Mehmet Üstünkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mehmet Üsünkaya
Beşiktaş JK Başkanı
Görev süresi
1973 – 1977
Yerine geldiği Şekip Okçuoğlu
Yerine gelen Gazi Akınal
Beşiktaş JK Başkanı
Görev süresi
1981 – 1984
Yerine geldiği Rıza Kumruoğlu
Yerine gelen Süleyman Seba
Kişi bilgileri
Doğum 13 Haziran 1935
İstanbul, Türkiye
Ölüm 3 Haziran 2000 (64 yaşında)
Monako
Bitirdiği okul Galatasaray Lisesi (orta öğrenim)
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (yüksek öğrenim)
Mesleği İş adamı
Spor kulübü yöneticisi
Takma adı Efsane Başkan

Mehmet Üstünkaya, (d. 13 Haziran 1935, İstanbul - ö. 3 Haziran 2000, Monako) İki dönem olarak toplamda 7 sene Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ne başkan olarak hizmet etmiş,[1] hukukçu ve iş adamı. Beşiktaş'a katkılarından dolayı Efsane Başkan olarak anılır. 1970'lerde enkaz halindeki Beşiktaş'ı servet harcayarak şampiyon yapmıştır. Kulüp özkaynak ve altyapısının temellerini ve Fulya Tesislerini Mehmet Üstünkaya'ya borçludur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile kökeni Girit'e dayanmaktadır. Karaman Beyi boyundan Girit'e göç etmiş olan ailesi 1900'lerin başında İstanbul'a geri gelerek Beşiktaş semtine yerleşmiştir. Zamanın Başbakanlık Özel Danışmanı Profesör Hazım Atıf Kuyucak'ın yeğenidir. Üç evlilik yapmıştır, üç evlat sahibidir. En uzun evliliğini ülkenin ilk caz sanatçılarından Gönül Turgut Hanım ile yapmıştır.

Bir dönem Türkiye'nin krom ihracatının yarısını gerçekleştirmiştir. Duty free mağazaları vardır. Ülke ekonomisine katkı sağlayan, binlerce kişiye istihdam yaratmış bir iş adamıdır. İşlerini vefatından sonra çocukları Kerem ve Aslı Üstünkaya devralmışlardır.

Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde görmüş ve buradan mezun olmuştur. Fransızca ve İngilizce de bilen Üstünkaya, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Galatasaray SK'da atletizm yapmıştır. Kısa mesafe koşan Üstünkaya, 1951 yılında şampiyon olan takımda yer aldı. Galatasaray Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi’ydi.

Beşiktaş dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşiktaş JK'da uzun yıllar yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 1973 yılındaki genel kurulda başkanlık makamına seçilmiştir.Beşiktaş JK'ya pek çok ilki yaşatmıştır. 1974–75 sezonunda Beşiktaş JK, ilk kez Türkiye Kupası'nı kazanmıştır.

Başkanlığı döneminde basketbola da önem verdi. O dönemde üst üste başarılı sonuçlar alan Beşiktaş JK, Basketbol Birinci Lig'indeki ilk şampiyonluğunu 1974–1975 sezonunda, Mehmet Üstünkaya döneminde kazanmıştır. 1977'de seçimi kaybederek görevini Gazi Akınal'a devretmiştir.

4 yıl sonra 1981’de 2.kez Beşiktaş JK başkanlığına seçilmiştir. Göreve gelmesiyle birlikte takımın başına Yugoslav Dorde Miliç’i getirmiştir. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Futbol Takımı, 1981–1982 sezonunda tam 15 yıl aradan sonra şampiyon olmuştur. Beşiktaş Jimnastik Kulübünün altyapısının temellerini Üstünkaya atmıştır.

1984 yılında yapılan genel kongrede Süleyman Seba BJK’ye başkan seçilmiştir. Bundan sonraki dönemlerde Üstünkaya bir daha Beşiktaş JK başkanlığı yapmamıştır.

Mehmet Üstünkaya, 3 Haziran 2000 tarihinde Monako’da vefat etti.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Üstünkaya için tören". Hürriyet. 6 Haziran 2000. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=-159702. Erişim tarihi: 22 Nisan 2013. 
  2. ^ "Yalı komşusu öldü.". Hürriyet. 4 Haziran 2000. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=-159259. Erişim tarihi: 22 Nisan 2013.