LGBT'lere yönelik şiddet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Anti-ayrımcılık yasalarının dünyada cinsel yönelime dayalı durumu.
  Ayrımcılık karşıtı yasaları olan ülkeler
  Eşcinsellik yasadışı
  Bilgi yok

LGBT'lere yönelik şiddet diğer adıyla eşcinsel, gey düşmanlığı eşcinsel karşıt odaklı karşı cins tarafından uygulanan şiddettir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Fiziksel şiddet yanında, dayak, yaralama, yaşam hakkını ihlal gibi ağır suçlar içeren sözlü ve yazılı tehditler, hakaretler ile gasp, şantaj, soygun, zorbalık gibi bedenen ve ruhen şiddet türleridir. LGBT karşıtı biri bilerek veya bilmeyerek bireyin en doğal hür cinsel yönelim tercih hakkını yok saymaktadır.

Demografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşcinsellerin genel nüfusa oranla bir çoğunluğu bu tür şiddetlerle sık sık karşılaşmakta ve homofobik tutumunu şiddete yansıtan bü tür eşcinsel karşıtı birey ya da gruplar birçok devletin halen hak tanımamasından da faydalanmaktadır. Birçok ülkede henüz eşcinsel ilişkilerin dahi yasal zeminde yasak olduğu gerçeği[1] şiddeti savunan birey ya da toplulukları şiddete, ayrımcılığa eğilimleştirmektedir.

Avrupa ülkelerinde eşcinsellere yönelik saldırı ve homofobik diğer tutumlar karşıtı söylemler ve aktivitelerde vardır. 28 Şubat 2007 Londra da düzenlenen "Avrupa kentlerinin belediye başkanları toplantısı"nda Yuri Lujkov "Eşcinselliğin teşvik ve kabul edilemez" olduğunu söylemiş, Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit eşcinsellere karşı hoşgörülü olunması gerektiğini söylerek "Eşcinsellere de kamusal yaşama haklarını veriyoruz" demiştir. Buna karşılık, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone İngiltere'de amaçlarının çeşitli aktiviteler de bulunarak toplumun cinsel ve cinsiyet azınlıklara yönelik daha hoşgörülü bir tutum oluşturmak olduğunu, İngiltere nüfusunun yaklaşık %20'sinin LGBT topluluğu üyeleri olduğunu belirtmiştir.[2] Paris ve Berlin'in belediye başkanları ise kendi eşcinselliği gizlememektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan Ceza Yasası’nın eşcinsel ilişkileri ‘doğaya aykırı ilişki’ çerçevesinde suç kapsamına sokan 171. maddesinin uygulanıyor olması Kuzey Kıbrıs'da insan haklarını ihlal ettiği gibi[3] birçok örneği bulmak mümkündür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]