Leyla ile Mecnun (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Leyla ile Mecnun
Leyla-ile-mecnun.png
Format Dizi
Tür Absürt komedi
Senarist Burak Aksak
Yönetmen Onur Ünlü
Eyüp Boz
Murat Onbul
Oyuncular Ali Atay
Ezgi Asaroğlu
Zeynep Çamcı
Müge Boz
Melis Birkan
Serkan Keskin
Ahmet Mümtaz Taylan
Cengiz Bozkurt
Ege Tanman
Osman Sonant
Köksal Engür
Tema müziği bestecisi Mehmet Erdem
Alper Atakan
Besteci Mehmet Erdem
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 104 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Orkun Ünlü
Funda Alp
Editör Murat Bör
Öykü editörü Burak Aksak
Hamza Aşkın
Derem Çıray
Mekân Türkiye Kireçburnu, Sarıyer, İstanbul
Sinematograf Eyüp Boz[1]
Serdar Ünlütürk[2]
Gösterim süresi 80 dakika
Yapım şirketi Eflatun Film
Yayın bilgileri
Kanal TRT 1
TRT 1 HD
Resim formatı 576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 9 Şubat 2011 (2011-02-09) – 17 Haziran 2013 (2013-06-17)
Durumu Yayından kaldırıldı
Kronoloji
İlişkili programlar Ben de Özledim

Leyla ile Mecnun, Eflatun Film tarafından yapılıp TRT 1'de 3 sezon yayınlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Dizi temel olarak efsanevî karakterler Leylâ ile Mecnun'un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi öğeleri eklenmiştir.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı, genel yönetmenliğini Onur Ünlü'nün yaptığı ve kurgusunu Murat Bör’ün üstlendiği dizinin ilk bölümü 9 Şubat 2011 tarihinde TRT 1'de gösterilmiştir. Son bölüm olan 103. bölüm ise 17 Haziran 2013 tarihinde yayınlanmıştır. 27 Ocak 2014 tarihinde TRT, 104. bölümü de yayınlayacaklarını açıklanmıştır.[3]

Behzat Ç. ile birlikte farklı yapım şirketlerine bağlı dizilerin birbirlerine konuk olduğu ilk dizi olan[4] Leyla ile Mecnun sonlandıktan sonra aynı senaryo üzerinde bir de sinema filmi çekilmesi planlanıyordu ama diziden bazı oyuncular ayrıldığı için bu fikirden vazgeçildi.[5]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin "doğar doğmaz birbirlerini buldular" sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun'dan alırlar.

Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun'a durumu anlatır ve Leyla'yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da Leyla'yı görür görmez aşık olur. Onu etkilemek için ne yapacağını bilemeyen Mecnun, bir gece rüyasında aksakallı dedeyi görür. Aksakallı dedenin rüyalarından çıkıp Mecnun'la beraber yaşamaya başlamasıyla da işler karışır.[6] Mecnun Leylayı bir trafik kazasında kaybeder. Bu durumu kabullenemeyen Mecnun 1 yıl kimseyle konuşmaz. Daha sonra Leyla'nın organlarının bağışlandığını öğrenir. Bunun peşine düşen Mecnun Leyla'nın kalbini alan Şirin ve ciğerini alan Sedef ile tanışır. Bir yanda kültürlü ve bilgili Şirin diğer yanda kuryelik yapan ve kendi gibi olan Sedef vardır. Mecnun ikisi arasında gidip gelir ancak ikisiyle de mutlu olamaz. Sedef ve Şirin mahalleyi terk eder. Leyla'sının peşinde çöllere düşen Mecnun daha sonra babasının eski bir arkadaşı olan Ömer'in kızı Leyla'ya aşık olur.

Dizinin finali[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, 3. sezon finalini yapmış ama 4. sezona başlayamadan yayından kaldırılmıştır. Aynı oyuncu kadrosuyla Star TV'de yayınlanan Ben de Özledim adlı dizinin ilk bölümünde senarist Burak Aksak eğer dizi devam etseydi aklında nasıl bir final olduğunu üç dakika içinde kısa bir şekilde anlatmıştır.

