Ktesibios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ktesibios
Dalı Fizik, Matematik, Mühendislik

Ktesibios veya Tesibius (Yunanca: Κτησίβιος) (Aktiv olduğu yıllar MÖ 285-222) antik İskenderiye'deki Yunan mühendisliği ekolünün ilk ve önemli temsilcilerindendir [1]. Aristotales'ten sonra Arşimed'den önce yaşamıştır. Ktesibios tarafından İskenderiye'de yazılmış olan eserlerin tümü kaybolmuştur. Ktesibios'u kaynak olarak gösteren diğer eserler ve yazarlar (Vitruvius, Athenaeus, Bizantiyonlu Filyon)[2] sayesinde kendisi hakkındaki mevcut bilgiye ulaşılmıştır.

İcatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Su Orgu(ya da hydraulis)

İskenderiye'li Ktesibios berber çırağı iken tahminen MÖ 275 yıllarında su orgu müzik aletini geliştirmiştir. Bu alet aynı zamanda bilinen ilk tuşlu çalgı ve kilise orgununda atası kabul edilmektedir. Su organı ve daha geliştrilmiş çeşitleri Roma imparatorluğunda ve daha sonra Bizans imparatorluğunda dini törenlerde kullanılmıştır.[3]. Bu alet çok sayıda borudan oluşmaktaydı, pompalı bir körükle çalışmakta ve klavye ile çalınmaktaydı. Suyun havayı sıkıştırmadaki rolü nedeniyle “su orgu” (Yunanca: Ύδραυλις) adını almıştır.

Ktesibios'un Clepsydra(Yunanaca κλέπτειν kıleptin, 'çalmak'; ὕδωρ idor, 'su')'sının 19.yy çizimi. Bu düzenekte saat göstergesi su dolmaya devam ettikce yükselir.

Ayrıca Ktesibios kendinden öncede bilinen su saatini geliştirmiştir. Ktesibios'un su saati(clepsydra; Yunanca κλέπτειν kıleptin, 'çalmak'; ὕδωρ idor, 'su') içine belli bir ritimle su dolan bir depodan oluşuyordu, Depoya su doldukça, içindeki duba yükseliyordu. Dubanın ucundaki iğne ise, bir silindirin üzerine bu yükselmeyi işaretliyordu [4] [5] .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ctesibius-Of-Alexandria" (İngilizce). britannica. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/145475/Ctesibius-Of-Alexandria. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 
  2. ^ Lahanas, Mihalis. "Ctesibius of Alexandria". http://www.mlahanas.de/Greeks/Ctesibius1.htm. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 
  3. ^ Williams, C. F. Abdy (1924). "Evolution of the Organ" (İngilizce). Music & Letters (Oxford University Press) 5 (3): 253-263. http://www.jstor.org/stable/726785. 
  4. ^ Price, Derek J. de Solla (1964). "Automata and the Origins of Mechanism and Mechanistic Philosophy". Technology and Culture 5 (1). http://www.jstor.org/stable/3101119. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 
  5. ^ "antik-yunanda-grek-bilginleri". http://www.erdemyolu.com/bilim/antik-yunanda-grek-bilginleri.html. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 


Dış Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Delfi Kültür Merkezi tarafından yapılmış su orgu(organı) hakkında belgesel (İngilizce)