Konstantinopolisli Peter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Peter
Latin İmparatorluğu imparatoru
Petrus2.jpg
Hüküm süresi 1216 - 1217
Önce gelen Henri
Sonra gelen Yolanda
Ölüm tarihi 1219
Babası Peter de Courtenay
Annesi Elizabeth de Courtenay

Peter (ö. 1219), Konstantinopolis'te kurulan Latin İmparatorluğu'nun 1216 ile 1217 tarihleri arasında üçüncü imparatoru. Fransa Kralı VI. Louis ile ikinci karısı Adélaide de Maurienne'nin en küçük oğulları Peter de Courtenay'in oğludur. Annesi Elizabeth de Courtenay'dir.

1216 yılında Latin İmparatoru olan Flandreli Henri, yerine geçecek bir varis bırakmadan ölünce baronlardan oluşan bir komite Baodouin ve Henri'nin kızkardeşi Flandreli Yolanda'nın kocası Tonerre, Auxerre ve Namur Kontu olan Peter de Courtenay'a imparatorluk tacını vermeyi teklif ettiler. Peter, 9 Nisan 1217de Roma'da tac giydirildi ve bu merasimde Venediklilere verilmiş olan imtiyazları koruyacağına dair bir yemin etti. Fakat Balkanlara geçtigi zaman Epir Despotluğu tarafından yapılan bir baskınla Arvavutluk'da yakalanıp hapse atıldı ve 1218-1219 dönemini hapiste geçirip Konstantinopolis'i hiç göremedi.

Hamile olan dul karısı, Yolanda kocasından ayrı olarak denizden Konstatinopolis'e gelmişti ve orada sarayda oğlu II. Baodouin'i doğurdu ve Yolanda Latin İmparatoru olarak kabul edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Henri
Blason Empire Latin de Constantinople.svg
Latin İmparatoru

1216-1217
Sonra gelen:
Yolanda