Mecnun, ilkokul yıllarında trafik kazası geçiren ve kaza sonunda felç olan bir çocuktur. 103 bölümdür yayınlanan dizi aslında felçli Mecnun'un aklından geçen hayal ürünüdür. Annesi Mecnun'a bakamaz ve oğlunu terk eder. Aslında taksici olan babası İskender ise işini bırakıp oğluyla ilgilenmeye başlar.

Dizideki Leyla karakteri, Mecnun'un felç geçirmeden önce okulda aşık olduğu kızın ismidir. Leyla'yı tam olarak hatırlayamadığı için dizide üç farklı Leyla yer almıştır. Leyla karakterinin sürekli değişmesinin bir başka nedeni ise Mecnun'un televizyondan izlediği dizilerde gördüğü kadın karakterlerdir. Bu karakterlere aşık olduğu için kafasında Leyla'yı gördüğü oyunculara benzetmiştir.

Dizideki Erdal Bakkal karakteri aslında babasının Mecnun'a yemek yedirmeye çalışırken Mecnun'un gözüne ilişen tuzluktur. Babası sürekli "Erdal siparişleri getirdi." dediği için Mecnun, Erdal'ı bu tuzluğa benzetmiştir. Erdal Bakkal'ın karısı Nurten ise yine tuzluğun yanındaki karabiberliktir. Bu yüzden karısı siyah tonlarda makyajlıdır. Çocuklarının yumurta olarak dizide gösterilmesinin nedeni de bu şekilde anlaşılabilmektedir. Tuzluk, karabiberlik ve yumurta Mecnun'un sabah kahvaltısında sıklıklıkla gördüklerinden türettiği hayal kahramanlarıdır.

Dizideki İsmail Abi karakteri, Mecnun'un yatağının hemen karşısında duran akvaryumdaki Japon balığıdır. Bu balık renklidir, İsmail Abi karakterinin renkli giyinme sebebi de budur. Mecnun'un babası akvaryuma bir balık daha koymuş ama balık ertesi gün ölmüştür. Bu nedenle Mecnun, İsmail Abi karakterini sürekli hüzünlü olarak hayal etmiştir.

Yavuz karakteri geceleri camdan içeri süzülen ağaç dallarının gölgesidir. Bu gölgeler sadece geceleri geldiği, siyah olduğu ve camdan göründüğü için Mecnun bu gölgeyi kafasında bir hırsız olarak hayal eder. Dizide Yavuz karakteri çoğunlukla kapıları kullanarak eve girmez.

Ak Sakallı Dede karakteri ise Mecnun'a yapılan aşı, şırınga ise Ak Sakallı Dede'nin asasıdır. Ak Sakallı Dede, Mecnun'un vücudundaki mikroplarla yani Karabasan'la savaşır.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi yayınlamaya başladığı günden itibaren sosyal medyada olumlu eleştiriler almaya başlamıştır.[7] Türkçe sosyal medyanın önemli kaynaklarından olan katılımcı sözlüklerde gördüğü ilgi ile popülerleşen[8] yapım zamanla fenomen haline gelmiştir.[1] Zamanla yaşadığı başarı ile ulusal medyanın da dikkatini çeken dizi, Türkiye'de yayınlanan absürt komedi tarzındaki diziler içerisinde önemli bir yer edindiği ve TRT'nin en iyi yapımlarından birisi olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.[9]

Uluslararası film eleştiri sitesi IMDb'de 15.098 oy üzerinden 9.3/10 puan alan Leyla ile Mecnun sitenin en iyi televizyon dizileri listesinde ilk 10 içerisinde yer almıştır.[10] Bu başarıyı yakalayan ilk Türk dizisi olan[11] yapım ayrıca henüz farklı ülkelere pazarlanmamasına rağmen yabancı paylaşım sitelerinde İngilizce altyazıyla izlenmektedir.[12]

