Microformat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Microformat, Internet'teki bilgilerin bilgisayar tarafından da anlaşılabilmesi amacı ile belirli bilgilerin üzerinde önceden anlaşılan yapılar aracılığı ile işaretlenmesi için kullanılan bir formattır. XHTML üzerine kurulmuş olan bu formatın kendi sitesindeki tanımı

"Önce insanlar sonra makinalar için tasarlanmış bir dizi basit, açık veri formatı olan Microformat var olan ve yaygın olarak uygulanan standartlar üzerine kuruludur"

olarak yapılmıştır.

Microformat ve Anlamsal Ağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Microformat benzeri girişimlerden olan RDFa gibi Anlamsal Ağ konseptinden bir türlü ulaşılamayan "ontology" kavramına denk sayılabilir. Microformat'ı anlamak için bir örneğe bakmakta fayda vardır. Bir web sayfasının bir ürün hakkında bilgi verdiğini kabul edeilm. Günümüzde bu sayfadaki ürün bilgileri normalde tamamiyle sayfanın tasarımına yönelik HTML tagleri olan "div", "table", "tr", "td" gibi elemanlar arasında bulunmaktadır. Bu yapılar CSS yardımı ile sayfanın verisi tamamiyle yerleşim ve görüntüsel tasarım amacına yöneliktir.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdi bir makinanın (aslında makina ile bahsedilen şey genel olarak bir bilgisayar programıdır) bu veriyi alıp anlaması gerektiğini hayal edelim. Şu anki yapılarda bir ürünün adı, markası, üreteni, özellikleri, bu özellikleri birimleri gibi bütün bilgiler ne yazık ki sadece insanların anlayacağı yapıdadır. İnsan dahi sadece bu HTML sayfasının görüntüsünü gezginde gördükten sonra ve her bir özelliğin yanında belirtilmiş özelliği ifade eden yazıyı anladıktan sonra ürün hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Yani aslında insan dahi sadece HTML sayfası koduna bakarak bu tip ürün bilgilerini anlamakta güçlük çekecektir. Microformat sayesinde her bir ürün özelliği (adı, markası vs) önceden üzerinde anlasılmış yazılarla ifade edilmekte böylece o sayfanın kodunu inceleyen hem makina hem insan özelliğin anlamını anlayabilmektedir.

Bu durumda bu sayfayı inceleyen bir makina tablonun o sırasında bir üründen bahsedildiğini, bu ürünün hangi linkde bulunabileceğini, fiyatının miktar ve birim olarak ne olduğunu otomatik olarak anlayabilecektir.

Gerçek Hayat Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Microformat şemsiyesi altındaki hCard, vCard gibi formatların kullanımı hem dünya hem Türkiye için çok yaygındır.

Bilindiği kadarı ile Türkiye içersinde yaygın kullanım dışındaki özel alanlar için Microformatları kullanan ilk web sayfası [ Karniyarik.com]'dur. Microformatları destekleyen Türk web sayfaları:

  • [ Karniyarik.com]: Ürün bilgilerinin açılanması için hProduct isimli Microformatı kullanmaktadır. Sistem genelinde hCard gibi diğer Microformatlar da kullanılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]