Kaynaklar, Buca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Kaynaklar İzmir'in Buca ilçesinin doğusunda Nif Dağı eteklerine kurulmuş bir köydür. Kaynaklar ın tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Rivayete göre ilk Adı Dambeli'.dir. Daha sonra Tahlalu ismini almış zamanla Tahtalı olarak değiştirilmiştir. Tahtalı ismi 1950 - 51 yılında dönemin Muhtarı Osman Avcı (Celiloğlu) ve Köy ihtiyar heyetinin kararı ile Kaynaklar olarak değiştirilmiştir.(Kaynak: Tari Çınar Kaynaklar Dergisi sayı:2). Kaynaklar'in fazla sulak bir araziye sahip olması ve sayılamayacak kadar çok yerde kaynak su çıkması nedeni ile adına Kaynaklar denilmiştir.

Kaynaklar halkı geçmini çiftçilik ve hayvancılık işi sağlamaktadır. 1998 yılının Nisan ayında belediye olması üzerine Kaynaklar köy hayatından bir anda şehir hayatına geçmiş ve kısa bir zamanda İzmir'in gözde yerleşim yerlerinden biri haline gelmiştir. Şuanki nüfusu 3771 olup, yüzölçümü: 546 ha dır.

Kaynaklar'ın simgesi Tarihi Çınar Ağacıdır. Rivayete göre Kaynaklar' da bulunan Çınar Ağacının yaşını ilk olarak bir Yunan bilim adımı bulmaya çalışmıştır. yaklaşık olarak 60 yıl öncesine dayanan bu araştırmada; ağacın 4500 yaşında olduğu söylenmiştir. Ancak köy halkı bunu apartılı bulduğundan 2000 yaşında olduğunu düşünmekte idi. Çınar ağacı en son Tabiat Varlıklarını Koruma kurulunun 1994 yılında yapmış olduğu inceleme sonucunda 980 yaşında, 30 m. boyunda, 4 m. çap ve 15 m. çevre genişliğinde olduğu tespit edilmişir. 29.09.1994 yılında anıt ağacı olarak tescil edilmiştir.

Kaynaklar’ın ikinci simgesi de yine Kaynaklar yakınlarında bulunan Gölet Tesisleridir. 140 bin metrekarelik rekreasyon alanı içinde 30 bin metrekare yapay bir göldür.

Dağ yürüyüşü meraklıları için Nif Dağı eteğinde bir yürüyüş parkuru vardır. Ayrıca ülkemizde pek bilinmeyen ama gelişmekte olan Kaya Tırmanışı sporu için uygun kaya blokları ve bu blokların üzerinde yükseklikleri 10-30 metre arasında değişen 160'a yakın spor tırmanış rotası bulunmaktadır.

Kaynaklar’ın havası ve doğal güzelliklerinin yanı sıra suyu da anlatılacak güzellikte ve saflıktadır. Beldenin diğer bir özelliğide İzmir’in su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı’nın ana su kollarından birinin doğduğu tahtalı deresinin Kaynaklar’dan doğuyor olmasıdır.

Aynı Zamanda Kaynaklar köyü Türkiye'de bir ilk olan Doğayı bozmadan ve kirletmeden bir Ekolojik Mimarlık örneği olan "Yeşil Denizde Bir Ada" Projesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu proje ayrıca eurosolar türkiye ödülüne layık görülmüştür.[1] Yüklenici Firma : Sem mühendislik tarafından gerçekleştirilmektedir.

KAYNAKLAR KÖYÜ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar İzmir'in Buca ilçesinin doğusunda Nif Dağı eteklerine kurulmuş bir beldedir. Kaynaklar ın tarihi tam olarak bilinmemektedir. Tarih Öğretmeni NusrettinBey’den aldığımız,bilgilere göre köyün tarihi 150-200 yıllıktır. Rivayete göre ilk Adı Dambeli'dir. Daha sonra Tahlalu ismini almış zamanla Tahtalı olarak değiştirilmiştir. Tahtalı ismi zamanın muhtarları tarafından, siz tahtacımısınız demesi üzerine tahlalı ismi Kaynaklar olarak değiştirilmiştir. Kaynaklar'in fazla sulak bir araziye sahip olması ve sayılamayacak kadar çok yerde kaynak su çıkması nedeni ile adına Kaynaklar denilmiştir. Kaynaklar halkı geçmini çiftçilik ve hayvancılık işi sağlamaktadır. 1998 yılının Nisan ayında belediye olması üzerine Kaynaklar köy hayatından bir anda şehir hayatına geçmiş ve kısa bir zamanda İzmir'in gözde yerleşim yerlerinden biri haline gelmiştir. Şuanki nüfusu 3771 olup, yüzölçümü: 546 ha dır.

