Mişel Süleyman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mişel Süleyman
Lübnan Cumhurbaşkanı
Görev süresi
25 Mayıs 2008 – 25 Mayıs 2014
Başbakan Fuad Sinyora
Saad Hariri
Yerine geldiği Fuad Sinyora (Vekâleten)
Yerine gelen Tamam Selam (Vekâleten)
Kişi bilgileri
Doğum 21 Kasım 1948 (1948-11-21) (66 yaşında)
Amsheet, Lübnan
Eşi Wafaa Suleiman
Dini Hıristiyan Maruni

Mişel Süleyman (d. 21 Kasım 1948), 2008'den beri Lübnan cumhurbaşkanıdır.

Hıristiyan Maruni topluluğundan olan Mişel Süleyman, Kuzey Lübnan'daki Biblos kentinin Amşit kasabasında 21 Kasım 1948 tarihinde doğdu. 1967'de Lübnan ordusuna katıldı ve 1970'te Askeri Akademi'yi bitirdi. Askeri Akademi'den sonra Lübnan Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Siyasi ve Yönetim Bilimleri Bölümünden de diploma aldı. Vefa Süleyman ile evliliğinden üç çocuk babası oldu. Müfreze komutanlığından tabur komutanlığına kadar terfi etti, daha sonra Askeri Akademi'de eğitim verdi. 1998 yılında Cumhurbaşkanı olan Genelkurmay Başkanı Emil Lahud’un yerine Genelkurmay Başkanı seçildi.

Süleyman, 2005 yılında Lübnan’ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bulunan Nehr El Berid kampında El-Kaide yanlısı Feth-ül İslam ile, 168 Lübnan askeri, 40 sivil vatandaş ve 200’den fazla militanın öldüğü, 15 hafta süren çatışmalarda güvenlik güçlerini idaresiyle ağırlığını arttırdı.

Eski Başbakan Refik Hariri’nin 14 Mart 2005 tarihinde öldürülmesinden sonra ülkede başlayan Suriye karşıtı gösterilerde orduyu sokağa çıkarmama yönündeki davranışı ise Süleyman’ı iyice ön plana çıkardı. Süleyman, takdir toplayan bu davranışıyla Lübnan’da 29 yıl süren Suriye egemenliğinin bitirilmesine giden yolda en önemli adımı atan kişilerden biri olarak biliniyor.

Suriye yanlısı Emil Lahud’un 2007 yılı Kasım ayında görevinden ayrılmasından sonra adı Cumhurbaşkanlığı görevi için ön plana çıkan Süleyman, İran ve Suriye yanlısı Hizbullah ile Batı yanlısı çoğunluğun oluşturduğu Fuad Sinyora hükümeti tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterildi. Özellikle muhalefetin hükümetin yeniden kurulması ve yeni seçim yasasında düzenleme yapılması yönündeki taleplerinin yerine getirilmesini Cumhurbaşkanlığı seçimi için koşul olarak öne sürmesi nedeniyle, parlamentoda cumhurbaşkanı seçimi 19 kez ertelendi.

İktidar ile muhalefet arasında, sonu silahlı sokak çatışmalarına varan anlaşmazlık üzerine, Doha’da Arap Birliği gözetiminde yapılan müzakerelerde taraflar, cumhurbaşkanı seçiminin 25 Mayıs Pazar günü yapılmasında anlaştı. 25 Mayıs 2008'de Parlamento'daki oturuma katılan 128 milletvekilinden 118’inin Süleyman’ın cumhurbaşkanı seçilmesi yönünde oy kullanmasıyla bu makama seçildi. [1]

Cumhurbaşkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Göreve gelir gelmez Fuad Sinyorayı tekrar başbakan olarak atadı. Süleyman, 16 Eylül 2008'de, Doha Antlaşması'nın maddelerine ifa ederek başkanlık sarayı'nda ulusal uzlaşma ve anlaşmanın pekiştirilmesine yönelik olarak yaoılan ulusal diyalog toplantısına öncülük etti. 2009'da, 1955'ten sonra Türkiye'ye ikili resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Lübnan cumhurbaşkanı oldu. [2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Fuad Sinyora
Geçici
Lübnan Cumhurbaşkanı
2008 -
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.