Michael Fassbender

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Michael Fassbender

Michael Fassbender San Diego Comic-Con International'da, 2013
Genel bilgiler
Doğum 2 Nisan 1977 (1977-04-02) (37 yaşında)
Heidelberg, Batı Almanya
Uyruk Alman, İrlandalı
Ebeveyni Josef Fassbender, Adele Fassbender
Meslek(ler) Oyuncu
Etkin yıllar 1994-günümüze

Michael Fassbender (d. 2 Nisan 1977) Alman-İrlandalı oyuncu ve yapımcı. Ekrandaki ilk rolü, 2000 yılında yayınlanmış olan Hearts and Bones adlı minidizidir. Bunu takiben 2001 yılında Band of Brothers adlı minidizide rol aldı. Quentin Tarantino'nun savaş filmi Soysuzlar Çetesi'ndeki Lt. Archie Hicox, X Men: Birinci Sınıf ve X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filmlerindeki Magneto, Ridley Scott'ın yönettiği bilim-kurgu filmi Prometheus (film)'taki David, fantezi-aksiyon filmi 300 Spartalı'daki Stelios, kız arkadaşının 15 yaşındaki kızını çekici bulan Akvaryum'daki Connor O'Reily, romantik-drama filmi Jane Eyre (film, 2011)'deki Edward Fairfax Rochester, tarihi bir film olan Tehlikeli İlişki'deki Carl Jung, biyografik film olan Açlık'taki Bobby Sands ve Utanç'taki seks bağımlısı Brandon en iyi bilinen rolleridir. Utanç'taki performansıyla Ağustos 2011'de Venedik Uluslararası Film Festivali'nde Volpi Cup En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı, Altın Küre ve BAFTA için aday gösterildi. 2014 yılında 12 Yıllık Esaret filminde canlandırdığı Edwin Epps karakteriyle Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday oldu.

Erken Yaşamı ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Heidelberg, Baden-Württemberg, Almanya'da doğdu. Annesi, Adele, Kuzey İrlandalı; babası, Josef, Alman'dır. İki yaşındayken ailesi ile birlikte İrlanda'ya taşındı, babası bir restoranda şef olarak çalıştı. Fassbender, ailesinin düzenli olarak gittiği kilisede papaz yardımcısı olarak hizmet verdi. California Üniversitesi'nde nöropsikiyatrist olarak çalışan Catherine adında kendisinden büyük bir kız kardeşi vardır.

Fassbender, İrlanda'da Fossa Ulusal Okulu'na ve St. Brendan Koleji'ne katıldı. 17 yaşında bir tiyatro oyununda yer alırken oyuncu olmak istediğini keşfetti. 19 yaşında Drama Center London'da okuyabilmek için Londra'ya taşındı. 1999 yılında Oxford Stage Company'nin Three Sisters adlı oyununda yer alabilmek için okulu bıraktı ve tura katıldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk işleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Fassbender'ın ekrandaki ilk rolü Tom Hanks ve Steven Spielberg'ün ödüllü Band of Brothers adlı minidizisindeki Burton "Pat" Christenson'dur. Sky One'da yayımlanan Hex adlı dizinin iki serisinde de Azazeal karakterini oynadı. İngiliz müzik grubu The Cooper Temple Clause'un Blind Pilots şarkısına çekilen klipte ana karakteri canlandırdı. 2004'ün başlarında Guinness (bira)'in televizyon reklamı olan The Quarrel'de İrlanda'dan yüzmeye başlayıp New York'a ulaşmaya çalışan bir adamı canlandırdı, reklam 2005'te FAB Ödülleri'nde altın madalya kazandı.

2006 Edinburgh Festivali boyunca Mary Kenny tarafından yazılan Michael Collins ve Winston Churchill'in buluşmasını konu alan Allegiance adlı oyunda Collins'i canlandırdı. Quentin Tarantino'nun Rezervuar Köpekleri adlı filminin sahne versiyonunu yazdı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi, aynı zamanda oyunda rol aldı.

20. yüzyılın başlarında eksantrik genç bir İngiliz yazarın yükselişini ve düşüşünü anlatan Angel'da rol aldı. Dean Cavanagh ve Irvine Welsh'in Wedding Bells adlı dramasında İskoç aksanıyla konuşan Barney'i canlandırdı.

Temel başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

2006'da Zack Snyder tarafından yönetilen 300 Spartalı filminde genç bir Spartalı savaşçı olan Stelios rolünü oynadı, film ticari bir başarı elde etti. Steve McQueen'in 2008'deki Açlık filmindeki İrlanda Ordusu'nun esiri olan Bobby Sands rolüne hazırlanırken kendisine günde 600 kalori kaybettirecek bir diyete girdi. Açlık'taki performansından dolayı İngiliz Bağımsız Film Ödülü'nü kazandı. Açlık filminin Cannes Film Festivali'ndeki başarısından bir yıl sonra iki filmde rol aldı. İlki İngiliz subay olan Lieutenant Archie Hicox'u canlandırdığı Quentin Tarantino'nun Soysuzlar Çetesi filmidir. Diğer film Andrea Arnold tarafından yönetilen Akvaryum'dur. İki filmde büyük beğeni topladı, Fassbender'ın oyunculuğu kabul görmüş oldu.

