Kutrigurlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Milattan sonra 600 yılı, Kutrigurların bulunduğu coğrafya

Kutrigurlar ilk belirlemelere göre Avrupa Hunlarının bir kabilesi olan Bulgarlara bağlı bir Türk boyudur. Bunlar, Avrupa’nın Karanlık Çağ 539-540 dönemlerinde varlık göstermiş atlı göçebe bir topluluktu.[1] Avrupa Hun devletinin askerî kanadında büyük rol oynayan Kutrigurlar, Avrupa Avarlarında da yine önemli bir boy oldu. 6. yüzyılda Imaon Dağları'ndan üç kardeş tarafından yönetilen boy Göktürklerin doğu seferlerinde de askeri anlamda güç kattılar.[2]

632 yılında Kutrat, Kutrigurlar ve Utigurları bir bayrak altında toplayarak İskitleri kurdu. Onların birleşmesi üzerine, Doğu Roma bilginleri eski Büyük Bulgaristan olarak adlandırılan bir devlet kurdu. İskitler yükselme döneminde Büyük Bulgaristan devletine meydan okuyarak vergiye bağlamak istedi. Gerçekleşen savaş sonucu Büyük Bulgaristan yıkılma sürecine girdi. 7. yüzyılda Kutrigurlar Utigurlarla birleşerek Kotrag ve İdil arasında bir devlet kurdular. Kuber liderliğinde, Kutrigur kabilesinin bir bölümü Pelagonya ve güneyine yerleşmişlerdir. Daha sonra orada asimile olup tarihte kaybolurlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edward Luttwak, The Grand Strategy of the Byzantine Empire, Harvard University Press, 2009, s.93
  2. ^ В. Златарски, Известието на Михаил Сирийски за преселението на българите. Том V: Избрани произведения, София 1972, s. 52. ("Suriyeli Mihail’in Bulgarların göçleri hakkındaki notları") (Bulgarca)