Mercimekkale, Muş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°56′0″N, 41°30′0″E

Mercimekkale
—  Köy  —
Muş
Muş
Koordinatlar: 38°56′0″K 41°30′0″D / 38.933333°K 41.5°D / 38.933333; 41.5
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Muş
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 881
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu 49
Posta kodu 49XXX
İnternet sitesi: [2]

Mercimekkale, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı daha önce nahiye merkezi olan ulaşımı kolay, Murat nehri kenarında kurulmuş tarihi geçmişi olan şirin bir köydür .

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını köy sınırları içerisinde bulunan höyükten almaktadır. Rivayete göre zamanında bu köyün sahibi olan ağa, köyün bütün arazisine mercimek eker. Bütün yaz boyunca ekilen mercimeğe marabalar bakarlar taki hasada kadar. Hasat yapılıp bütün ekili araziden toplanan mercimeği harmanda toplatır. Ve alıcı olan tüccarları bekler, bir gün beklenen tüccar gelir ve bütün hasadı almaya talip olur. Ağa ve tüccar harmana doğru yol alırlar, harmana vardıklarında toplanan hasadın yanında yaşlı birinin olduğunu görürler. Yaklaşıp sen kimsin diye sorarlar, yaşlı adam ben şu karşıda gördüğün dağda yaşıyan garip bir insan evladıyım der. Ağa peki ne işin var burda ne istiyorsun der. Bunun üzerine yaşlı adam evde hiç azığım kalmadı seninde çok mahsülün var eğer verirsen bir tas mercimek istemeye geldim der. Bunun üzerine ağa ben bütün yıl çalıştım sen ise bütün yıl boyunca yattın ben sana mercimek vermem der. Ağanın bu sözlerini sindiremeyen yaşlı adam Umarım Allah senin bu hasadını taş eder diye beddua ederek oradan ayrılır. Ve rivayet odurki yaşlı adamın dileği kabul olur, mercimeklerin her biri taşa dönüşür.

Başka bir rivayete göre höyük urartular döneminden kalmaktadır ve haberleşme noktası olarak kullanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş merkezine 22 km uzaklıkta olup Muş Erzurum karayolu bağlantısı üzerinde bulunmaktadır. Rakımı ise 1345 tir. Köyde her türlü tarım yapılabilmektedir. Yetişen ağaç çeşitleri ise Kavak, Karakavak, Söğüt, Çam, Ceviz, Aluç, Yaban Armudu, Yaban Meşesi, Akça Ağaç gibi ağaç türleri bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

köyümüz 250 haneden oluşmak ile birlikte resmi olmayan tahmini köy nufusumuz yaklaşık olarak 2500 kişi civarındadır

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.aynı zamanda köydeki gençlerin çoğuda istanbul gibi büyük şehirlerde çalışmaktadır

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 MART AYI SEÇİMLERİ SONUCUNDA HÜSEYİN GÜNTAY SEÇİLMİÇTİR.1.AZASI ABDULLAH ÇIĞRIM 2.AZASI MEDENİ YILDIRIM 3.AZASI NİMET ÇAYLAK 4.AZASI FETULLAH BEYTAR

MERCİMEKKALE MUHAR ADI=FIRAT

SOYADI=GÜLER

NO=05326214651

HERKEZ BU MUHTARAN MEMNUN ALLAH İŞİNİ GÜCÜNÜ HEP İNŞALLAHRAS GETİRİR DUALARIMIZ PEŞİNDE OLSUN İNŞALLAH FIRAT GÜLER

MUHTARLIK====BU ÇALIŞMA DOLAYISIYLA FIRAT GÜLERİ TEBRİK EDERİZ ALLAH İŞİNİ GÜCÜNÜ RAS GETİRSİN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]