Molla Ahmed-i Cezirî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Molla Ahmed-i Cezirî
Doğum 1570
Şırnak - Cizre
Ölüm 1640
Şırnak - Cizre
Milliyeti Kürt
Din İslam
Dalı Şair, Mutasavvıf ve Edebiyatçı

Molla Ahmed-i Cezirî veya Kürtçe Melayê Cizîrî, (d.1570 - ö.1640), 15. yüzyılda yaşamış olan Kürt asıllı alim, şair, edebiyatçı ve mutasavvıfı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl adı Ahmed olan alimin doğum tarihi hakkında kesin bilgiler mevcut değildir. Kendisinin şiirinde belirttiğine göre Hicri takvime göre 974'te Cizre'de dünyaya gelmiştir. Miladi takvime göre 1566'a denk gelir.[1] Dindar bir ailede büyümüştür. Diyarbakır, Bingöl, Hasankeyf gibi farklı yerlerde eğitim alan alim, imamlık görevini Diyarbakır'da yapmıştır. Diyarbakır'dan sonra Sırba, Hasankeyf ve Cizra'de imamlık yapmıştır ve hayatının sonuna kadar Cizre'de kalmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alimin en önemli eseri Divan'ıdır. Divan'ının birden çok elyazması nüshaları mevcuttur.[2] Bunlar arasında en eskisi Muhammed Tayyar Paşa-yı Amidi'nin 1131 Hicri tarihli el yazmasıdır. Bir diğer eski nüsha da Alman şarkiyatçı Martin Hartman (1851-1918) tarafından 1904 yılında Berlin'de Almanca bir önsözle birlikte tıpkıbasımı yapılan nüshadır. 2007 yılında alimin Divan'ı Kent Yayınları tarafında Türkçe olarak yayınlandı ve bu çalışmada eserin mevcut nüshaların tümü göz önünde tutularak hazırlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]