Dizi 51. bölümden itibaren her hafta yayınlandığı gün ve saat içerisinde yayıncı kuruluş tarafından Twitter üzerinden açılan sohbet konuları ile dünyanın en çok konuşulan konuları listesine girmektedir.[13]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mecnun Çınar (Ali Atay) — Orta sınıftan bir aile olan İskender ve Pakize'nin oğlu. Açıköğretimde işletme bölümünü okumaktadır.
 • Leyla Yılmaz (Ezgi Asaroğlu) — Mecnun'un gerçek Leyla'sı. 30. bölümde geçirdiği trafik kazasıyla hayatını kaybetmiştir.
 • Leyla Yedinci (Melis Birkan) — İskender'in eski bir arkadaşı olan Ömer'in organizatör kızı. Mecnun 3. sezonda ilk görüşte kendisine aşık olmuştur.
 • Sedef (Zeynep Çamcı) — Leyla'nın karaciğerini alan pizzacı kız. İkinci adı Leyla'dır. 2.sezonun bitiminde diziden ayrılmıştır.
 • Şirin (Müge Boz) — Leyla'nın kalbini alan kız. Sonradan adını değiştirip Leyla yapmıştır. 2.sezonun bitiminde diziden ayrılmıştır.
 • İsmail Abi (Serkan Keskin) — Mecnun'un çocukluk arkadaşı. Her gün farklı bir iş yapmaktadır. Babasının bir gemide geleceği umuduyla sahilde el sallamaktadır.
 • Yavuz (Osman Sonant) — Hırsız. Kendisini performans sanatçısı olarak tanıtır.
 • İskender (Ahmet Mümtaz Taylan) — Mecnun'un taksi şoförü olan babası. Vurdumduymaz bir kişiliğe sahiptir ve oğluna olan sevgisini gösterememektedir.
 • Ak Sakallı Dede (Köksal Engür) — Yol göstermek için Mecnun'un rüyalarına giren zat. Zamanla Mecnun'un rüyalarından çıkıp gerçek hayatına girmiştir.
 • Erdal Bakkal (Cengiz Bozkurt) — Mahallenin paragöz bakkalı. Ailesine çok düşkündür. İskender ile çocukluk arkadaşıdır.
 • Kaan (Ege Tanman) — Erdal Bakkal'ın çırağı. Mahallenin en zeki insanı.

Sette dayak iddiası[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez Bugün gazetesinde yer alan bir haberde oyuncular Ezgi Asaroğlu ile Ushan Çakır arasında kavga yaşandığı iddia edilmiştir.[14] Habere göre 22 Eylül 2011'de meydana gelen[15] olayda Arda rolünü canlandıran Ushan Çakır Leyla rolünü canlandıran Ezgi Asaroğlu'na saldırmış, saçlarından çekerek sürüklemiş ve başını kaldırıma çarpmasına sebep olmuştur.[16][17] Asaroğlu ise olaydan sonra darp raporu almış[18], posttravmatik stres bozukluğuna bağlı olarak basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede yaralandığı tespit edilmiştir.[19] Bu iddiaların gerçekliği ise dizinin yapım şirketi tarafından doğrulanmıştır.[20] Ezgi Asaroğlu ise Ushan Çakır'ı ve Beste Bereket'i dava etmiştir.[21][22][23]

Yapım şirketi Eflatun Film'in basına verdiği bildiride olayın hemen ardından Ushan Çakır'ın kovulduğu, "bütün sulh ve itidal önerilerini reddetmesi üzerine" de Ezgi Asaroğlu'nun işine son verildiği ve Beste Bereket'in kendi isteğiyle diziden ayrıldığı bildirilmiştir.[21] Daha sonra Ezgi Asaroğlu olayın perde arkasını ve olay sonrası yaşananları anlatınca[24] bu "sulh ve itidal önerileri"nin Ezgi Asaroğlu'nun Ushan Çakır'a açacağı davadan vazgeçirmek olduğu açığa çıkmıştır.[25] Ayrıca aynı açıklamada dizi çekimlerinin belirsiz bir süre durdurulduğu da açıklanmıştır.[21]

Yapım şirketinin basına verdiği bildiri ardından, Ezgi Asaroğlu'nun işine son veren yapım şirketine basından ve kamuoyundan tepkiler yağmıştır.[26][27][28][29] Yönetmen Onur Ünlü'nün olaydan kısa bir süre sonra yeni filminin gala gecesinde dayakçı oyuncu Ushan Çakır'la birlikte objektiflere poz vermesi ise tepkileri arttırmıştır.[30][31]

İddianameye göre olay[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin çekim mekânlarından Erdal Bakkal'ın dükkânı ve evi.
Dizinin çekim mekânlarından Erdal Bakkal'ın dükkânı ve evi.
Dizinin çekim mekanlarından İskender ve Mecnun'un evi.
Dizinin çekim mekanlarından İskender ve Mecnun'un evi.
 

