Ken Masters

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Ken Masters, Street Fighter oyununun karakterlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri doğumlu olan Ken, sarı saçları ve kırmızı kostümüyle bilinir.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ken, öksüzdür. Anne ve babasını hiç görmemiştir. Fakat bu durum Ken'i duygusal yönden hiç etkilememiştir. Çünkü onu evlat edinen Master Gouken ve kardeşi gibi sevdiği arkadaşı Ryu vardır. Gouken, Ken'in babasının eski bir dostudur. Babası vefat edince Ken'i yanına alır ve eğitir. Ryu ile birlikle yetiştikleri için birbirlerine çok bağlıdırlar ve birbirlerini asla terketmezler. Ken dövüş turnuvalarına aşırı meraklıdır. Zengin bir yetim olmasına rağmen sokak dövüşlerini tercih etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'ne dövüşlere katılmak, kendini sınamak için gider. Ryu ile beraber dünyayı M. Bİson'ın güçlerinden kurtarmak için Guile (aynı zamanda eniştesi olur) ile beraber savaşırlar.

Ken, disiplinsiz, haylaz, lakayt, matrak ama bir o kadar da güçlü ve yetenekli bir gençtir. Çapkındır ve Street Fighter serisinin en komik ve en güçlü kişiliklerdendir. Kırmızı kostümü, sarı saçları ve kara gözleri ile bilinir. Şüphesiz Street Fighter serisinin en çok rağbet gören, seçilen karakterlerinden biridir.

Ken'i Ryu'dan ayıran en büyük fark, Ryu'nun savunmada ustalaşması , Ken'in ise atağa yönelik hamlelerde bulunmasıdır .

Ken Ryu'ya hiç benzemez . Çok neşelidir .Ryu içine kapanık fakat tam bir Karate'ci gibi disiplinlidir. Ken Ryu'dan sonraki baş karakterdir.

Ayrıca Street Fighter II'den sonra evlenmiştir ve bir çocuk babasıdır.

Dövüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ken shoryuken (oryuket) ve hızlı tornado kick hareketi ile ünlüdür. Shouyuketinden alevler çıkar. Oda Ryu gibi Karateci, Boksçu, Judocu'dur. Super Street Fighter Turbo 2'den sonra tekniğine Tae Kwan Do'yu da eklemiştir. Her ne kadar lakayıt dövüşmesi onu Ryu gibi disiplinli bir dövüşçü karşısında 2. plana itsede, kendine güvendiği kadar iyi ve tehlikelidir.