Medeni birliktelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hemcins veya aynı cinsiyet birlikteliklerin yasal tanınması
Eşcinsel evlilik
Eşcinsel evliliğin yasal olduğu ülkeler

Hollanda Hollanda2001
Belçika Belçika
İspanya İspanya
Kanada Kanada
Güney Afrika Güney Afrika
Norveç Norveç
İsveç İsveç
Portekiz Portekiz
İzlanda İzlanda

Arjantin Arjantin
Danimarka Danimarka
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Uruguay Uruguay
Brezilya Brezilya
Fransa Fransa2013
İngiltere İngiltere
Uruguay Uruguay

Eşcinsel evliliğin yasal olduğu altulusal yetki alanları

Massachusetts, Connecticut, Coquille kâbilesi, Iowa, Vermont, New Hampshire, Washington, D.C., Quintana Roo, Mexico, New York, Suquamish kâbilesi, Washington, Maine, Maryland, Delaware, Minnesota, Rhode Island2013

Eşcinsel evliliğin eskiden
yasal olduğu ABD eyaletleri

Kaliforniya2008

Diğer yetki alanlarında yapılan eşcinsel
evlilikleri tanıyan yetki alanları

İsrail
Aruba, Curaçao ve Sint Maarten
Kaliforniya
Meksika

Portal LGBT.svg LGBT Portalı

Medeni birliktelik ya da sivil birliktelik (İngilizcede "civil union", "civil partnership" ya da "registered partnership" isimleri ile bilinir[1]), evliliğe benzeyen ve bazı ülkelerde resmî olarak tanınan bir birliktelik türü. Medeni birliktelikler, eşcinsel çiftlere evliliğe benzeyen (bazı ülkelerde evli çiftlerle aynı olan) haklar ve mesuliyetler vermektedir. 1989 yılında Danimarka, medeni birliktelikleri yasallaştıran dünyanın ilk ülkesi oldu ve o tarihten bu yana birkaç ülke daha bu birliktelikleri yasallaştırdı. Quebec, Yeni Zelanda ve Uruguay gibi bazı bölgeler veya ülkelerde ise medeni birliktelikler heteroseksüel çiftler için de mümkündür.

Medeni birliktelikler çeşitli kesimlerce evlilikle tam olarak aynı olmayan bir statüye sahip ("evlilik aparthaydı") oldukları için eleştirilmektedir.[2] Eşcinsel evlilik fikrine karşı olan kesimler ise, bu birliktelikleri farklı bir isim altında eşcinsel evlilik olarak nitelendirmekte ve karşı çıkmaktadırlar.

Mevcutluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüze dek medeni birliktelikler Almanya, Andorra, Avusturya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Danimarka (Grönland dahil olmak üzere), Ekvador, Finlandiya, Fransa (Wallis ve Futuna Adaları ile Yeni Kaledonya dahil olmak üzere), İrlanda, İsviçre, Kolombiya, Lüksemburg, Macaristan, Slovenya, Uruguay ve Yeni Zelanda'da bütün ülke çapında yasallaştırılmıştır. Medeni birliktelikler ayrıca ABD'nin Hawaii, Kaliforniya, Kolorado, Maine, Nevada, New Jersey, Oregon, Washington ve Wisconsin eyâletlerinde; Avustralya'nın Avustralya Başkent Bölgesi, Tazmanya, Victoria ve Yeni Güney Galler eyâletlerinde; Kolombiya'nın Mérida eyâletinde ve Meksika'nın Coahuila eyâletinde mevcuttur.

Medeni birliktelikleri destekleyen bir gösteride simgesel olarak birlikte olan eşcinsel bir çift.

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]