Kevin Kasper

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
KEVIN KASPAR
Kişisel Bilgileri
Doğumu 22 Eylül 1992 (1992-09-22) (21 yaşında)
İstanbul
Spor
Ülke Türkiye

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Alt yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Henüz Yıldız takımdayken geçen sezon bir yaş büyüklerle Yıldız Milli takım kadrosunda oynadı ve süre aldı. 2005 yılında düzenlenen Ortaokullar Türkiye Şampiyonasında muhteşem performansıyla takımı FMV Işık Okullarını Türkiye Şampiyonu yaptı.

Türkiye'nin en büyük sorunu oyun kurucu yetiştirememesi olarak gözükür her zaman ,Kevin Kaspar bence altyapıda son yıllarda gördüğüm en iyi oyun kuruculardan. Bir guardda olması gereken bütün özellikler Kevin'da mevcut. Çok iyi yakın mesafe ve 3 sayı yüzdesine sahip, belkide en iyi özelliği takımdaki diğer oyuncuları geliştirmesi ve asist özelliği , penetre gibi yalnız bir eleştiri yapmak gerekirse , küçük takım seviyesinde daha şutör bir yapıya sahip olmasına karşın , son zamanlarda bu özelliğini çok fazla kullanmamaktadır.

Yaklaşık 9 seneden beri FMV Işık spor kulübünde aynı antrenörle Onur Çetin'le çalışan Kevın Kaspar'ın başarısındaki en büyük etken belkide bu . Çok iyi bir altyapı antrenörü olan Onur Çetin ile çok uyumlu çalışmaktadırlar. Onur Çetin ile Kevın'in nasıl çalıştığını ne zaman sorsam Onur koçdan aynı cevabı alıyorum . Takımda antrenmanlarda en çok çalışan oyuncu olduğunu ve çok fazla fedakarlık yaptığını antrenörü tafaından duymaktayım .

Bu sezon yıldızlar seviyesinde İstanbul'da şansız bir şekilde Darüşşafaka'ya kaybedip , yarı finallere katılmalarına rağmen Samsun'dan yarı final 1.si çıkıp , Türkiye Şampiyonasında ise takımdan Kevın haricinde Batu Özgür ve Kaan Kürkçü'nün gösterdiği muhteşem performansla Türkiye 3.lüğünü elde ettiler. Takımın kazandığı tüm başarılarda en az Kevın gibi Batu Özgür'ünde takıma çok büyük katkısı vardır. Kevın'ı Samsun'daki Türkiye Şampiyonasında en çok eleştirdiğimiz maç antrenörler tarafından yarı final maçı olan Fenerbahçe Ülker maçı idi . Maçtan 0 sayı ve 5 asistle çıktığını hatırlıyorum. Gerçekten bu akıllarda kötü kalmıştı. Ama bu performansın sebeplerinden bir tanesi muhakkak onun 10 günden beri maç yapması ve yorgun olmasıydı.

Evet gerçekten Kevın Kaspar'da bir point guardda olması gereken tün özelliklere sahip , bence onun üst seviye 1.lig'de oyuncu olması için bir 5 cm boya ihtiyacı var. Bu sezon Işıkspor'da A takım kadrosunda şans bulması ona kuşkusuz çok büyük tecrübe kazandıracaktır. Geçtiğimiz günlerde sona eren Avrupa Yıldızlar Şampiyonasında da iyiperformans gösterip Avrupa 3.lüğünde büyük katkısı vardır.

Kevın'ın buralara gelmesinde iyi bir oyuncu olmasının arkasında yatan bir diğer etkende kuşkusuz babasıdır. Eski bir basketbolcu ve basketbol antrenörü olan babası , onun özgüvenin gelişmesinde ve basketbolda hep Kevın'ı doğru şekilde yönlendirip ve desteklemektedir.

Basketligi olarak Spot Lıght köşemizde FMV Işıkspor'dan bu hafta Kevın Kaspar'ı inceledik . Bundan sonra her hafta sizlerle gelecek vaad eden bir oyuncuyu Spot Lıght köşemizde yakından inceleyip basketligi severlere tanıtacağız. Önümüzdeki haftanın konuğu ise Fenerbahçe Ülker'in genç yeteneği Enes Kanter olucaktır.