Muizz (Fatımi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Muizz
Fatımi Halifesi
Fatımi Halifesi Muizz döneminde darp edilmiş  altın dinar sikke
Hüküm süresi 953 - 975
Önce gelen Mansur
Sonra gelen Aziz
Tam adı Muizz Li-Dinillah
Doğum tarihi 27 Eylül 931
Ölüm tarihi 18 Aralık 975
Hanedan Fatımi
Babası Mansur

Muizz, veya Muizz Li-Dinillah, tam adı Ebu Tamim Maadd bin İsmail el-Mansur (d. 27 Eylül 931, Mehdiye (bugün Tunus'ta) - ö. 18 Aralık 975, Kahire, Mısır), 953-975 arasındaa Fatımi halifesi. Fatımi egemenliğini Magrip'in her yanına yaymıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mansur'un (hükümdarlığı 946-953) oğluydu. Veliaht ilan edildikten kısa bir süre sonra Muizz unvanıyla babasının yerine geçti (953). Egemenliğini bütün Magrip'e kabul ettirmek ve Endülüs Emevi hükümdarı III. Abdurrahman'ın sürekli müdahalesiyle bozulan düzeni sağlamak için 958'de komutanı Cevher ül-Rumi'yi Fas'a gönderdi. Cevher başarılı bir askeri harekattan sonra Atlas Okyanusu kıyılarına kadar ilerledi. Ama bölgede kalıcı bir egemenlik sağlanamadı. Muizz 962'de Sicilya'yı ele geçirdi. 968'de komutanı Cevher'i ordusuyla iç karışıklıkların çoğaldığı Mısır'a gönderdi. Cevher, Fatımilerin yıllardır alamadığı Mısır'ı 969'da fethetti. Muizz, Cevher'in el-Fustat (Eski Kahire) kentinin kuzeydoğusunda kurdurduğu el-Mansuriye'yi başkent yaptı (973/974). Bu kente sonradan Kahire adı verildi. Bu arada Muizz, Kuzey Afrika topraklarını Magrip adı altında bir eyalete dönüştürdü ve yönetimi, kendi vekili sıfatıyla komutanlarından Yusuf bin Ziri'ye bıraktı. Yusuf bin Ziri burada, Ziriler olarak bilinen hanedanı kurarark İfrikiye'ye egemen oldu.

Muizz döneminde Fatımi ordusu Kuzey Suriye'de Bizans'a karşı giriştiği savaşlarda başarılar sağladı; Trablus ve Beyrut alındı. Medine ve Mekke Fatımiler'in egemenliğini tanıdı. Ancak, Karmatiler Fatımiler'in Suriye'nin tümünü ele geçirmelerine engel oldular.

Muizz, yerine oğlu Aziz Billah'i bıraktıktan kısa bir süre sonra öldü. Döneminde başlayan Suriye'nin fethi, oğlu Aziz Billah döneminde de sürdü ve Suriye'nin büyük bir bölümü Fatımi egemenliğine girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Muizz (Fatımi)
Doğumu: 931 Ölümü: 975
Resmî unvanlar
Önce gelen
Mansur
İsmail Mansur Bi-Nasrillah
Fâtımîler Hâlifesi
Muizz
(Ebu Tamim Maad El-Mu'izz Li-Dinillah)

953 - 975
Sonra gelen
Aziz
Ebu Mansur Nizar Aziz Billah