Killik, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Killik köyü
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Sinop
İlçe Boyabat
Yüz ölçümü
 - Toplam 420 km2 (162,2 mi2)
Rakım 2.000 den yüksek m (İfade hatası: Tanınmayan "den" kelimesi ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 210
 - Yoğunluk km2 0.5 kişi/km² (İfade hatası: Tanınmayan "km" kelimesi/sq mi)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 368
İl plaka kodu 57
Posta kodu 57200 [2]
İnternet sitesi: [3]

Killik, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde killi toprak çok olduğundan adının buradan geldiği sanılmaktadır. Köy halkının Afyon'dan geldiği rivayet ediliyor.Köy halkı yörüktür.köyümüzde kil çıkan diye bölge var eskiden çamaşır yıkamada kaynatılarak kullanılırdı bir nevi maden taşı gibidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Killik köyünün sırık kebabı, etli keşkeği, kül çöreği, incir uyuşturması, makarna çeşitleri, piroh peş makarna, sarı burma börek, killik çorbası, mantar çorbası, mantar böreği, borana çeşitleri, meşhurdur. Köyümüzün camisi vardır cevre köylerden cuma ve bayram namazına gelirler namazdan sonra köy odasında misafir ve köy halkına yemek çay ikramı yapılır.Köyümüzde ev ustaları çoktur ancak en meşhurları: Fazlı SEVİNÇ, İlyas SEVİNÇ, HASAN SEVER(Ak Hasan) ve İsmail SEVER,Ali Çavuş ÖZKILIÇ, Midan usta, Hamdi usta'dır.Köyümüz 65 merkez 35 de Terziahmetli mahallesi olmak üzere 100 hanedir.Köyümüz Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç vermiştir. İlk baharın gelmesiyle gurbette olan köy halkı yavaş yavaş tatil amaçlı geri dönmektedir. Özellikle okullarn tatil olmasıyla köy nüfusu artmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 126 km , Boyabat'a ise 36 km. uzaklıktadır. Köyümüze farklı güzargahlardan ulaşım mevcuttur. Boyabat'tan gelinebildiği gibi Taşköprü üzerinden ve Tosya-Kargı üzerinden de gelinebilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. karedeniz ikliminin yanı sıra çok sert karasal iklimde gözükmektedir. Köyümüzde neredeyse10-11 ay soba yakılır. Yaz aylarında bile akşamları soba yakıldığı olmuştur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nufusu genellikle yaz aylarında artmakta kış aylarında ise soğukların etkisi ve eğitim ve iş koşulları nedeniyle azalmaktadır. Ancak köy tamamen kesinlikle kapanmamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak köyde birkaç aileden başkası bu işlerle uğraşmamaktadır.Sadece Ali SEVER hayvancılık ve tarım yapmaktadır.Köy halkı kışları şehirlerde geçirmektedir.köyümüz orman köyüdür çamlık ve meşelik ormanlarımız vardır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Killik'in, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

  • 2009 Cemil MADENCİ
  • 2004 Cemil MADENCİ
  • 1999 Cemil MADENCİ
  • 1994 Osman SEVİNÇ
  • 1989 Osman SEVİNÇ
  • 1968 yılından 1989 yılına kadar BİLAL BALTACI muhtarlık yapmıştır

Altyapı ve Su Şebekesi bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, içme suyu şebekesi Bilal BALTACI, gücük ilyas, Nazmi BALTACI,Rahmetli İsmail SEVER, Rahmetli Recep SEVER, Hacı Ahmet ÖZKILIÇ, Osman pala, Osman sevinç, Mustafa sever, gurbette(Ankara-İstanbul)ki köylülerin katkılarıyla köye ilk su deposu ve şebeke tesisi yapılmıştır. Yine 2007 de köy halkının uğraşları ve katkılarıyla köyümüze 3 tane kuyu açılmış olup bu sular depoya pompalanmıştır. Yakup ÖZKILIÇ ve Kemal ÖZKILIÇ'ın katkılarıyla ve köy halkından toplanan yardımlarla kanalizasyon şebekesi yaptırılmıştır. Son yıllarda köyümüzde yardımlaşma birlği saglanarak köyümüze 2006 yılında caminin altına Gasilhane yapıldı. 2008 yaz aylarında 2 katlı üstü imam evi altı yemekhane olmak uzere köy konagı yapıldı. çalışmalar devam etmektedir.®

Köyümüzün Sorunları ve İhtiyaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu alana veya tartışma alanına köyümüzün acil çözülmesi gereken sorunlarını ve acil ihtiyaçlarını yazalımki biran önce sorun ve ihtiyaçları çözmeye çalışalım.Köyümüzün şu anki SU kaynakları yetmemekte olup acil olarak yeni SU kaynaklarına ihtiyac vardır, Bu SU kaynakları 2 veya 3 bölgeden gelebilir Salak Deresi, Dere çatı, Kale yani Dere Çayından gelebilir, Buda yüksek bir maliyet bunun için kaymakamlıktan yardım almamız gerekiyor Bunun için FACEBOOK da killikboyabat@hotmail.com dan geniş bilgi alabilirsiniz

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]