Ezgi Asaroğlu yaptığı açıklama ile kavganın sebebinin ise aynı dizide Zeynep karakterini canlandıran Beste Bereket'in Ushan Çakır'ı azmettirmesi olduğunu iddia etmiştir.[15] Yargıya intikal eden olay savcılık iddianamesine göre ise şöyle gelişmiştir: Beste Bereket, Ezgi Asaroğlu'na "ben ve Ushan aleyhine konuşuyormuşsun. Ushan bunu duyarsa kötü olur, benim kadar kibar olmaz, çok sert olur" demiş, Asaroğlu suçlamayı kabul etmemiştir. Bereket, aynı sırada tartışmayı gören bir set çalışanına ise "ben bunları Ushan’a söylesem gelip Ezgi’yi döver" demiştir. Aynı gün Ushan Çakır, Ezgi Asaroğlu ile konuşmak istemiş fakat Asaroğlu "alın bunu buradan, serseri git başımdan!" diyerek Çakır'a hakaret etmiştir. Bunun üzerine Çakır, Asaroğlu'nu darp etmiştir.[32]

Beste Bereket azmettirici olduğunu kabul etmemiş, Ushan Çakır ise olayla ilgili bir açıklama yapmamış fakat böyle bir olaya sebebiyet verdiğinden dolayı özür dilemiştir.[21] Olay sonrası Ezgi Asaroğlu'nun açtığı davada, savcılık soruşturmayı tamamlamıştır. Savcılık, Ezgi Asaroğlu'nun boğazını sıktığını iddia ettiği Ushan Çakır hakkında "kasten yaralama" suçundan 1 yıldan 3 yıla Beste Bereket hakkında "kasten yaralamaya azmettirme" suçundan 1 yıldan 3 yıla Asaroğlu'nun ise hakaret suçundan 3,5 aydan 2 yıl 4 aya, hapis cezası talep etmiştir.[32]

Üç oyuncunun diziden ayrılması üzerine Müge Boz, Zeynep Çamcı ve Berk Sarıbay kadroya eklenmiştir. Durdurulan çekimler ise bir süre sonra tekrar başlamış ve dizi yenilenen kadrosuyla ilk kez 31 Ekim 2011'de ekranlara gelmiştir.[33]

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Aralık 2012 tarihinde İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada davayı karara bağlayan hakim, mağdur sanık Asaroğlu'nun, sanık Çakır'a hakaret içeren sözleri söylediğine dair Çakır'ın beyanından başka bir delil bulunmadığını belirterek Asaroğlu'nun beraatine karar verdi. Sanık Beste Bereket'in, Ushan Çakır'a, Ezgi Asaroğlu'nu yaralamaya azmettirmesi yönünde iddiadan başka bir kanıt bulunmadığını ifade eden hakim, Bereket'in bu suçtan beraatine hükmetti. Hakim Ushan Çakır'a ise Ezgi Asaroğlu'nu yaraladığı gerekçesiyle 3.000₺ adlî para cezasına çarptırdı.

Gezi Parkı protestolarına destek ve yayından kaldırılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi ekibinin 28 Mayıs 2013 tarihinde çevreci bir eylem olarak başlayan ve kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesi nedeniyle gittikçe hükûmet karşıtı bir gösteri haline gelen Gezi Parkı protestolarına destek vermesi[34][35] nedeniyle yayıncı kuruluş TRT yönetimiyle ters düştükleri ve bu yüzden dizinin yayından kaldırılabileceğine dair haberler basına yansımıştır.[36] Dizinin yayından kaldırılabileceği haberleri üzerine toplanan dizinin sevenleri çekim mekanlarından biri olan Kireçburnu'nda toplanarak tepkilerini dile getirmişlerdir.[37] 20 Ağustos 2013 günü akşam saatlerinde ise dizinin yapımcı şirketi Eflatun Film sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuru ile dizinin TRT yönetimince yayından kaldırıldığını açıklamıştır.[38][39][40] TRT, diziyi kaldırma nedenin olaylar değil, reyting ve bütçe sorunu olduğunu belirtsede dizi final yapamadan yayından kalkmıştır. Konu CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer tarafından TBMM gündemine getirilmiş ve yazılı soru olarak yanıtlanmak üzere iletilmiştir.[41]

