Mortal Kombat (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mortal Kombat
Logo of Mortal Kombat
Mortal Kombat character select screen
Yayımcı(lar) Midway
Yapımcı(lar) Midway
Çıkış tarih(ler)i 1992
Tür(ler)i Dövüş
Cabinet Upright
Giriş Joystick, tuşlar: 5 (HP, LP, BLOCK, HK, LK)

Mortal Kombat (MK), Midway yapımı dövüş oyunu. Dijitize edilmiş grafiklerden oluşan karakterleri ve şiddet içeren yapısı ile bilinmektedir. İlk olarak atari konsollarında çıkmış ve elde ettiği hayran kitlesine karşılık serinin diğer oyunları bilgisayarlara da uyarlanmıştır. Çıkışında yarattığı farklılık, zamanının oyunlarında, grafikler hep çizim iken ilk defa bir dövüş oyununda birebir gerçek resimlerden oluşan hareketli animasyonlar ile yaratılmış karakterler barındırmasıydı. Karakterlerin gerçek görünümleri kadar hareketlerindeki akıcılık ve gerçeklik oyunun kendine has abartılı kan efektleri ile birleşince başına geçen herkesi sürükleyen bir oyun olmuştur.

gelmiş geçmiş en iyi dövüş oyunudur arkasından 2. olarak street fighter gelir 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. her iki oyun bir mitoloji kaynaklıdır.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Mortal Kombat 1'den Çok Önce[değiştir | kaynağı değiştir]

Shao Kahn'ın Edenia'yı başarısız ele geçirme planlarından sonra gözünü Earthrealm'a çevirir.Shao Kahn , Mortal Kombat Turnuvalarını düzenlemesi için Shung Tsung'u gönderir. Bunu fark eden Raiden Earthrealm'ı korumak ve Shao Kahn'ın planlarını engellemek için en iyi savaşçıları organize eder. Sonunda Liu Kang Shung Tsung'u turnuvada yener. Ve uzun süreler boyunca Mortal Kombat'ın gerçek şampiyonu olur. Fakat Shung Tsung'un yeni gizli silahı olan , bir Shokan Prensi olan Goro , devam eden 9 Turnuvayı kazanır.

Bütün bu zaferlerden sonra Quan Chi , Sub-Zero'yu Antik Amulet'i alması için görevlendirir. Fakat Amulet , sanılanın aksine çok özel güçlere sahiptir. Bunu bilmeyen Sub-Zero Amulet'i Rüzgar,Toprak,Ateş ve Su Tanrılarını büyük bir yetenekle yenerek Amulet'e kavuşur.Sub Zero Quan Chi'ye , Quan Chi de Shinnok'a Amuleti teslim eder.Herşeyi öğrenen Raiden Amulet'in gizli gücünü bilmektedir ve Sub-Zero yu yaptığı hata karşısında uyarır.Sub-Zero hem Quan-Chi'yi , hem de Shinnok'u yenerek Amulet i geri alır.Böylece barış tekrar Sub-Zero sayesinde gelmiş olur.

Mortal Kombat 1[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Yıl aradan geçtikten sonra Earthrealm'ı korumak ve 10. Turnuvaya katılmak isteyen yeni savaşçılar çıkar . Lui Kang , Sonya Blade ve Johnny Cage , turnuvaya katılırlar. Ek olarak ailesi ve klanı katledilen Scorpion ile , Amulet i tekrar emin ellere teslim eden Sub-Zero da katılmıştır. Raiden'in yardımları ile Lui Kang Shung Tsung u Turnuva da yener.Böylece Earthrealm özgürlüğüne kavuşmuş olur , kısa bir süreliğine ...

Karakterler ve oynayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oynanabilir karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oynanamayan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Saklı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Ermac (glitch character) - Daniel Pesina mk 1 de vardır sadece kırmızı scorpion olarak görülür ve sayaclarda ermacs olarak görülür. mk 2 de görülmemiştir ama var olduğu sinyalleri vardır.

mk2 gizli karakterlerinin (ermac who) gibi ipuçlarından bu ortaya atılmıştır.

Tuşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

LP-alt yumruk, HP-üst yumruk, BLK-koruma, LK-alt tekme, HK-üst tekme

 • Kano

ateş: blk basılı tutarak ileri geri ateş2: blk basılı tutarken ileri aşağı geri yukarı ileri blk'u bırak, (istersen blk basılı

   tutmayabilirsin böylelikle bırakmanada gerek kalmaz :)

Fatality: ileri geri aşagı ileri LP (düşmanın bitişiğinde)

 • Cage

ateş: geri ileri Lp areş2: blk + LP fatality: 3 ileri HP (düşmanın bitişiğinde)


 • Raiden

ateş: aşağı ileri LP ateş2: 2 geri 1 ileri teleport: aşağı yukarı Fatality: 3 ileri 2 geri HP (düşmanın bitişiğinde)

 • Liu Kang

ateş: 2 ileri HP ateş2: 2 ileri HK fatality: blk basılı tutarken ileri aşağı geri yukarı ileri (düşmanda 3 adım falan geride)

 • Scorpion

ateş: 2 geri LP ateş2: aşağı geri HP fatality:blk basılı tutarken 3 yukarı (düşmandan 3 adım geride)

 • Sub-zero

ateş: aşağı ileri LP ateş2: LP+blk+LK fatality: ileri aşağı ileri HP buzlu fatalty yapabilirsiniz

 • Sonya Blade

ateş: ateş2: ateş3: fatality: 2 ileri 2 geri blk (düşmandan 3 adım geride)


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]