Ana Sayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği
Özgür Ansiklopedi

Haftanın seçkin maddesi
19 Mayıs Stadı.JPG
Samsunspor, 1. Lig'de mücadele eden futbol şubesi ile tanınmış dernek yapısındaki Türk spor kulübü. Samsun kentini liglerde temsil eden kulüp 1927 yılında kurulmuş, 30 Haziran 1965'de profesyonel liglere adım atmıştır. Resmî kayıtlara da kuruluş tarihi olarak profesyonelliğe geçtiği tarih işlenmiştir. Futbol takımı, resmî kuruluşunun ilk yıllarında iç saha maçlarını Şehir Stadı'nda oynamakta iken 23 Şubat 1975 tarihindeki Trabzonspor maçıyla beraber 19 Mayıs Stadyumu'na taşınmıştır ve halen bu stadyumda rakiplerini ağırlamaktadır.

Samsun ilinin en başarılı takımı olan Samsunspor, tarihinde 23 hafta boyunca Süper Lig'in zirvesinde yer almıştır ve Süper Lig'de en uzun süre lider kalan 7. takımdır. Bu başarısıyla da bu klasmanda Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor ve Sivasspor'dan sonra en başarılı Türk takımıdır. Ayrıca Süper Lig tarihinde en fazla puan toplayan 10. takım ve 1. Lig'in en çok şampiyon olan takımıdır. Devamı...

Günün maddeleri
Moncada.jpg
Tarih beni beraat ettirecektir, (İspanyolca: La historia me absolverá) Kübalı devrimci lider Fidel Castro'nun 16 Ekim 1953 günü mahkemede yaptığı ünlü konuşmanın son cümlesi ve sonradan basılan konuşma metninin başlığıdır. Başarısız olan Moncada Kışlası saldırısından sonra yakalanıp mahkemeye çıkartılan Castro kendi savunmasını kendisi yapmıştır. Yaptığı konuşmanın kaydı olmasa da sonradan kendi tarafından yeniden yazılacak ve 26 Temmuz Hareketinin en önemli belgelerinden birisi haline gelecektir. Mahkemeden sonra devrimcilere çeşitli uzunluklarda hapis cezaları verilse de 1955 yılında Fulgencio Batista tarafından çıkartılan af sonrasında salıverileceklerdir. Meksika'ya geçen Castro burada güç toplayarak Granma adlı tekneyle Küba'ya 1956 yılı Aralık ayında çıkacak ve Küba Devrimiyle sonuçlanacak mücadele sürecini başlatacaktır. Devamı...

Handel Laurels.jpg
Agrippina (opera), (Agrippina HMW 8: dizini) George Frideric Handel tarafından bestelenmiş üç perdelik opera seria janrında bir opera eseridir. Libretto Kardinal "Vincenzo Grimani" tarafından hazırlanmıştır. Eser 1709-1710 Venedik Karnaval mevsimi hazırlanmış ve prömiyer temsili 26 Aralık 1709'da "San Giovanni Grisostomo Tiyatrosu", Venedik'de yapılmıştır.

Operanın konusu imparator Nero'nun annesi genç Agripinna'nın bir komplo hazırlamasıdır. Bu komplonun hedefi Roma İmparatoru olan Claudius'a imparatorluktan uzaklaştırmak ve böylece oğlu olan Nero'yu Roma İmparatoru ilan etmektir. Handel'in kullandığı librettolardan en iyisi olduğu iddia edien bu eserin Kardinal Grimanı tarafından hazırlanmış librettosu birçok o günkü politik olayları ima ile ele alarak bir "kahraman-aleyhtarı hicivsel komedi" olduğu iddia edilmektedir. Devamı...

Günün seçkin resmi
Uyuyan Venüs
Uyuyan Venüs (Dresden Venüsü olarak da bilinir), İtalyan Rönesans dönemi ressamı Giorgione'nin tablosudur. Tablonun, Giorgione'nin 1510'daki vefatından sonra bir diğer rönesans ressamı olan Titian tarafından tamamlandığına inanılır. Resim şu anda Almanya'nın Dresden kentindeki Gemäldegalerie'de sergilenmektedir.

Üreten:Google Art Project

Tarihte bugün

Olaylar

  • 1922 - Howard Carter ve Lord Carnarvon, Mısır Firavunu Tutankhamun'un mezarına 3000 yıl sonra giren ilk insanlar oldular.
  • 1943 - Tosya ve Ladik'te 7,2 büyüklüğündeki depremde 2 bin 824 kişi öldü.
  • 1962 - ABD Türkiye'deki füze üslerini kaldırmaya karar verdi.
  • 1974 - İlk kremalı likör olduğu iddia edilen Baileys piyasaya sürüldü.
  • 1983 - Stanislav Petrov adlı Rus yarbay Rusya'ya ait füze erken uyarı sistemindeki bir hatayı farkederek olası bir nükleer savaşı engelledi.
  • 1993 - Almanya, PKK'yı terör örgütü ilan ederek, bütün yan kuruluşlarıyla birlikte kapattı.

Doğumlar

Ölümler

Ernest Belfort Bax

Daha fazlası...


 
CC-BY-SA icon.svg
Vikipedi içeriği, Creative Commons Atıf/Benzer-Paylaşım Lisansı kapsamındadır.
Ek bilgi için Telif hakları sayfasına bakınız.
Özgür Ansiklopedi Vikipedi