Las Navas de Tolosa Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Las Navas de Tolosa Savaşı
Battle of Las Navas de Tolosa.jpg
A fanciful portrayal of the battle
Tarih 16 Temmuz 1212
Bölge Near Las Navas de Tolosa, Jaén, Andalusia, 38°17′04″K 3°34′58″B / 38.28443°K 3.58286°B / 38.28443; -3.58286
Sonuç Hristiyan zaferi[1]
Taraflar
Estandarte del Reino de Castilla.svg Kastilya
Estandarte de la Corona de Aragon.svg Aragon
PortugueseFlag1185.svg Portekiz
EstandNavarra.png Navarre
Croix de l Ordre du Saint-Sepulcre.svg Military orders
Flag of France (XII-XIII).svg French volunteers
Leon banner.svg Leonese volunteers
Flag of Almohad Dynasty.svg Muvahhidler
Komutanlar
Alfonso VIII of Castile-center
Rodrigo Jiménez de Rada (Archbishop of Toledo)
Sancho VII of Navarre-right wing
Pere II of Aragon-left wing[2]
Muhammad al-Nasir
Güçler
~50,000 ~200,000[3]
Kayıplar
~2,000 dead or wounded[kaynak belirtilmeli] 100,000 - 150,000 dead, wounded, or captured[4][5]

Las Navas de Tolosa Muharebesi (El-Ukab Çarpışması), İspanya'yı geri almak isteyen Hıristiyan León , Kastilya, Navarra ve Portekiz karma ordularının Müslüman Muvahhidleri ağır bir yenilgiye uğrattığı çarpışma (16 Temmuz 1212). Çarpışma güney İspanya'da, Endülüs'de Jaén kentinin 64 km kuzeyinde olmuştur.

Muvahhidlere Alarcos'ta yenildikten sonra (1195) sonra birkaç yıl toparlanamayan Kastilya ve León kralı VIII. Alfonso, Müslümanların Hıristiyanları yenilgiye uğratmasından, dinsel öfkeyi uyandırmak için yararlanmaya çalışan Toledo Başpiskoposu Rodrigo Jiménez de Rada'nın sempatisini kazandı. Papa III. Innocentius'un Haçlı seferi ilan etmesiyle birkaç Fransız papazın da desteği sağlandı. 1212 ilkbaharında Fransız şövalyeleri ve Templier şövalyeleri Toledo'da toplanmaya başladılar.Aragon, Kastilya ve Leon ordularının da katılmasıyla büyüyen Haçlı orduları kısa bir gecikmeyle 21 Haziran'da güneye doğru yürüyüşe geçti. İki Müslüman kalesini almalarına karşın, sefere İspanya dışından katılan birlikler kendilerine ters gelen iklim ve yaşam koşulları morallerini bozunca, kısa süre sonra ülkelerine geri döndüler. Buna karşılık Navarra orduları yardıma geldi.

Olaylar gelişirken Muvahhid hükümdarı Muhammed Nasır Hıristiyanları Las Navas de Tolosa Ovasında kuşatmak üzere 22 Haziran'da Jaén'e, sonra da Baeza dolaylarındaki dağlık bölgeye yöneldi. 12 Temmuz'da bölgeye gelen Hıristiyanlar La Llosa'yı aşarak Müslümanların ordugahına ulaşmayı umuyorlardı. Geçit çok iyi korunuyordu ama yörede yaşayan çobanlardan biri Müslüman ordusuna ulaşmak için geçidin dışında başka bir yol gösterdi. Hıristiyan ordusuna komuta eden Alfonso 16 Temmuz'daki muharebede Muvahhid kuvvetlerini yendi. Nasır kaçtı. Alfonso hemen Baeza ve Ubeda'yı ele geçirdi. Müslümanların bu yenilgisinin uzun vadedeki etkileri, 1233'te Muvahhid devleti hanedan kavgalarıyla dağılana değin anlaşılamadı.Müslümanlar Hıristiyanların ülkeyi geri alan orduları karşısında, birleştirici bir önderden yoksun kaldıkları için fazla tutunamadılar.

Kaynaklar bu meydan muharebesinde Muvahhid ordusunda Oğuz Türkünün de yeraldığını belirtirler. Tarihçi H. Monés dönemin tarihini anlatan 1967 tarihli kitabında bu sayıyı 7-8 bin olarak vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gitlitz, David Martin and Linda Kay Davidson, The Pilgrimage Road to Santiago, (St.Martin's Press, 2000), 60.
  2. ^ Setton, Kenneth Meyer, A History of the Crusades, (University of Wisconsin Press, 1975), 423.
  3. ^ Nafziger, George F. and Mark W. Walton, Islam at War: a history, (Greenwood Publishing Company, 2003), 86.
  4. ^ According to the king of Castile, "On their side 100,000 armed men fell in battle..." See Lynn Hunt, R. Po-chia Hsia, Thomas R. Martin, Barbara H. Rosenwein, and Bonnie Smith, The Making of the West: Peoples and Cultures: A Concise History: Volume I: To 1740, Second Edition (New York: Bedford/St. Martin's 2007), 391.
  5. ^ Nafziger, 87.