Kunyu Wanguo Quantu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Konyo Bankoku Zenzu, Japonya'ya ihraç edilen dünya haritası Kunyu Wanguo Quantu 'nun renksiz versiyonuna dayanılarak Kanō ressamları tarafından renkli olarak çizilip basılan katakana ilaveli haritadır. Sağ üst köşesinde Kanō'nun mühürü görülmektedir (Tohoku Üniversitesi Kütüphanesi Kanō Bunko).

Kunyu Wanguo Quantu (Çince: 坤輿萬國全圖/坤舆万国全图, pinyin: Kūnyú Wànguó Quántú, anlam: "Dünya bütün ülkeler tam haritası", İtalyanca: Carta Geografica Completa di tutti i Regni del Mondo), 1602 yılında Cizvit tarikatına bağlı İtalyan misyoneri Matteo Ricci tarafından çizilmiş olan Dünya haritası. Çin'in bilinen en eski Avrupa tarızı haritası[1] olup Amerika Kıtası'nın eklendiği ilk Çin yazısı haritasıdır. Çinlilerin dünya görüşlerini büyük bir ölçüde etkiledi ve Japonya'ya ihraç edilerek büyük etki yarattı.[2]

Matteo Ricci 1584 yılında ilk Çin yazısı dünya haritasını çizdi ancak günümüzde mevcut değildir. Daha sonra Matteo Ricci'nin haritası, Ming Hanedanı'nın imparatoru Wanli'nin isteği üzerine dönemin önde gelen tercüman ve gökbilimcilerden Taipu-si adlı Budizm tapınağının "Shaoquin" (Şaoçin, anlam: Küçük Lord, başlıca tapnaklarında başkan yardımcısı)'i olan Li Zhizao (李之藻)'nın desteğiyle basıldı. Orijinal harita toplam altı parçadan oluşturuldu. Sonraki versyonları tek parça olarak düzeltildiler.

Boyu 1,52 metre eni 3,66 metredir. Haritanın ortasında Çin yerleştirildi. Dönemin Avrupa tarızı dünya haritalarında olduğu gibi Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika ve Megaranica, Avustralya + Antarktika) olmak üzere beş kıta, Atlas Okyanusu (Büyük Batı Okyanusu), Büyük Okyanus (Büyük Doğu Okyanus), Hint Okyanusu (Küçük Batı Okyanus) ve Arktik Okyanusu (Buz Denizi) olmak üzere dört okyanus çizildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Baran, Madeleine (16 Aralık 2009). "Historic map coming to Minnesota". St. Paul, Minn.: Minnesota Public Radio. http://minnesota.publicradio.org/display/web/2009/12/16/tulip-map/. Retrieved 12 January 2010
  2. ^ Japan and China: mutual representations in the modern era Wataru Masuda p.17.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]