KÖYÜN İLKOKULU[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Tahtalı köyüne(Kaynaklar)Eğitmen Mustafa Balcı gönderilmiştir.Dedelerimizin ve ninelerimizin ilk öğretmeni olan Mustafa Balcı halen hayatta ve 85 yaşındadır.Köyün ilk öğretmeni olması ve tüm köye okuma yazma öğretmesinin bir nişanesi olarak Gürlek caddesindeki sokağa "Öğretmen Mustafa Balcı" adı verilmiştir.İlave bilgi(Öğrt.Mustafa Küçük) Halen pazar yeri olarak kullanılan yerde kurulan Köyün ilk yapılan okulu yıllar önce kapatılmış yerine 1 ekim 1998 yılında inşası başlayan ve inşası 1 eylül 1999 yılında tamamlanan Kaynaklar İlköğretim Okulu açılmıştır.14 öğretmenden,4 ücretli personelden oluşmaktadır.Mezun olan öğrencileri % 85’i üst öğrenime devam etmektedir.%24’ü Anadolu Liseleri,% 7’si Askeri ve Polis Kolejine,%2 si Fen ve Sosyal Liseleriokumaktadır.Okulun şu anki müdürü ahmet kocagöz müdür yardımcıları esra şahin ve aytekin alparslan dır.K.İ.O İLK MEZUNU AHMET CANPOLAT.

TARİHİ ÇINAR AĞACI[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar'ın simgesi Tarihi Çınar Ağacıdır.1071 Malazgirt savaşıyla Anadolunun kapılarını açan Alparslan'ın teşvkiyle Horasan erenlerinden bir grup Anadoluya dağılır.Kaynaklar bölgesine gelen ilk erenler bir nişane olarak şimdiki çınar ağacını dikerler.Erenlerin duası ile dikilen ve günümüze kadar ulaşan bu çınar ağacının bir ikizi,Bursa Uludağ bölgesine giden erenlerin diktiği çınar ağacıdır.Uludağ'daki bu çınar ağacı da anıt çınar olarak tescil edilmiştir.İlave bilgi(Öğrt.Mustafa KÜÇÜK) Rivayete göre Kaynaklar' da bulunan Çınar Ağacının(Kunduracı Çınarı) yaşını ilk olarak bir Yunan bilim adımı bulmaya çalışmıştır. yaklaşık olarak 60 yıl öncesine dayanan bu araştırmada; ağacın 4500 yaşında olduğu söylenmiştir. Ancak köy halkı bunu apartılı bulduğundan 2000 yaşında olduğunu düşünmekte idi. Çınar ağacı en son Tabiat Varlıklarını Koruma kurulunun 1994 yılında yapmış olduğu inceleme sonucunda 1025 yaşında, 30 m. boyunda, 4 m. çap ve 15 m. çevre genişliğinde olduğu tespit edilmitir. 29.09.1994 tarihinde anıt ağacı olarak tescil edilmiştir

GÖLET ALANI[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar’ın ikinci simgesi de yine Kaynaklarda bulunan Gölet Tesisleridir. 140 bin metrekarelik rekreasyon alanı içinde 30 bin metrekare yapay bir göldür.

KAYNAKLAR KÖYÜ CAMİİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölü Gazi Hasan Şen eşi Fatma Şen tarafından H.1386(M.1966)yılında yaptırılmıştır.Hasan Şen’in yeğeni Savaş Şen köyün tarihihakkında bize baya yardımcı oldu. Kaynaklar camiini yaptıran fatma şenin eşi yemen savaşında ingilizlere esir düşer savaş biter o geriye dönmez köyünde herkes onu şehit zanneder savaş bittikten 8 yılsonra köyüne döner tabii savaştan önce onu cepheye eşi fatma şen uğurlamış savaş bittikten 8 yıl sonra bir ayağını kaybedip gazi olarak dönmesi herkesi çok sevindirmiştir gazi hasan şen eyyüboğlu sülalesindendir.bu bilgileri hasan şenin torun olan aynı zamanda köyün muhtarıda ola Erhan şen den aldık.Kaynaklar merkez mahallesi camisinin lojmanının eski olması ve bundan dolayı din görevlisi bulunamaması üzerine cami derneği üyelerinin gayretleri müteahhit Osman Ünlü'nün maddi desteği ile iki katlı modern bir lojman inşa edilmiştir.İlabe bilgi(Öğrt.Mustafa Küçük)

BÖLGENİN GEÇİM KAYNAKLARI[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin 1950’li yıllardan önce en önemli geçim kaynağı üzüm bağcılığıymış. Daha sonraları(1950’li yıllardan sonra) Tütüncülük ve Rençberlik geçim kaynağı halie gelmş. Şu anda ise en gözde geçim kayağı zeytin yetiştiriciliği. Beldenin çoğunluğu İzmir merkezine çalışmaya gidiyor. Köyde 4 mahalle bulunuyor:

Cumhuriyet, Hürriyet, Yıldızlar, Merkez Mahalleleri Dağ yürüyüşü meraklıları için Nif Dağı eteğinde bir yürüyüş parkuru ve kaya tırmanma meraklıları için de uygun yerler vardır.

Kaynaklar’ın havası ve doğal güzelliklerinin yanı sıra suyu da anlatılacak güzellikte ve saflıktadır. Beldenin diğer bir özelliğide İzmir’in su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı’nın ana su kollarından birinin doğduğu tahtalı deresinin Kaynaklar’dan doğuyor olmasıdır.

BALIK VE MEYVE SEBZE HALİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar mevkiinde yer alır; ancak tüm birimleri içeren çiçek de dahil olmak üzere bu alanın MODERN YENİ HAL projesi ile bambaşka bir çehreye bürüneceği gündemde yer almaktadır.