Melikşah (Anadolu Selçuklu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Melikşah (Farsça: ملكشاه ) ya da Şahinşah Anadolu Selçuklu Devleti'nin hükümdarıdır. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan'ın büyük oğlu olan Melikşah, Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarı olan Melikşah ile karıştırılmamalıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Melikşah'ın babası I. Kılıç Arslan 1107'de Musul'u ele geçirmeyi başarmış ancak Büyük Selçuklu kumandanı Emir Çavlı, Artukoğlu İlgazi ve Suriye Meliki Rıdvan'ın kuvvetleriyle Habur Nehri kenarında yaptığı savaşta yenik düşmüş, nehirde boğularak ölmüştü. Bu savaşta Melikşah ta Emir Çavlı tarafından esir alınarak İsfahan'a götürüldü. Melikşah 1110 yılına kadar esir kaldı ve bu 3 yıl boyunca Anadolu'da büyük bir kargaşa yaşandı. Bizanslılar kaybettikleri Batı Anadolu topraklarını tekrar ele geçirmeye başladılar. Anadolu Selçukluları Anadolu'nun içlerine doğru geri çekildiler.

Melikşah 1110 yılında serbest kalıp Konya'da Anadolu Selçuklu tahtına oturdu ama Selçukluların Anadolu'daki toprak kayıplarını önleyemedi. Ayrıca kardeşi I. Rükneddin Mesud Melikşah'ın sultanlığını tanımadı. Danişmendliler Anadolu Selçukluları'nın zayıflığından yararlanarak Anadolu'daki en kuvvetli Türk Devleti haline geldiler. 1116 yılında I. Rükneddin Mesud Danişmendlilerin desteğiyle tahta geçti ama o da uzun bir süre Danişmendlilerin denetimi altında yaşamak zorunda kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
I. Kılıç Arslan
Anadolu Selçuklu Sultanı
1107 – 1116
Sonra gelen:
I. Rükneddin Mesud