Eflatun Film tarafından hemen hemen aynı kadro ile yapımı hazırlanan Ben de Özledim adlı dizi 25 Ekim 2013 tarihinden itibaren Star TV'de yayınlanmaya başlamıştır.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Yayınlanan bölüm Bölüm aralığı TV sezonu TV kanalı
1. sezon Çarşamba/Pazartesi 23:00 9 Şubat 2011 4 Temmuz 2011 20 1-20 2011 TRT 1
2. sezon Pazartesi 22:15 8 Ağustos 2011 4 Haziran 2012 41 21-61 2011-2012 TRT 1, TRT 1 HD*
3. sezon Pazartesi 22:30 3 Eylül 2012 17 Haziran 2013 42 62-103 2012-2013 TRT 1, TRT 1 HD
 • 59. bölümden itibaren TRT 1 ile aynı anda TRT 1 HD'den yayına başlanmıştır. TRT 1 HD yayını 1080i formatında yapılmıştır.
 • Çekilen fakat yayınlanmayan 104. bölüm TRT tarafından 29-30 Ocak 2014 gece yarısı yayınlanmıştır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kategori Ödülü alan Ödülü veren
2011 Yılın Dizisi Leyla ile Mecnun Milliyet
Radikal
Yılın Erkek Oyuncusu Ali Atay Radikal
Yılın En Başarılı Dizisi Leyla ile Mecnun İstanbul Teknik Üniversitesi
2012 En Çok İzlenen Dizi Karadeniz Teknik Üniversitesi
En Sevilen Komedi Aktörü Serkan Keskin
Yılın En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Özel Burç Koleji
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Esenler Belediyesi
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun OMÜ 2. Medya Ödülleri
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Haberturk.com
Komedi Dizisi En İyi Erkek Oyuncu Ali Atay Haberturk.com
Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Serkan Keskin Haberturk.com
En İyi Komedi Dizisi Senaristi Burak Aksak 2012 Antalya Televizyon Ödülleri
Yılın Dizisi Leyla ile Mecnun Milliyet.com.tr
2013 Yılın En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Yarının Liderleri
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Bilkent Üniversitesi

Uluslararası dağıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal Yayın adı
Çin Halk Cumhuriyeti China Central Television[42]  ?

