Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mehmetçik-1 Piyade Tüfeği
Çeşidi Piyade Tüfeği
Uyruğu  Türkiye
Üretim tarihi
Tasarımcı MKEK
Tasarlandığı tarih 2008
Üretici MKEK Silah Fabrikası
Üretim adedi Anında Çıkarılacak Asker Sayısı Kadar
Özellikler
Ağırlık 3.6 kg
Uzunluk 1090 mm
Namlu uzunluğu Standart: (Varyasyona Göre)

Kalibre 5.56 mm
Atış hızı 750 mermi/dak
Etkili menzil 500 m
Azami menzil 1080 m

Mehmetçik-1, MKEK Tarafından 2008 yılı Ocak ayında basına tanıtılan, [1] Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gereksinimlerini karşılayacak bir biçimde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir sürümüdür. Standart olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı G3 Piyade Tüfeği'nin yerini alması planlanmış fakat Heckler & Koch ile lisans anlaşmazlığı üzerine proje iptal edilmiştir.[2][3]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

HK 416, Amerikan Ordusu'nun Delta Force birimi ile Alman hafif ve ağır silah üreticisi Heckler & Koch tarafından ortak çalışarak tasarlanmış bir piyade tüfeğidir. Amerikan M4 piyade tüfeğinin yerini alması için M4/AR-15 platformu üzerinden geliştirilmiştir. AR-15/M16/M4 platformuna özel "doğrudan vurma sistemi" (direct impingement) yerine daha yaygın kullanılan "gaz piston sistemi" kullanılmaktadır. M4'ün M16 dan yola çıkılarak namlusunun kısaltılmasıyla ortaya çıkan bazı problemler, bu tüfekte giderilmiştir. İlk olarak silah HKM4 olarak adlandırılmıştı; fakat M4'ün üreticisi Colt firmasının yasal olarak meseleye karışmasıyla adı değiştirilmiştir. M4 ve M16 tüfeklerinin adından yola çıkarak silahın adının '416' olması kararlaştırılmıştır. Silah, Amerikan ordusu tarafından test edilmiş ve şu anda bazı hükümet ve ordu organizasyonlarında kullanılmaktadır. Mehmetçik-1 tüfeği de bu Alman Heckler & Koch silah firmasının tasarladığı ve ürettiği HK 416'nın üzerinde MKEK'in üzerinde teknik ve üretim sistemi hakkında değişiklikler yapması ile ürettiği versiyonudur. O nedenle HK 416 sürümleri kategorisi içinde sayılmaktadır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmetçik-1 tüfeği diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafiftir, 3.60 kilogram ağırlığındadır ve 5.56x45mm NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın sürümünün namlu uzunluğuna göre 350-750 metredir. Mehmetçik-1 modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir, M1913 piccatiny ray sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir düzeneğe sahiptir. Düzeneğinde HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır.

Amerikan ordusunun standart piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi "gaz piston sistemi" ile çözülmüştür. M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen Mehmetçik-1'in gövdesi çıplak elle dokunulabilecek kadar soğuk kalır.

Aynı düzenek, mermi atış ömrünü çoğu tüfeklerden daha fazla kılar. H&K silahın 40 bin mermi üzeri atış yapabileceğini öne sürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik-1 için tamburlu bomba atar yapımı için düşünmektedir. Aynı zamanda Mehmetçik-1'in seri üretim versiyonunun, değişen hafif silah teknolojisi sebebiyle NATO standardı 5.56 mm yerine daha yüksek kinetik enerjiye sahip olan 6.8 Remington Özel Maksat Fişeği kullanma olasılığı mevcuttur. 6.8 Remington, 5.56x45'den daha kuvvetli, ancak 7.62x51'den daha hafif olması sebebiyle, "geleceğin mühimmatı" olarak adlandırılmaktadır.

Sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmetçik-1'in değişik amaçlara karşılık değişik namlu uzunluklarında 4 sürümü üretilmiştir. Bunlar karabina-altı, karabina, orta mesafe ve uzak mesafe muharebe modelleridir.

  • Karabina-Altı

Namlu Uzunluğu: 267 mm Ağırlığı: 3.02 kg

  • Karabina

Namlu Uzunluğu: 368 mm Ağırlığı: 3.48 kg

  • Orta Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 419 mm Ağırlığı: 3.56 kg

  • Uzak Mesafe Muharebe

Namlu Uzunluğu: 508 mm Ağırlığı: 3.85 kg

Son Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk ordusunun yeni silahları kullanması için 2 yıl öngörülmüştür. Bu süre içinde Türk Kara Kuvvetleri yeni silahları test ederek gereksinimlerini bildirecek ya da eğer silah tüm gereksinimleri karşılarsa Makina ve Kimya Endüstrisi tarafından doğrudan seri üretimine geçilecektir. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yaptığı bir açıklamada Makina Kimya Endüstrisi'nin alt yapısının hazır olduğunu, şu anda da 5.56 mermilerinin üretimde olduğunu belirtmiştir.

Son gelişmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri, Makina ve Kimya Endüstrisi ile Mehmetçik-1'in 7.62 NATO kalibrede üretimi için görüşmelere başlamaktadır. 5.56'nın düşük durdurucu kapasitesi sebebiyle, askerler tarafından beğenilmeyen kalibre, eskisi ile değiştirilmek üzere, Mehmetçik-1 Makina ve Kimya Endüstrisi tarafından, 7.62x51 kalibresi üzerinden tekrar tasarlanacak veya HK417'nin patentini temin ederek üretecektir.

Tamamı Türk mühendislerce tasarlanmış bir piyade tüfeği için Makina ve Kimya Enstitüsü (MKEK) ve Kale Kalıp Savunma arasında bir konsorsiyum oluşturulması öngörülmüştür.

Ayrıca alman Heckler & Koch  firması Mehmetçik-1 piyade tüfeğinin HK-416 çok benzemesi ve lisans gerekmesi nedeniyle üretimi durdurulduğuna dair haberler medyaya yansımış ve Heckler & Koch ile lisans anlaşmazlığı üzerine proje iptal edilmiştir.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]