Mısır'ın altıncı hanedanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Antik Mısır'da
Firavunların Hanedanları
Hanedan öncesi Mısır
İlk Hanedan Dönemi
Erken Hanedan Dönemi
1. 2.
Eski Krallık
3. 4. 5. 6.
Birinci Ara Dönem
7. 8. 9. 10.
11. (yalnız Thebes)
Orta Krallık
11. (Tüm Mısır)
12. 13. 14.
İkinci Ara Dönem
15. 16. 17.
Yeni Krallık
18. 19. 20.
Son Ara Dönem
21. 22. 23. 24. 25. 26.
Pers Dönemi
27.
Geç Hanedan Dönemi
28. 29. 30. 31.
Yunan Devri
Büyük İskender Batlamyus hanedanı
Roma Devri
Roma

Antik Mısır tarihi'nin Altıncı Hanedan‘ı içinde yer alan bilinen yöneticiler.

Antik Mısır'ın Üçüncü, Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Hanedanları genellikle Eski Krallık dönemi altında gruplanırlar.

Altıncı Hanedan
Ad Yorumlar Tarihler
Teti - MÖ 2345MÖ 2333
Userkare - MÖ 2333MÖ 2332
Pepi I Meryre - MÖ 2332MÖ 2283
Merenre Nemtyemsaf I - MÖ 2283MÖ 2278
Pepi II Neferkare - MÖ 2278MÖ 2184
Merenre Nemtyemsaf II - MÖ 2184
Nitiqret - MÖ 2184MÖ 2183

Mısır'ın altıncı hanedanı birçok yetkiliye göre Antik Mısır'ın Eski Krallık'ının son hanedanı olarak sayılır, ancak The Oxford History of Ancient Egypt (baskı, Ian Shaw, 2000) Yedinci ve Sekizinci Hanedanları Eski Krallık'ın bir parçası olarak saymaktadır. Manetho bu kralların Memphis'ten, veya Mısırca Mennefer, yönettiğini yazmıştır. Şehrin ismini Unas tarafından yakına yaptırılan piramitten aldığını düşünülmektedir; arkeologlar bu konuda Manetho ile aynı fikirdedir.

Hanedan Iput ile evlenen Teti tarafından kurulmuştur. Genel olarak Iput'un Beşinci Hanedan'dan Unas'un kızı olduğuna inanılmaktadır. Bu hanedanın diğer ünlü üyleri içinde, Antik Mısır tarihinin 94 sene en uzun süre hüküm süren kralı Pepy II ve bazı yetkililerce yalnız Mısır'ın değil tüm dünyanın ilk kadın yöneticisi ve bu hanedanın son yönetici olan Nitiqret'dir (ayrıca Yunanca şekli ile Nitocris olarak da bilinir).

Bu hanedan boyunca, seferler Sinai'deki Wadi Maghara, Wadi Hammamut ve Hatnub'a turkuvaz ve bakır kazıp çıkartmak için gönderilmiştir. Firavun Djedkara güneye Punt'a ve kuzeye Biblos'a ticaret seferleri göndermiştir, ve Pepy I sadece buralar değil Ebla'ya kadar seferler düzenletmiştir.

Kraliyet dışı mezarlarda büyüyen sayıdaki yaşamöyküsü yazıtları ile, erken yöneticiler hakkında bilinen bilgiler genişlemiştir. Örneğin, I. Pepy'e yapılan başarısız bir komplo öğrenilmiştir. Ayrıca genç kral II. Pepy tarafından yazılmış bir mektup ele geçirilmiştir, bu mektupta II. Pepy seferlerinden dönen bir grubun Nubiya'nın güneyinde yer alan Yam'dan getirdiği pigmeden dolayı çok heyecanlığından bahsetmektedir.

Bu kraliyet dışı mezarlardaki yazıtlar daha sonra kralın mutlak gücünü zayıflatacak olan soyluların büyüyen gücünün bir örneğidir. Sonuç olarak, uzun bir yaşam süren II. Pepy'nin ölümünden sonra, tebaası II. Pepy'den sonra gelecek kralın otoritesine karşı çıkacak kadar güçlenmişlerdi ve bu da Eski Krallık'ın hızlı sonunu getirmiştir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]