Miklós Horthy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Miklós Horthy

Miklós Horthy de Nagybánya (d. 18 Haziran 1868 - ö. 9 Şubat 1957), II.Dünya Savaşı'nın çoğu boyunca Macaristan Krallığı'nın Naip'iydi. Bu görevde 1 Mart 1920'den 15 Ekim 1944'e kadar hizmet etti.

Horthy 14 yaşında (şimdi Rijeka, Hırvatistan) Avusturya-Macaristan donanma akademisine girdi.

Genç bir adam olarak, Horthy dünyayı dolaşmış ve Türkiye ve diğer ülkelerde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu için bir diplomat olarak görev yapmıştır. 1908-1914 yıllarında kendisine büyük bir saygı vardı. İmparator Franz Joseph'in emir subayı oldu.

I. Dünya Savaşı sırasında, Horthy yüzbaşılığa terfi ederek daha sonra Avusturya-Macaristan donanmasında amiral oldu. 1917'de Otranto Boğazı seferi'nde görev yaptı. Savaş sırasında İtalyan Donanmasını birkaç kez mağlup ederek Otranto Boğazı Savaşı'nda yaralandı.

Amiral Horthy, Avusturya-Macaristan donanmasına ait bir subaydı. Birinci Dünya Savaşı'nın son yılında başkomutan oldu.

Macar sosyalistler ve komünistler Béla Kun altında 1919 yılında Macaristan'da karşı devrimci hükümeti kurdu ve Macaristan Sovyet Cumhuriyeti ilan edildi. Béla Kun, kuvvetlerini komuta etmesini Horthy'den istedi. Müttefik güçlerin izni ile Fransız destekli Romanya kuvvetleri Macaristan işgal ederek Kun hükümetini devirdi. 1919 yılında Budapeşte tahliye olduğunda, Horthy Ulusal Ordusu'nun başına geçti. Macar Komünist Partisi yasaklandı.

1919 yılında Budapeşte tahliye olduğunda, Horthy Ulusal Ordusu'nun başına geçti.

Nisan 1941 yılında, Macaristan Almanya'nın müttefiki olarak II. Dünya Savaşı'na girdi. Ekim 1944 yılında savaşın artık Almanların aleyhine gitmesiyle Horthy, Macaristan'ı müttefiklere teslim edeceğini duyurdu. Aralık 1944'te Budapeşte Sovyet güçleri tarafından kuşatma altına alındı. Horty Naziler tarafından hemen tutuklanarak istifa etmek zorunda bırakıldı veBavyera'ya götürüldü. Horthy Avrupa'da savaşın son anına kadar Bavyera'da ev hapsinde kaldı. 1 Mayıs 1945'te, Horthy ABD 7. Ordu personeli tarafından kurtarıldı ve sonra tutuklandı. Savaşın sonunda ABD askerler tarafından gözaltına alınmıştır. 17 Aralık 1945 tarihinde, Horthy Nürnberg hapishaneden serbest bırakıldı ve Bavyera'da, Weilheim kasabasında ailesine kavuşması için izin verildi. Papa XII. Pius tarafından finansal olarak desteklenerek dört yıl orada yaşadı.

1948 yılında Nürnberg savaş suçları mahkemelerinin de tanık olarak görünen sonra Horthy Portekiz'e yerleşti ve yaşamının kalan yıllarında orada yaşadı. Anıları yazdığı kitabı Ein Leben für Ungarn 1953 yılında Almanca olarak yayınlandı. İngilizce çevirisi üç yıl sonra ortaya çıktı.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Zoltán Szabó
Savaş Bakanı
1919
Sonra gelen:
Ferenc Schnetzer
Önce gelen:
Károly Huszár
(vekil)
Macaristan Naipi
1920–1944
Sonra gelen:
Ferenc Szálasi
(Ulusal Lider)
Önce gelen:
Maximilian Njegovan
Avusturya-Macaristan Deniz Filosu Başkanı
1918
Sonra gelen:
-