Konca Kuriş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Konca Kuriş (1960–20 Haziran 1999)[1] Türk Müslüman feminist yazar. Konca Kuriş evliydi ve beş çocuğu vardı.[2] 1998 yılında kaçırılmış, daha sonra 20 Haziran 1999 yılında 38 yaşındayken Konya'da öldürülmüştür.

İddialara göre Konca Kuriş, Türk Hizbullahı'nın eski üyelerinden biriydi.[2] Ancak daha sonradan örgütün aleyhine bir duruş sergilemiş ve Kur'an'ın dogmatik bir şekilde yorumlanmasını eleştirmiştir. 1998'de kaybolan Kuriş, 38 gün boyunca Hizbullah üyeleri tarafından işkence görmüş ve öldürülüp sığ bir mezara gömülmüştür. İşkence seansları katilleri tarafından kaydedilmiştir.[3] Cesedi, Ocak 2000 tarihinde Hizbullah evlerine düzenlenen operasyonlarda bulunmuştur.[3] Türk Hizbullah'ı; Konca Kuriş'in kaçırılmasının, işkence görmesinin ve ölümünün sorumluluğunu şu cümleyle üstlenmiştir:

"İslam düşmanı ve laik-feminist Konca Kuriş, Allah ve Kuran-ı Kerim karşıtı fiilleri ve söylemleri nedeniyle, Hizbullah savaşçıları tarafından kaçırılarak üslerimizde sorgulanmıştır. Dinsiz-laik TC'nin resmi din söylemleri ile talimatları paralelinde hareket eden ve Siyonistlerce de kullanılan Konca Kuriş, Müslümanları şüpheye sevk edecek fiiliyatlara giriştiği için şeri hükümler gereği cezalandırılmıştır.[4]"

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]