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Yeni fenomen; 'LEYLA ile MECNUN'" (Türkçe). Radikal. haber5.com. 25 Mart 2011. http://www.haber5.com/yeni-fenomen-leyla-ile-mecnun-haberi-122999.aw. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 2. ^ http://www.eflatunfilm.com/#!/tr/diziler/leyla-ile-mecnun/detaylar
 3. ^ "TRT'den Leyla ile Mecnun bombası". gazetevatan.com. 28 Ocak 2014. http://haber.gazetevatan.com/trtden-leyla-ile-mecnun-bombasi/604363/8/magazin. Erişim tarihi: 28 Ocak 2014. 
 4. ^ Aytuğ, Yüksel (1 Mayıs 2011). "Bu da dizi kokteyli" (Türkçe). sabah.com.tr. http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2011/05/01/bu-da-dizi-kokteyli. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 5. ^ Aydın, Senem (27 Temmuz 2011). "MODERN ZAMANLARIN LEYLA İLE MECNUN'U" (Türkçe). cadde.milliyet.com.tr. http://cadde.milliyet.com.tr/2011/07/27/HaberDetay/1419111/MODERN_ZAMANLARIN_LEYLA_ILE_MECNUN_U. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 6. ^ "Leyla ile Mecnun" (Türkçe). sinematurk.com. http://www.sinematurk.com/film.php?action=goToFilmKeywordsPage&filmid=43101&type=film#konu. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 7. ^ Candan, Turgay (8 Ağustos 2011). "Leyla İle Mecnun Dizisi Sosyal Medyanın Güç Gösterisidir" (Türkçe). sosyalmedyahaber.com. http://www.sosyalmedyahaber.com/leyla-ile-mecnun-dizisi-sosyal-medyanin-guc-gosterisidir/. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 8. ^ "Sözlükçülerin yeni favorisi bu dizi" (Türkçe). televizyongazetesi.com. 13 Mart 2011. http://televizyongazetesi.com/sozlukculerin-yeni-favorisi-bu-dizi_6_35250. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 9. ^ Cömert, Hasan (25 Mayıs 2011). "Saçma sapan bir dizi!" (Türkçe). ntvmsnbc.com. http://www.ntvmsnbc.com/id/25216522/. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 10. ^ "Highest Rated TV Series With At Least 5,000 Votes" (İngilizce). imdb.com. http://www.imdb.com/search/title?num_votes=5000,&sort=user_rating,desc&title_type=tv_series. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 11. ^ "Leyla ile Mecnun'u dünya seyrediyor" (Türkçe). stargazete.com. 30 Ocak 2012. http://www.stargazete.com/medya/leyla-ile-mecnun-u-dunya-seyrediyor-haber-420269.htm. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 12. ^ "Leyla ile Mecnun İnternette Olay Oldu!" (Türkçe). trthaber.com. 28 Ocak 2012. http://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/leyla-ile-mecnun-internette-olay-oldu-26111.html. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 13. ^ "LEYLA İLE MECNUN BU HAFTA DA TT OLDU" (Türkçe). ozgurdurum.net. 24 Nisan 2012. http://www.ozgurdurum.net/Dizi-leyla-ile-mecnun-bu-hafta-da-tt-oldu-67349.html. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2012. 
 14. ^ Işık, Okan (25 Eylül 2011). "Ezgi Asaroğlu'na dayak" (Türkçe). bugun.com.tr. http://www.bugun.com.tr/haber-detay/170219-dizi-setinde-dayak-var-haberi.aspx. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 15. ^ a b "Leyla'yı dövdü kayıplara karıştı!" (Türkçe). haberturk.com. 26 Eylül 2011. http://www.haberturk.com/medya/haber/672983-leylayi-dovdu-kayiplara-karisti. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 16. ^ "Leyla ile Mecnun setinde olay çıktı" (Türkçe). ntvmsnbc.com. 25 Eylül 2011. http://www.ntvmsnbc.com/id/25282481/. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 17. ^ "Boğazı sıkılırken dili dışarı çıkmış!" (Türkçe). haberturk.com. 27 Eylül 2011. http://www.haberturk.com/yazarlar/rahsan-gulsan/673462-bogazi-sikilirken-dili-disari-sarkmis. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 18. ^ "Leyla’ya sette dayak!" (Türkçe). haber.gazetevatan.com. 25 Eylül 2011. http://haber.gazetevatan.com/leylaya-sette-dayak/401732/8/Haber. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 19. ^ "Beste Bereket ilaçlarla ayakta duruyor" (Türkçe). farklihaber8.com. 21 Aralık 2011. http://www.farklihaber8.com/haber/yasam/beste-bereket-ilaclarla-ayakta-duruyor/12608.aspx. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 20. ^ "Dayak olayından sonra kayıplara karıştı" (Türkçe). magazin.milliyet.com.tr. 26 Eylül 2011. http://magazin.milliyet.com.tr/dayak-olayindan-sonra-kayiplara-karisti/magazin/magazindetay/26.09.2011/1443305/default.htm. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 21. ^ a b c d "Önce dayak yedi, sonra kovuldu" (Türkçe). haberturk.com. 28 Eylül 2011. http://www.haberturk.com/medya/haber/674021-once-dayak-yedi-sonra-kovuldu. