Macarlar, Balıkesir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Macarlar
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10033
İnternet sitesi: Balıkesir macarlar koyu

Macarlar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Macarlar köyününün eski adı Naldöken olup daha sonra Kırcalık olmuştur. Kurtuluş savaşında bir Macar askerinin bakımı köye verildiğin den dolayı Macarlar olarak değişmiştir. Köy Balıkesir'in batısında Savaştepe ve Soma yolu üzerinde olup Balıkesir İzmir karayolu üzerinde bulunan Pamukçu ve Cinge beldeleri üzerinden de köye ulaşım sağlanabilmektedir. Balıkesir ile yaklaşık olarak 15 km mesafededir.

inançları gereği köyde cemevi bulunmaktadır. yılda bir kez yol sürülür. Köydeki tüm olumsuzluk ve yoksulluğa rağmen okur yazar oranı yüksektir!! 29,03,2009 yerel seçimlerinden sonra köy muhtarlığına TAHİR ASLAN geçmiştir. Köyün siyasi Görüşü CHP'dir (V

  1. Numaralı liste ögesi

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ a ) DAĞLARI Köyün sahip olduğu büyük bir dağı bulunmamaktadır. Ancak çevreden yüksek olduğu için Karadağ mevkisine KARADAĞ DENİLMEKTEDİR. b ) OVALARI 1- Karadağ mevkisinin kuzeyinde bulunan Kazıklı Ovası 2- Tulumcu Ovası 3- Kömürcü Ovası 4-Kanlıgeçik Ovaları vardır. c ) AKARSULARI Köyün kuzey dogusundan gecerek ovaarı sulayarak Susurluk çayı ile birleşerek Marmara denizine dökülür. köyün içinden geçen küçük bir deresi vardır. bu dere ve çay sulamada büyük önem taşımaktadır. sularının debi ve rejimi düzgün olmayıp özellikle kış aylarında debisi artmaktadır.

ÇAY VE DERELERDE BULUNAN BALIK TÜRLERİ

BALIK CİNSİ AVLANDIĞI MEVSİM
KARACAMOLOZ İLKBAHAR
MERCAN YAZ
KASNA HER MEVSİM
BIYIKLI HER MEVSİM
SAZAN İLKBAHAR VE YAZ
TAŞBALIĞI HER MEVSİM
AKIM İLKBAHAR VE YAZ
KARABALIK( YAYIN ) YAZ
KÜÇÜK SÜS BALIKLARI YAZ
SU KUNDUZU

FAKAT YUKARIDA SAYILAN BALIK TÜRLERİNİN BİR ÇOGU GEÇMİŞDE BOL MİKTARDA BULUNURKEN GÜNÜMÜZDE ÇOK AZ SAYIDA RASLANMAKTADIR. ÜZÜMLÜ ÇAYINDA SU KUNDUZUNA ŞU ZAMANDA HİÇ RASTLANMAMIŞTIR.

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Mevsimlere göre ortalama olarak ısı ve yağışlar aşagıdaki çizelgede verilmiştir.

MEVSİM ISI (C) YAĞIŞ ( M2) RÜZGAR
SONBAHAR 15 10-15 YILDIZ VE KARAYEL
KIŞ 8 60 YILDIZ VE KARAYEL
İLBAHAR 18 40 YILDIZ VE LODOS
YAZ 25 2 YILDIZ

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu, diğer köy nüfuslarına oranla çok büyüktür. Türkiye sıralamasında 3. Balıkesirde 1. sıradadır.Bu bilgi TRT kayıtlarındada mevcutdur.

Yıllara göre köy nüfus verileri:12767
2007 9000
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır köy fakir bir toplum olduğu için geçimlerini diş köylere mevsimler halinde ırgatcılık yaparak sürdürmektedirler.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Üzeyir Kaplan
1999 Üzeyir Kaplan
1994 Üzeyir Kaplan
1989 Üzeyir Kaplan
1984 Üzeyir Kaplan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün içme suyu şebekesi yarısı faal değildir. kanalizasyon şebekesi yarısında vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ama faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Gsm operatörleri çekmemekte ve kışları ulaşım yolları kapanmaktadır.Halk geçimini ırgatlık ve mevsimlik işçilik ile bunun yanında hayvancılık ile sağlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


köy geçimini ırgatlık ve tarımdan sağlar|}