Michael Fassbender 12 Yıllık Esaret'in tanıtımında, 2013 Toronto Film Festival

2010'da Western filmi olan Jonah Hex (film)'te Burke olarak yer aldı. San Diego Comic-Con International'da verdiği bir röportajda rolü şöyle yorumladı, "Rolü kendimce geliştirmeye çalıştım. Ne kadar geliştirdiğimi göreceğiz... Karakter bir nevi psikopat. Sapıkça yollardan zevk alıyor. Bunu çok açık bir şekilde veya önceden gördüğünüz bir şeymiş gibi göstermek istemedim." Film genel anlamda olumsuz eleştiriler aldı. Neil Marshall'ın savaş-drama filmi Centurion (film)'da Quintus Dias'ı canlandırdı. 2011'de Cary Fukunaga'nın yönettiği Mia Wasikowska ile birlikte rol aldığı Jane Eyre (film, 2011)'de Edward Rochester'ı oynadı.

Fassbender, 1962 yılındaki Charles Xavier ve Magneto arasındaki dostluğu anlatan X Men: Birinci Sınıf'ta Magneto'yu canlandırdı. Film 3 Haziran 2011'de yayımlandı ve dünya çapında büyük bir başarı elde etti, Fassbender'ı daha popüler bir film yıldızı haline getirdi. 2011'de David Cronenberg tarafından yönetilen Tehlikeli İlişki adlı filmde İsviçreli psikiyatrist Carl Jung'ı oynadı.

Michael Fassbender ve Lupita Nyong'o

Fassbender, aynı zamanda Utanç adlı filmde 30'lu yaşlarda seks bağımlılığıyla mücadele eden bir adam olarak yer aldı. Bu film ile yönetmen Steve McQueen ile yeniden bir araya gelmiş oldu. Bu rol ile Venedik Uluslararası Film Festivali'nde Volpi Cup En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Fassbender, En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü için ciddi bir seçenekti ancak aday gösterilmedi. Seçkin kaynaklara göre filmde Fassbender'ın tamamen çıplak halde görülmesi buna engel oldu. Utanç'taki performansıyla kritik bir başarı elde eden Fassbender, Altın Küre ve BAFTA'da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne aday gösterildi.

2012'de Steven Soderbergh tarafından yönetilen Haywire'de ve bilim-kurgu filmi olan Prometheus (film)'ta görüldü. Eleştirmenler iki filmi de görsellik ve oyunculuk açısından övdü. Özellikle Fassbender'ın David performansı büyük beğeni topladı. 2013 yılında senaryosunu Cormac McCarthy'nin yazdığı Ridley Scott'ıın yönettiği Danışman (film) adlı filmde rol aldı. Aynı zamanda Steve McQueen ile üçüncü işbirliği olan 12 Yıllık Esaret filminde boy gösterdi. Fassbender'ın canlandırdığı Edwin Epps karakteri kendisine En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi adaylığı kazandırdı. 23 Mayıs 2014'te yayımlanan X-Men: Geçmiş Günler Gelecek'te Magneto olarak yer aldı. Frank Sidebottom'dan ilham alınan ve İngiliz komedyen Chris Sievy tarafından yaratılan Frank'te rol aldı.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa ve Amerikan filmlerinde yer alan Fassbender, 1996'dan beri Doğu Londra'da oturuyor. 20'li yaşlarının sonundan beri sahip olduğu Hackney, Doğu Londra'daki eski apartman dairesinde yaşıyor. Almanca biliyor olmasına rağmen Soysuzlar Çetesi'ni çekmeye başlamadan önce Almancasını tazelemesi gerektiğini çünkü biraz paslandığını söylemiştir. Hatta bir gün Almanca dilinde olan bir film veya tiyatro yapımında yer almayı düşünebileceğini belirtmiştir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Başlık Rol Notlar
2007 300 Spartalı Stelios
2007 Angel Esmé Howe-Nevinson
2008 Açlık Bobby Sands İngiliz Bağımsız Film Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)
2008 Kan Gölü Steve
2009 Nazi Vampirler Richard Wirth
2009 Akvaryum Connor Adaylık - İngiliz Bağımsız Film Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)
2009 Soysuzlar Çetesi Lt. Archie Hicox
2010 Centurion (film) Quintus Dias
2010 Jonah Hex (film) Burke
2011 Jane Eyre (film, 2011) Edward Rochester
2011 X Men: Birinci Sınıf Erik Lehnsherr / Magneto
2011 Tehlikeli İlişki Carl Gustav Jung
2011 Utanç Brandon Sullivan İngiliz Bağımsız Film Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)

Volpi Cup
Adaylık - Broadcast Film Critics Association Award (En İyi Erkek Oyuncu)
Adaylık - BAFTA Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)
Adaylık - Altın Küre Ödülü (En İyi Erkek Oyuncu)

2012 Haywire Paul
2012 Prometheus (film) David Adaylık - Saturn Award (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)
2013 12 Yıllık Esaret Edwin Epps AACTA Uluslararası Ödülü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık - Akademi Ödülü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık - BAFTA Ödülü ( En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık - Broadcast Film Critics Association Award (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık - Altın Küre Ödülü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık - Independent Spirit Award (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

Adaylık -  Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

2013 Danışman (film) Counselor
2014 1: Life on the Limit Narrator Belgesel
2014 Frank Frank Adaylık - İngiliz Bağımsız Film Ödülü (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)
2014 X-Men: Geçmiş Günler Gelecek Erik Lehnsherr / Magneto Adaylık - Teen Choice Award for Choice Movie Villain

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]