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 22. ^ "Dayakçı oyuncu ‘En İyi Oyuncu’ seçilir mi?" (Türkçe). haberturk.com. 28 Aralık 2011. http://www.haberturk.com/polemik/haber/700867-dayakci-oyuncu-en-iyi-oyuncu-secilir-mi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 23. ^ "O sendikayı sosyalleşmek için mi kurdunuz?" (Türkçe). haberturk.com. 28 Eylül 2011. http://www.haberturk.com/yazarlar/rahsan-gulsan/673840-o-sendikayi-sosyallesmek-icin-mi-kurdunuz. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 24. ^ "'Dayak değildi az daha ölüyordum'" (Türkçe). haberturk.com. 3 Ekim 2011. http://www.haberturk.com/medya/haber/675407-dayak-degildi-az-daha-oluyordum. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 25. ^ "'Oyunculuk için kadınlıktan vazgeçmemi istediler'" (Türkçe). haberturk.com. 4 Ekim 2011. http://www.haberturk.com/medya/haber/675818-oyunculuk-icin-kadinliktan-vazgecmemi-istediler. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 26. ^ Özyılmazel, Ayşe (30 Eylül 2011). "'Leyla' neden kovuldu?" (Türkçe). sabah.com.tr. http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/ozyilmazel/2011/09/30/leyla-neden-kovuldu. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 27. ^ Baştürk, Onur (1 Ekim 2011). "Ezgi Asaroğlu işine dönmeli!" (Türkçe). hurriyet.com.tr. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/18872338.asp. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 28. ^ Gülşan, Rahşan (29 Eylül 2011). "Şaşırmadım: Ezgi Asaroğlu kovuldu!" (Türkçe). haberturk.com. http://www.haberturk.com/yazarlar/rahsan-gulsan/674166-en-buyuk-uyarlama-anlasmasi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 29. ^ Derttaş, Gökhan (31 Ekim 2011). "Leyla ile Mecnun Dizisi Ekibinin Asıl Hatası Neydi?" (Türkçe). http://www.sosyalmedyahaber.com/leyla-ile-mecnun-dizisi-ekibinin-asil-hatasi-neydi/. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 30. ^ "Diziden kovdu galada yanında!" (Türkçe). haberturk.com. 18 Kasım 2011. http://www.haberturk.com/medya/haber/689097-diziden-kovdu-galada-yaninda. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 31. ^ "Diziden kovuldu, filmde kadroda!" (Türkçe). sabah.com.tr. 18 Kasım 2011. http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sinema/2011/11/18/diziden-kovuldu-filmde-kadroda. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 32. ^ a b "Dayakçı oyuncu ‘En İyi Oyuncu’ seçilir mi?" (Türkçe). haberturk.com. 28 Aralık 2011. http://www.haberturk.com/polemik/haber/700867-dayakci-oyuncu-en-iyi-oyuncu-secilir-mi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 33. ^ "Leylasız Mecnun tekrar ekranlarda" (Türkçe). flasflas.com. 1 Kasım 2011. http://flasflas.com/haberdetay.asp?id=529. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 34. ^ "Ünlülerin Gezi Parkı nöbeti sürüyor". haberturk.com. 8 Haziran 2013. http://magazin.haberturk.com/herkes-bunu-konusuyor/haber/850839-unlulerin-gezi-parki-nobeti-suruyor. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 35. ^ "Leyla ile Mecnun Dizi Oyuncuları - AYAĞA KALK - Taksim Gezi Parkı Derneği". youtube.com. http://www.youtube.com/watch?v=FGABerzC4lw. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 36. ^ "Leyla ile Mecnun, yayından kaldırılacak mı ?". stargazete.com. 16 Ağustos 2013. http://haber.stargazete.com/magazin/leyla-ile-mecnun-yayindan-kaldirilacak-mi-/haber-781918. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 37. ^ "Leyla ile Mecnun için, TRT'ye el salladılar!". sol.org.tr. 19 Ağustos 2013. http://haber.sol.org.tr/medya/leyla-ile-mecnun-icin-trtye-el-salladilar-haberi-78266. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 38. ^ "/EfLÂtunfilm". facebook.com. 20 Ağustos 2013. https://www.facebook.com/eflatunfilmistanbul/posts/557800377618270. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 39. ^ "@efLAtunfilm". twitter.com. 20 Ağustos 2013. https://twitter.com/efLAtunfilm/status/369877669300928512. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 40. ^ "Leyla ile Mecnun yayından kaldırıldı". sol.org.tr. 20 Ağustos 2013. http://haber.sol.org.tr/node/78334. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 41. ^ 21 Ağustos 2013 tarhli Cumhuriyet haberi 21 Ağustos 2013 tarihinde erişilmiştir
 42. ^ "'Leyla ile Mecnun' Çin'e satıldı". ntvmsnbc. 11 Nisan. 2012. http://www.ntvmsnbc.com/id/25339371/. Erişim tarihi: 23 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]