Mikdad ibn Amr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mikdad ibn Amr

Mikdad ibn 'Amr (Arapça: مقداد بن عمرو; Mikdad ibn Esved el-Kindî (Arapça: المقداد بن الأسود الكندي) olarak daha iyi bilinir) bilhassa Şiilerce önem verilen dört sahabedendir. Şii Müslümanlarca Ali ibn Ebu Talib'in yolundan gittiğine inanıldığından hürmet edilir ve en çok saygı duyulan sahabelerdendir. Hadislerinde mükemmil Şii olarak zikredilir. Muhâcirlerden olan Mikdad'ın İslâm'ın ilk halîfesi Ebu Bekir'e biat etmeyen sahabelerden olduğunu söylerler.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikdad'ın Arapların Bahra kabîlesinden geldiği bilinir. Kabilesinden kaçıp Mekke'ye yerleşmiştir. Orada El-Esved El-Kindî adlı birine âitti. Bu yüzden bu adla anılmaya başlandı. 24 yaşındayken İslâm Peygamberi'nden haber alan Mikdad, ona koşarak Müslüman oldu, fakat îmânının gizledi. Böylece İslâm'ı kabul eden ilk Müslümanlardan oldu.

Medine[değiştir | kaynağı değiştir]

Hz. Muhammed sahabesine Medine'ye hicreti emredince teker teker veya grup hâlinde hicret ettiler. Bir süre sonra ona da Allah'tan hicret etmesi emredilince yola dostu Ebu Bekir'le yola çıktı. Medine'ye vardığında Mikdad ibn Esved el-Kindî geldiğine sevindi. Mikdad, Sünnîliğin dördüncü halifesi ve Şiîliğin ilk imamı Ali ibn Ebu Talib'e hayrandı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]