Muizz (Fatımi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Muizz
El-Muizz Li-Dinillah
Fatımi Halifesi
Fatımi Halifesi Muizz döneminde darp edilmiş  altın dinar sikke
Hüküm süresi 953 - 975
Önce gelen El-Mansur Nasrillah
Sonra gelen El-Aziz Billah
Tam adı Ebu Tamim Ma'ad El-Muizz Li-Dinillah
Doğum tarihi 27 Eylül 931
Ölüm tarihi 18 Aralık 975
Hanedan Fatımi
Babası El-Mansur Nasrillah

Muizz, veya El-Muizz Li-Dinillah veya tam adı Ebu Tamim Maadd El-Muizz bin İsmail el-Mansur (Arapca yazı: أبو تميم "المعز لدين الله" معاذ بن المنصور ) (d. 27 Eylül 931, Mehdiye (bugün Tunus'ta) - ö. 18 Aralık 975, Kahire, Mısır), 953-975 arasındaa Fatımi halifesi. Fatımi egemenliğini Magrip'in her yanına yaymıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Muizz El-Mansur Nasrillah 'un (hükümdarlığı 946-953) oğluydu. Veliaht ilan edildikten kısa bir süre sonra Muizz Li-Dinillah unvanıyla babasının yerine geçti (953).

Egemenliğini bütün Magrip'e kabul ettirmek ve Endülüs Emevi hükümdarı III. Abdurrahman'ın sürekli müdahalesiyle bozulan düzeni sağlamak için 958'de komutanı Cevher ül-Rumi'yi Fas'a gönderdi. Cevher başarılı bir askeri harekattan sonra Atlas Okyanusu kıyılarına kadar ilerledi. Ama bölgede kalıcı bir egemenlik sağlanamadı.

Muizz 962'de Sicilya'yı ele geçirdi.

968'de komutanı Cevher'i ordusuyla iç karışıklıkların çoğaldığı Mısır'a gönderdi. Cevher, Fatımilerin yıllardır alamadığı Mısır'ı 969'da fethetti.

Muizz, Cevher'in el-Fustat (Eski Kahire) kentinin kuzeydoğusunda kurdurduğu el-Mansuriye'yi başkent yaptı (973/974). Bu kente sonradan Kahire adı verildi.

Bu arada Muizz, Kuzey Afrika topraklarını Magrip adı altında bir eyalete dönüştürdü ve yönetimi, kendi vekili sıfatıyla komutanlarından Yusuf bin Ziri'ye bıraktı. Yusuf bin Ziri burada, Ziriler olarak bilinen hanedanı kurarark İfrikiye'ye egemen oldu.

Muizz döneminde Fatımi ordusu Kuzey Suriye'de Bizans'a karşı giriştiği savaşlarda başarılar sağladı; Trablus ve Beyrut alındı. Medine ve Mekke Fatımiler'in egemenliğini tanıdı. Ancak, Karmatiler Fatımiler'in Suriye'nin tümünü ele geçirmelerine engel oldular.

Muizz, yerine oğlu El-Aziz Billah'i bıraktıktan kısa bir süre sonra öldü. Döneminde başlayan Suriye'nin fethi, oğlu El-Aziz Billah döneminde de sürdü ve Suriye'nin büyük bir bölümü Fatımi egemenliğine girdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Muizz (Fatımi)
Doğumu: 931 Ölümü: 975
Resmî unvanlar
Önce gelen
El-Mansur Nasrillah
Fâtımîler Halifeliği Hâlifesi
El-Mu'izz Li-Dinillah

953 - 975
Sonra gelen
El-Aziz Billah