerin köklü yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs'da önemli görevler alan Beyazıt,1987-1993 yılları arasında Morgan Grenfell'da görev aldı.1994 yılında Türkiye'ye dönmüştür. Kısa süre sonra Amerikan oyuncak firması olan Toys'r'us'un isim hakkını almış ve Bakırköy'de Türkiye'nin ilk oyuncak marketini açmıştır. Türkiye'nin ilk oyuncak marketi içersinde oyuncağın yanı sıra kırtasiye malzemeleri , bebek eşyaları gibi reyonlari da barındırarak kısa sürede çok sayıda ziyaretçi kazanmıştır. Türkiye genelinde toplam 30'dan fazla şubeye sahip olan Beyazıt ekonomik sıkıntıların başlangıcıyla birlikte isim hakkı bedelini ödeyemez ve yeni projeler yapmıştır. Artık kendi markasını kurup büyük bir zincir yaratmak isteyen Beyazıt, 2008'de Amerikan oyuncak markasıyla yollarını ayırmış ve kendi markası olan Toyiki'yi Türkiye'ye tanıtmıştır .Türkiye genelinde bulunan Toys'r'us mağazaları kısa sürede isim değiştirmiştir. Büyük yankı uyandıran bu yatırımıyla Beyazıt,iş dünyasındaki üstün başarılarına bir yenisini daha ekleyerek perçinlemiş olmuştur. Bir süre sonra mağazaların 30'a yakını kapanmış ve mağazalar zinciri kısa sürede büyük bir borç ile birlikte iflas etmiştir. Yakın zamanlarda babasının da desteği ile yeni bir oyuncak market projesiyle Türkiye'ye geleceği gündem konusu olmuştur.