Lev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
1912 20 stotinka

Lev (Bulgarca: лев lev, çoğulu: лева leva veya левове levove), Bulgaristan'ın para birimidir. 100 stotinkaya ( tekil: стотинка stotinka, çoğulu: стотинки stotinki) bölünmüştür.

Antik Bulgarcada "lev", "arslan" demekti.

2012 yılı itibariyle 1 Lev, 1.2007 Lira'ya eşittir.[1]

Bulgaristan'ın Euro'ya geçişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'ın 2007 yılında Avrupa Birliği'ne tam üye olmasıyla beraber, ekonomik ölçütlerini AB standartlarına sokabildikten sonra, ülke Euro'ya geçmek mecburiyetindedir. Ancak gerekli ölçütler, yıllardır uğraşılmasına rağmen sağlanamamaktadır ve ülkenin günümüzdeki ekonomik durumuna bakılacak olursa söz konusu geçişin 2015 yılından önce gerçekleşmesi pek olası görünmemektedir. Bulgar hükümetinin şu anki hedefi 1 Ocak 2015 tarihinde Euro'ya geçebilecek şartları sağlayabilmektir. Bulgar Euro madeni paralarının arka yüzleri henüz tam olarak tasarlanmamıştır, ancak 2008 yılında yurt çapında yapılan bir ankette halkın %25.44'ü Madara binicisinin bir kabartmasının konulması yönünde kanaat belirtmiştir.[2]

Bulgaristan ile ilgili bir diğer tartışma konusu da, Bulgaristan'ın Kiril abecesini kullanan ilk Euro bölgesi üyesi olacak olmasıdır. Bilindiği üzere, euro banknotlarının üzerinde Latin ve Yunan abeceleri ile EURO yazmaktadır. Avrupa Merkez Bankası, önce bunlara bir abecenin daha eklenmesinin çeşitli sorunlara yol açacağını belirtti. Bulgaristan ise ulusal telaffuzunun kullanımına aynen devam edeceği şeklinde cevap verdi. Tartışmalar, 2007 yılında Lizbon'da düzenlenen AB Zirvesi'nde son buldu. Buna göre, Bulgaristan'ın Euro alanına girmesiyle beraber, EURO sözcüğü tüm banknotlarda üç abece ile de yer alacaktır. Yunanistan örneğinde olduğu gibi, Bulgaristan'da basılacak olan madenî paraların arka yüzlerinde Kiril abecesi ile EURO yazacaktır. Tüm ülkelerde basılan madenî paraların ön yüzleri, eskisi gibi olacaklardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.google.com/finance?q=BGNTRY Google Finans'ta BGN - TRY kuru.
  2. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria_and_the_euro Bulgaristan ve Euro (İngilizce Vikipedi maddesi ve kaynakçadaki haberler)