Lena Katina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Lena Katina
Genel bilgiler
Doğum adı Katina Elena Sergeevna
Tarzlar Pop, Soul, R&B
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı, Yapımcı
İlişkili hareketler t.A.T.u., Yulia Volkova, Dima Bilan
Resmî sitesi official website

Lena Katina (Rusça: Елена Сергеевна Катина), (d. 4 Ekim 1984, Moskova), asıl adı Katina Elena Sergeevna olan müzisyen.

Annesinin adı Inessa, babsının adı ise Sergey'dir. Sergey çok ünlü bir müzisyendir ve Lena'nın Katya isminde bir de kız kardeşi vardır.Rusya'nın en büyük çocuk korosundan (Neposedi) mezun olmuştur. Daha sonra korodan yakın arkadaşı Yulia Volkova ile t.A.T.u. grubunu kurmuştur. 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yulia Volkova ile ülkesini temsil etmiş ve 3. olmuştur.

Solo albüm çıkaracak olan Lena Katina , Kaliforniya ve Los Angeles'ta kayıtlarına başladı.2009'un sonlarına doğru solo albümün çıkması bekleniyor. Aynı zamanda Lena Katina biseksüel olduğunu açıklayan ve kliplerinde sürekli olarak lezbiyen ilişkilerde bulunan birisidir.Gerçek hayatında Yulia Volkova ile aşk yaşadığı söylenmektedir.

Müzik hayatına tamamen şans ile başlamıştır.Başladıklarında ise hiçbir bilgileri yoktur şarkı söyleye bilmekten başka ve tanınmak için olabildiğinden fazla konser vermıştır 1 yılda 150 konser.Müzik hayatlarına başladıkları anda büyük ilği kaynağı olmuştur belki de bazıları sevmemiştir.Rusça'da taty -okunuşu tatu- ve amerika'da da duyulunca tatoo dövme anlamına geldiği için t.A.T.u olmuştur.Kurucuları yulia volkova'nın lena'ya göre daha iyi gösteriyordu.Lena'yı yulia, yulia'yı lena tamamlıyordu.

Solo kariyerine başladıktan sonra ilk teklisi Never Forget olmuştur. Şarkı Julia'ya yazılmıştır. Lena'nın onu asla unutmayacağını ifade eder. Şarkının klibi t.A.T.u çağının kapanış klibi olan Snowfalls/Snegopady'nin devamı şeklindedir. Kazadan sonra Julia ölmüştür. Aslında Lena'nın da cansız bedeni uzanmaktadır. Bu da cenazeye bir ruhun gittiğini işaret etmektedir. Klibin sonunda Lena sevgi dolu bir şekilde etrafa güller fırlatır.